یکشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
پیام مهر شهردار اصفهان به دانش آموزان
 

تابلوهای شهروندی رنگ مِهر به خود گرفت
 

آموزش بایدها و نبایدهای نجوم رصدی پیشرفته
 

قرار با ستاره‌ها در باغ غدیر
 

آموزش مفاهیم شهروندی به دانش آموزان در کتاب "کلاس شهر"
 

برپایی نمایشگاه "راه بی پایان" در  پارک کوهستانی صفه
 


رونمایی از کتاب دوم "سینماتوگراف" با حضور کیانوش عیاری
 

سوت پایان رقابت های والیبال دختران محلات شهر اصفهان
 

صفر تا صد فروش در نشست "مدیریت محصول"
 

پوسترهای انقلاب بخشی از تاریخ گرافیک کشور به حساب می‌آیند

پوسترهای انقلاب بخشی از تاریخ گرافیک کشور به حساب می‌آیند
"یادمان بهمن"، عنوان ویژه برنامه موزه هنرهای معاصر اصفهان بود که با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.

برپایی کارگاه چاپ سیلک در روز 22 بهمن نمایانگر تلاش، مقاومت، خلاقیت و همت زنان و مردانی است که در سال‌های انقلاب با استفاده از این هنر جلوه‌هایی از مقاومت را با زبان تصویر و به صورت ساده و روشن به مردم منتقل می‌کردند.
رئیس موزه هنرهای معاصر اصفهان با بیان اینکه پلاکاردها، نوشته‌های تبلیغاتی و پوستر در تمام انقلاب‌ها، اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها نقش مهمی داشته، گفت: صنعت چاپ ماشینی به شکل امروز در نخستین حرکت‌های انقلاب در دسترس نبود؛ از جهتی تکثیر و پخش پوسترها در کوتاهترین زمان و رساندن آن به دست مخاطبان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
مهدی تمیزی چاپ دستی به ویژه چاپ سیلک اسکرین را از رایج‌ترین روش‌ها برای تکثیر عنوان کرد و افزود: این نوع پوسترها دارای طراحی ساده، موثر و هدفمند و بر روی اشیاء مختلف در شکل‌ و اندازه‌های گوناگون قابل اجرا است.
وی ادامه داد: پوسترهای انقلابی معرف بخشی از فرهنگ تجسمی مدرن ایران و دوران انقلاب اسلامی‌ هستند که کشف جدیدی به عنوان زبانی برای بیان انقلاب بودند؛ به همین دلیل پوسترهای انقلاب بخشی از تاریخ گرافیک کشور ایران به حساب می‌آیند.
تمیزی، پوسترهای انقلاب را مبنای بسیاری از حرکت‌ها عنوان کرد و ادامه داد: برگزاری کارگاه و نمایشگاه چاپ سیلک در موزه هنرهای معاصر و مجاور میدان امام (ره) در روز 22 بهمن نشان از حضور و دغدغه‌مندی هنرمندان هنرهای تجسمی در کنار هنرمندان عرصه‌های مختلف برای همدلی، همگامی و حرکت با مردم انقلابی داشت.
وی گفت: هنرمندان همواره از میان جامعه برخواسته‌اند تا با استفاده از توان خود به بیان دغدغه‌ها بپردازند و شهر اصفهان مهد تمدن، فرهنگ و پرورش هنرمندانی است که همواره برای دفاع از خاک میهن از جان خود نیز گذشته و در کنار مردم با توانمندی خود یاریگر رهروان انقلاب بوده‌اند.
رئیس موزه هنرهای معاصر اصفهان اجرای پوستر با تکنیک چاپ سیلک در روز 22 بهمن را تداعی هنرمندان تجسمی سال 1357 دانست و اظهار داشت: اوج و شکوفایی پوسترهای انقلابی از جمله چاپ سیلک در سال‌های 57 تا 60  بوده است و هنرمندان با خلق هنر خود همواره مقاومت، رشادت و پایداری مردم را برای پیروزی انقلاب اسلامی به نمایش درآورده و حماسه‌ها را ماندگار ساختند.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.