چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

مجموعه پیش‌خوانی‌های اصفهان با عنوان "عمق واقعه" رونمایی شد

مجموعه پیش‌خوانی‌های اصفهان با عنوان "عمق واقعه" رونمایی شد
مراسم رونمایی از مجموعه پیش‌خوانی‌های اصفهان به نام "عمق واقعه" به همراه تقدیر از اساتید و اهالی تعزیه توسط سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در موزه حمام رهنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، رئیس موزه حمام رهنان و دفتر تخصصی هنرهای آیینی در این زمینه گفت: با توجه به مسئولیت‌هایی که موزه حمام رهنان به عهده دارد، از نیمه دوم سال 95 دفتر تخصصی هنرهای آیینی را در خود جای داد و بنابر آن شد که در حوزه آیین‌های قدیم از جمله مجالس سوگواری، آیین‌های سوگواری و آیین‌های جشن نوروز و شادی فعالیت خود را ادامه دهد.
سعید صرامی افزود: در همین زمینه شروع به جمع‌آوری برخی از این آیین‌ها کردیم، برخی از این آیین‌ها هنوز انجام می‌شود و برخی دیگر انجام نمی‌شود. تعدادی از آیین‌های جمع‌آوری شده در قالب کتابی به نام «ماربین» در حال چاپ است، نام ماربین نیز از نام قدیمی حوزه اصفهان می‌آید که در گذشته با این نام شناخته می‌‍‌‌شده است.
وی بیان کرد: پیش‌خوانی‌های حوزه تعزیه از بحث‌هایی است که تحقیق و پژوهش آن در موزه حمام رهنان و دفتر تخصصی هنرهای آیینی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان انجام شده است. تعزیه از زمانی پیش از دوران قاجار در کشور ما تاریخی شناخته شده دارد.
رئیس موزه حمام رهنان سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان تصریح کرد: تعزیه پیش‌واقعه‌هایی دارد به نام پیش‌خوانی یعنی گروه مخالف و موافق که برای تعزیه آماده شده‌اند قبل از شروع یک پیش‌واقعه اجرا می‌کنند که به آن پیش‌خوانی گفته می‌شود.
وی افزود: ما نزدیک به 120 پیش‌خوانی تا به حال شناسایی کرده‌ایم و به تعداد 1000 نسخه تعدادی از این پیش‌خوانی‌ها را به صورت اثر در 2 دی وی دی با حجم بیش از 30اثر به نام «عمق واقعه» به ثبت و ضبط رسانده‌ایم. بروشوری نیز در حال آماده‌سازی هست که به زودی به صورت کتاب چاپ خواهد شد و به دست علاقه‌مندان هنرهای آیینی خواهد رسید.
احسان شریف‌زاده، پژوهشگر و محقق هنرهای آیینی در زمینه این اثر گفت: پیش‌خوانی‌هایی که از مراسم تعزیه شناسایی شد و جمع‌آوری شد شاید عددی بسیار کمتر از آن چیزی باشد که در واقع در گذشته وجود داشته است. این پیش‌خوانی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول از نغمات اصیل ایرانی تشکیل شده است و دسته دوم تحت تأثیر موسیقی‌های امروزی و معاصر شکل یافته‌اند.
وی بیان کرد: پیشخوانی کارکردی رسانه‌ای و خبری داشته است و اگر از نوع آن بگوییم، ما آن‌ها را به دو دسته بازاری و سنتی تقسیم کرده‌ایم. همانطور که از نام بازاری و سنتی مشخص است، پیش‌خوانی بازاری در هر زمان و مکانی انجام می‌شده و پایبندی خاصی به اصول نداشته است.
این پژوهشگر در پایان خاطرنشان کرد: باید این آثار را ثبت و ضبط کرد به شکلی که زنده باقی بمانند و آیندگان ما نیز آن را به عنوان میراث داشته باشند. امیدواریم اتفاقی که برای پرده‌خوانی افتاد برای تعزیه نیوفتد. ما نباید در ارائه آثار بخیل باشیم بلکه باید به خوبی آن را به نسل بعد منتقل کنیم. جالب است بدانید در پرده پرده‌خوانی نزدیک به 700 داستان جای دارد که من بعد از 3 سال تحقیق به این نتیجه رسیدم که در حال حاضر تنها 18 داستان آن موجود و شناخته شده است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.