چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده

طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

تقویت هویت ملی با بزرگداشت مفاخر ایرانی
 

افزایش نشاط و مشارکت اجتماعی سالمندان در هشت بهشت
 

یک جمله تحسین‌آمیز می‌تواند روند زندگی یک معلول را تغییر دهد

یک جمله تحسین‌آمیز می‌تواند روند زندگی یک معلول را تغییر دهد
معلولان نیاز به ترحم ندارند و از ترحم خوششان نمی‌آید اما یک جمله تحسین‌آمیز می‌تواند روند زندگی یک معلول را تغییر دهد.

یک تصادف رانندگی در اوج جوانی یک دستش را برای همیشه از او گرفته؛ کابوسی که می‌توانست او را برای همیشه خانه‌نشین کند، اما این دختر پرامید حالا نقاشی ماهر شده است.
اینها را خانم شهبازی می‌گوید که دست چپش یعنی همان دستی که با آن می‌نوشت و کار می‌کرد را در تصادف از دست داد، اما یک سال تلاش کرد تا بتواند با دست راستش کار کند و حالا تابلوهای زیبایی که نقاشی کرده جزئی از نمایشگاه فراتر از هنر در عمارت هنرمند اصفهان شده است.
اشرف معصومی یکی دیگر از این هنرمندان توانخواه است که درباره برگزاری نمایشگاه می‌گوید: عمری است نقاشی می‌کنم، اما کم‌کم داشت یادم می‌رفت. تابلویی داشتم که چهار سال روی آن کار می‌کردم و تمام نمی‌شد، اما وقتی با من برای برگزاری نمایشگاه تماس گرفتند انگیزه زیادی به سراغم آمد و آن را تمام کردم. دوست دارم از ما حمایت شود چون توانایی مالی برای برپایی نمایشگاه نداریم.
مرضیه سادات سجادیه نیز که به قول خودش از دیدن تابلوهایش روحیه و انرژی گرفته، صحبت‌های معصومی را تکمیل می‌کند: 3 سال است نقاشی می‌کشم اما کسی نبود که به کارم اهمیت دهد و تابلوهایم کنار اتاقم مانده بود. این فکر به سراغم آمد که کار نقاشی را کنار بگذارم، اما امروز و با دیدن تابلوهای خود حرفم را پس گرفتم و تصمیم گرفتم تلاش خود را بیشتر کنم.
مهدی نصیری هم که به دلیل معلولیت انگشتان، با مچ دست خود نقاشی می‌کشد، می‌گوید: هشت سال است نقاشی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنم و امیدوارم چنین نمایشگاه‌هایی باز هم برگزار شود.
او ادامه می‌دهد: شرایط اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که نمی‌توانیم از مردم توقع داشته باشیم تابلوهای ما را بخرند و تنها انتظار ما این است که مسئولان حمایت‌مان کنند تا دیده شویم.
عاطفه محمدزاده نقاش و نویسنده توانخواه نیز درباره شرکت در نمایشگاه فراتر از هنر می‌گوید: نقاشی را دوست داشتم چون آرامش خاصی به من می‌داد. به خاطر معلولیت اجازه نمی‌دادند سر کار بروم و تصمیم گرفتم نقاشی را ادامه بدهم و برای کودکان هم کتاب می‌نویسم.
مرضیه سادات معتمدی رییس هیئت مدیره جامعه معلولین جسمی حرکتی استان اصفهان هم با انتقاد از کسانی که معلولیت را تاوان گناه می‌دانند، می‌افزاید: همه انسان هستیم و در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و اگر به این حدیث امیرالمومنین (ع) که می‌فرمایند «آنچه برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند» عمل کنیم، کشور ما به مدینه فاضله تبدیل می‌شود.
او اعتقاد دارد که یک جمله تحسین‌آمیز می‌تواند روند زندگی یک معلول را تغییر دهد و بیان می‌کند: از واژه معلول خوشم نمی‌آید چون این افراد توانمند هستند. معلولان نیاز به ترحم ندارند و از ترحم خوششان نمی‌آید. امیدوارم ابتدا خداوند و سپس دوست‌داران افراد توانخواه به ما کمک کنند تا بتوانیم اقدامات اساسی‌تری برای آنها انجام دهیم.
معتمدی تأکید می‌کند: فاصله ما با معلولیت یک لحظه است و رسالت داریم که هر کدام در جایگاه خود به افراد توانخواه کمک کنیم.
نصراله ابراهیمی مشاور استاندار اصفهان در امور معلولان نیز در آیین افتتاح نمایشگاه فراتر از هنر با بیان اینکه برخی اوقات به کارهایی که معلولان می‌کنند و به توانایی‌های آنها غبطه می‌خورم، می‌گوید: امیدوارم بتوانیم بیش از گذشته به این قشر خدمت کنیم.
او ادامه می‌دهد: چند نفر را مسئول کرده‌ایم که با جست‌وجو در شهر مکان‌هایی که در سازمان‌ها و ادارات برای معلولان مناسب‌سازی نشده است را به ما اعلام کنند تا با کمک شهرداری این مشکل را رفع کنیم. در مترو اقدامات خوبی صورت گرفته است، همچنین مذاکراتی با اتوبوسرانی داشتیم و یک دستگاه اتوبوس ویژه معلولان نیز در شهر آغاز به کار کرد.
ابراهیمی تأکید می‌کند که افراد توانخواه باید به کمک آنها بیایند و مکان‌هایی که مناسب‌سازی نشده را اطلاع‌رسانی کنند.
گفتنی است؛ نمایشگاه "فراتر از هنر" آثار 12 توانخواه اصفهانی را از اول تا هشتم بهمن ماه پیش چشم هنردوستان قرار داده است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.