دوشنبه - ۱ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
پیام مهر شهردار اصفهان به دانش آموزان
 

تابلوهای شهروندی رنگ مِهر به خود گرفت
 

آموزش بایدها و نبایدهای نجوم رصدی پیشرفته
 

قرار با ستاره‌ها در باغ غدیر
 

آموزش مفاهیم شهروندی به دانش آموزان در کتاب "کلاس شهر"
 

برپایی نمایشگاه "راه بی پایان" در  پارک کوهستانی صفه
 


رونمایی از کتاب دوم "سینماتوگراف" با حضور کیانوش عیاری
 

سوت پایان رقابت های والیبال دختران محلات شهر اصفهان
 

صفر تا صد فروش در نشست "مدیریت محصول"
 

«کُلاغ‌ها»، درامی اجتماعی با مؤلفه‌های کمدی هولناک

«کُلاغ‌ها»، درامی اجتماعی با مؤلفه‌های کمدی هولناک
تئاتر «کُلاغ‌ها» به نویسندگی و کارگردانی سعید محسنی، از سوم مردادماه به مدت 19 شب در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان برپاست.

سعید محسنی روز یکشنبه 30 تیرماه، در نشست خبری با اهالی رسانه گفت: تئاتر «کُلاغ ها» حاصل پروژه چندماهه تولید است که با توجه به محدودیت های موجود هنر تئاتر در شهر اصفهان، حمایت اهالی هنر و فرهنگ موجب دلگرمی جامعه تئاتر است.
وی افزود: شش سال پیش نمایشنامه «کُلاغ ها» نوشته شد و با توجه به وسواس موجود، اجرای آن به تعویق افتاد و دریک فرایند چندماهه و با گزینش بهترین بازیگران و عوامل اجرایی تصمیم بر آن شد تا این تئاتر از سوم مردادماه در سالن فرشچیان به روی صحنه رود.
این نویسنده و نمایشنامه نویس تصریح کرد: در ابتدا عنوان «وقتی با هیچ کس جز خودمان نیستیم، کجا هستیم» انتخاب شد. با توجه به اینکه سالهاست در حوزه ادبیات داستانی و نمایشی فعالیت دارم با مشورت از دوستان به این نتیجه رسیدم که عنوان نمایش به گزاره تک سیلابی «کُلاغ ها» تغییر یابد.
محسنی با اشاره به اینکه در فرهنگ نامه دهخدا اشاره ای به واژه «کُلاغ ها» شده ادامه داد: گزاره «کُلاغ ها» بی معناست و علی رغم استناد به فرهنگ واژگان قدیمی که از آن به کنگره های قدیمی بر سر قبر بزرگان و مشاهیر یاد شده اما در این نمایش انتخاب این عنوان در راستای مضمون نمایش است.
وی افزود: گزاره «کُلاغ ها» واژه مهجوری است که ارتباط مستقیم با مضمون نمایش دارد و در آغاز نمایشنامه با اشاره به تک مصراع از فردوسی «سخن ها و کردار بازی بود» سعی شده با انتخاب آگاهانه و عامدانه به بی معنا بودن «کُلاغ ها» اشاره کرد.
محسنی با اشاره به غریب بودن واژه «کُلاغ ها» در ارتباط با روایت غریبانه گی نمایش تصریح کرد: همین مبهم بودن واژه «کُلاغ» پرسش در ذهن مخاطب ایجاد می کند و در پایان نمایش ارتباط این مفاهیم را می توان دریافت.
وی افزود: هر هنرمند اصیلی نمی تواند فارغ از شرایط زیستی دست به خلق هنر بزند. نمایش «کُلاغ ها» از دو نظر مهم است. از نظر تکنیکی حاصل سالها اندوخته و دغدغه های مسائل اجتماعی است. از سوی دیگر نمایش در فضای رئالیستی واقع گرایانه با به کارگیری لهجه اصفهانی سعی کرده استفاده کمدی کلامی را به صورت فنی تقویت کند.
در ادامه نشست خبری تهیه کننده نمایش «کُلاغ ها» با اشاره به اینکه آینده تئاتر اصفهان به کمک اهالی رسانه و هنردوستان می تواند روشن باشد گفت: آینده عجیب و غریبی در انتظار تئاتر نیست. می توان با نقد سازنده وضعیت تئاتر را بهبود بخشید. با قدردانی از پیشکسوتان و حمایت از چهره های جوان فارغ التحصیل از مراکز آموزشی می توان چراغ تئاتر اصفهان را در جایگاه مناسب زنده نگه داشت.
میعاد سلیمانی راد تصریح کرد: با اطلاع رسانی صحیح می توان تئاتر شایسته را به جامعه معرفی کرد. از سوی دیگر اهالی هنر تئاتر می توانند با ارائه نمایش های مختلف، هم گذران زندگی کنند و هم بتوانند رسالت هنری و فرهنگی خویش را به جامعه ادا کنند.
وی افزود: «کُلاغ‌ها»، درامی اجتماعی با مؤلفه‌های کمدی هولناک است. یعنی علاوه بر درونمایه طنز با عناصر هول و ترس و سوال هم تنیده است. تماشاگر در پایان با پرسش های تردید گونه مواجه می شود.
سلیمانی راد بیان داشت: در بسیاری از نمایش‌ها استفاده از لهجه اصفهانی صرفاً برای تکیه بر کارکرد طنز آن است. این کارکرد استفاده از لهجه اصفهانی به شکل تضعیف شده ای در برخی از تئاترها به کار گرفته شده است. اما رویکرد استفاده از لهجه در «کُلاغ‌ها» در خدمت انتقال پیام به مخاطب در بستر جامعه ای است که در آن زیست می کند.
تئاتر «کُلاغ‌ها» به تهیه کنندگی میعاد سلیمانی راد و با نقش‌آفرینی محمد ترابی، قادر طباطبایی زواره و بهاره آقاداوود از سوی دفترت خصصی تئاتر و تالار هنر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان  از 3 تا 21 مردادماه هر شب رأس ساعت 19 در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان روی صحنه می‌رود.
 
 
 
 
 
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.