جمعه - ۱ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
میدان نقش جهان میزبان بیش از 400 عنوان بازی
 

سلامت اجتماعی شهر در گرو تفریح بانوان
 

روایت زندگی یک سفیر در رُمان "بیداری"
 

14 سال در جستجوی آسمان تاریک
 

روایت "اصفهان گرد" از خانه تاریخی نظام الاسلام
 


پویش بانوی آب برای اولین بار در اصفهان
 

برگزاری جشن "روایت غدیر" در پارک مسجدعلی خوراسگان
 

استقبال بیش از 50 هزار نفر از جشن "خبر بزرگ"
 

سینما باید در سبد فرهنگی کودکان قرار گیرد
 

کنترل استرس ضامن سلامت جسم و روح

کنترل استرس ضامن سلامت جسم و روح
از آنجایی که استرس منشأ بسیاری از بیماری های مهم همچون سرطان است، کنترل آن نقش بسیار مهمی در تضمین سلامت جسم و روح انسان دارد.

همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، همایش تخصصی سالمندان از سوی دفتر تخصصی سالمندان سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با مشارکت اداره کل بهزیستی استان اصفهان ویژه شهروندان ارشد برگزار شد.
این همایش در فضایی بسیار شاد و پرنشاط و با شعار «سالمندی فصل جدید زندگی» با حضور جمع کثیری از شهروندان ارشد اصفهانی برگزار و راهکارهایی در ارتباط با کنترل استرس و بهره مندی بهینه از اوقات فراغت در دوران سالمندی از سوی سخنرانان در این همایش ارائه شد.
در ابتدا سعیدرضا اسحاقی، پزشک خانواده و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که چهره ای شناخته شده برای حضار بود، نکاتی را پیرامون تفاوت های زنان و مردان از حیث آسیب پذیری روحی و جسمی بیان کرد و گفت: به طور کلی طبق آمارها و تحقیقات پزشکی، تعداد جنین پسر از دختر بیشتر است، اما جالب است بدانید که درنهایت تعداد نوزادان دختر از نوزادان پسر بیشتر بوده و علت این مسئله این است که پسرها در دوران جنینی بیشتر در معرض مرگ و میر قرار دارند و جنین دختر از آسیب پذیری کمتری برخوردار است.
او با بیان اینکه این وضعیت بر تمام دوران زندگی زن و مرد حاکم است، اظهار کرد: متاسفانه یا خوشبختانه، میزان مرگ و میر در آقایان بسیار بیشتر از خانم هاست و طبق آمارها، به ازای هر 6 سالمند زن، تنها یک سالمند مرد وجود دارد.
این استاد دانشگاه یکی از علت های اصلی این مسئله را قدرت قابل توجه زنان در مدیریت استرس دانست و گفت: از آنجایی که استرس منشا بسیاری از بیماری های مهم همچون سرطان هاست، کنترل آن نقش بسیار مهمی در تضمین سلامت جسم و روح انسان دارد و زنان نسبت به مردان از قدرت بالاتری برای مدیریت استرس خود برخوردارند.
او با بیان اینکه استرس در زبان فارسی به معنای فشار عصبی، خشم، هیجان منفی، عصبانیت، دلشوره و مفاهیمی از این دست است، گفت: طبق تحقیقات پزشکی، ایرانیان در هر 20 ثانیه یک میکرواسترس را تجربه می کنند و این واقعیت نشان می دهد که ما باید قدرت خود را در شناخت عوامل استرس زا و مدیریت بهینه آن افزایش دهیم.
اسحاقی با تاکید بر اینکه کاهش و یا حذف بسیاری از مسائل ناراحت کننده از محیط زندگی انسان کاری غیرممکن است، اظهار کرد: شما نمی توانید دنیای اطرافتان را آنگونه که خود می خواهید تغییر دهید، چراکه از یک سو قدرت این کار را ندارید و از سوی دیگر هر اتفاقی دو روی خوشحال کننده و ناراحت کننده دارد و ممکن است رویدادی که موجب غمگینی شما شده برای دیگری خوشحال کننده باشد.
او افزود: بنابراین تنها راه این است که ما ذهنیت خود را نسبت به مسائل تغییر دهیم و انعطاف بیشتری در مقابل مسائل به خرج دهیم.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به یاد داشته باشید که بسیاری از مشکلات روانی افراد ناشی از تعهدات نانوشته ای است که براساس فرهنگ به آنها به ارث رسیده است. مثلا اینکه خانم سالمندی نگران وضعیت اشتغال نوه اش شده و یا مرد سالمندی برای وضعیت آینده فرزندش نگرانی های بیهوده ای دارد. همه اینها ناشی از این است که شما در ذهنتان نسبت به اموری که در آنها دخل و تصرفی ندارید، متعهد شده اید.
او گریه کردن را یکی از روشهای مفید در تخلیه خشم دانست و گفت: شاید تعجب کنید اگر بدانید در برخی از کشورهای دنیا، شکستن چینی های به دردنخور و قدیمی روشی مفید برای تخلیه هیجانات منفی و خشم است. همچنین خوردن آب خنک بدون قند موجب می شود مورفین ترشح شده در زیرزبان به هنگام عصبانیت، به داخل بدن رفته و به تسکین شخص عصبانی کمک کند.
او دور شدن از محیط را راهکاری دیگر برای فروکش کردن عصبانیت دانست و گفت: راهکار دیگری که در فرهنگ دینی بسیار به آن توصیه شده نماز خواندن است. البته به شرط آنکه نماز با حضور قلب باشد و بتواند در پایان موجب ترشح مقدار قابل توجهی مورفین در بدن شما شود و به تسکین روح و جسم آدمی کمک کند.
دومین سخنرانی این همایش را محمود بصیری، از اساتید روان پرستاری بر عهده گرفت. او سخنانش را حول محور روند عصبانی شدن و ویژگی های روحی، روانی و جسمی شخص عصبانی بیان کرد و راهکارهایی را برای کنترل خشم ارائه داد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.