جمعه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
برپایی نمایشگاه "نقش و رنگ" در خانه مشیرالملک
 

بزرگداشت استاد حاج رضا مغزیان در کتابخانه مرکزی
 

"وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا" رونمایی می‌شود
 

همدردی با سیل‌زدگان در نمایشگاه «قاب‌های همدلی»
 

فرهنگ عامه به روایت سینما با حضور امراله احمدجو
 

هم عهدی با شهدا، همدردی با سیل‌زدگان
 


عطر فرهنگ و هنر در اردیبهشت اصفهان می‌پیچد
 

گسترش فرهنگ ایثار در جامعه با شعار "همدلی برای ایران"
 

نگاهی بر تأثیر رسانه بر ذهن در نمایش "خانه‌ای وجود داشت"
 

کنترل‌گری عامل نابود کننده زندگی مشترک است

کنترل‌گری عامل نابود کننده زندگی مشترک است
آنچه پیوند ازدواج را از هم می‌گسلد نه ناسازگاری است و نه نبود عشق، بلکه کنترل‌گری است که زن و مرد کمی پس از ازدواج و زندگی مشترک در پیش می‌گیرند.

همایش "الا‌کلنگ زندگی" ویژه بانوان برگزیده کانون مادران مناطق 15 گانه شهرداری اصفهان در دفتر تخصصی بانوان آفتاب وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.
الهام مبلیان؛ دکترای تخصصی مشاوره خانواده و استاد دانشگاه در مورد بهتر شدن روابط زوجین و حفظ ازدواج با حاضران در جلسه به بحث و گفت‌و‌گو نشست.
مبلیان با بیان اینکه کنترل‌گری عامل نابود کننده زندگی مشترک است، اظهار داشت: آنچه پیوند ازدواج را از هم می‌گسلد نه ناسازگاری است و نه نبود عشق، بلکه کنترل‌گری است که زن و مرد کمی پس از ازدواج و زندگی مشترک در پیش می‌گیرند. کافی است یک‌بار این رفتار را انتخاب کنند، تداوم آن دیگر اجتناب‌ناپذیر می‌شود و پس از گذشت مدت زمانی هر دو احساس بدبختی می‌کنند.
وی افزود: کنترل‌گری در زندگی زناشویی شدیدتر خود را نشان می‌دهد؛ فرض اصلی کنترل‌گری این است که چنانچه ما احساس ناخرسندی می‌کنیم خود مسئول چنین احساسی نیستیم بلکه این دیگران و حوادث خارج از کنترل ما هستند که مقصرند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: خصلت‌های کنترل‌گری عادات مخربی هستند که اگر طولانی مدت تکرار شوند زندگی‌های مشترک بسیاری را از بین می‌برند. این خصلت‌ها شامل عیب‌جویی یا انتقاد و سرزنش، شکوه و گلایه، نق و غرغر، تهدید، تنبیه، دادن حق حساب و یا باج برای کنترل درآوردن دیگری است.
وی با بیان اینکه تنها کسی که می‌تواند بر ما کنترل داشته باشد خودمان هستیم، افزود: تقریبأ در تمام موارد هنگامی‌که دست از کنترل‌گری برمی‌داریم همسرمان نیز تغییر می‌کند.
مشاوره تخصصی خانواده خاطرنشان کرد: برای تأمین نیازهای همسر باید 7 عادت مهرورزی جایگزین رفتارها شود تا ارتباط و ازدواج تداوم پیدا کند. گوش سپردن، حمایت، تشویق، احترام، اعتماد، پذیرش و گفت‌وگو بر سر اختلافات از جمله مواردی است که زوجین باید رعایت کنند و انجام بدهند.
وی با بیان اینکه تمام آنچه ما انجام می‌دهیم یک رفتار است و همه رفتارهای ما عمدی و از درون ما برانگیخته می‌شوند، گفت: رفتارهای هر انسان انتخاب‌های او برای ارضای نیازهایش است، این رفتارهای هدفمند بیشتر از انگیزه‌های درونی ریشه می‌گیرند تا عوامل و محرک‌های بیرونی.
مبلیان ادامه داد: رفتار ما در هر زمان بهترین تلاش برای کنترل خودمان و دنیای پیرامون‌مان به عنوان بخشی از این دنیاست؛ بنابراین باید به گونه‌ای رفتار و انتخاب کنیم که به بهترین نحو نیازهایمان برطرف شود.
مبلیان ادامه داد: مهمترین نیاز،  نیاز به دوست داشته شدن و دوست داشتن است و شدت این نیاز ممکن است در بین همسران متفاوت باشد. در مراکز مشاوره خانواده، همسرانی دیده می‌شوند که از کمبود محبت و عشق و دیگری از زیادخواهی محبت شریکش رنج می‌برد که این موارد نشان دهنده تفاوت در نیاز دوست داشتن است.
این استاد دانشگاه با اشاره به راهکارهای احساس عشق در کنار یکدیگر بیان کرد: ابتدا خود را بشناسید و شدت نیازهای مختلف را در خود تعیین کنید؛ با خود فکر کنید کدام نیاز در شما قوی‌تر و کدام نیاز از شدت کمتری برخوردار است. در مرحله بعد به شناخت نیازهای همسرتان بپردازید.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.