پنجشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

نداشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی یکی از عوامل مرگ و میر است

نداشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی یکی از عوامل مرگ و میر است
بی تحرکی یا کم تحرکی در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها، مورد غفلت واقع شده و نداشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی یکی از علل مرگ و میر محسوب می‌شود.

کارگاه‌ "سلامت من" با عنوان نقش ورزش در کاهش بیماری‌ها برای شهروندان ارشد از سوی باغ تجربه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.
جمشید بنایی دکترای فیزیولوژی ورزش و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد با اشاره به سبک جدید زندگی امروزه اظهار داشت: در سبک زندگی امروزی، تحرک افراد به شدت کاهش یافته و همین موضوع سبب ابتلای افراد به بیماری‌های بسیاری از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی شده است.
وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد، بی ‌تحرکی و مدت زمان آن بر افزایش خطر مرگ تأثیر گذار است و هر چه این زمان‌ها طولانی‌تر باشد خطر مرگ را افزایش می‌دهد، عدم تحرک و فعالیت برای استاد دانشگاه آزاد نجف‌آباد ادامه داد: افرادی که در طول روز در محل کار خود و یا در خانه عادت به نشستن طولانی مدت دارند، باید تا حد ممکن این عادت را ترک کنند و حداقل هر یک ساعت یک‌بار تحرک بدنی داشته باشند.
عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد تصریح کرد: تحقیقات زیادی برای سنجش میزان سلامت افراد یا کارمندانی که بنا به اقتضای کاری یا علل دیگر، ساعات زیادی را پشت میز می‌نشینند، صورت گرفته است. نتیجه عمومی این تحقیقات حاکی از این است که افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند، از خطرات مربوط به نشستن در امان نخواهند بود.
وی گفت: بی تحرکی یا کم تحرکی در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها، مورد غفلت واقع شده و نداشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی یکی از علل مرگ و میر محسوب می‌شود. نداشتن فعالیت بدنی به طور منظم، عوارض زیادی را به همراه دارد و بسیاری از بیماری‌های مزمن و مرگ و میر ناشی از آن به دلیل بی تحرکی است و جای تأسف دارد که در سال‌های اخیر موارد مرگ و میر و عوارض ناشی از عدم فعالیت فیزیکی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
بنایی با اشاره به بیماری‌هایی که منشا کم تحرکی دارند، اظهار داشت: بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون، چاقی، سرطان و سکته‌ها از بیماری‌های کم تحرکی به شمار می روند.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد با اشاره به 24 ساعت شبانه‌روز اظهار داشت: از این 24 ساعت، 8 ساعت به خواب اختصاص دارد و میزان نشستن مجاز برای برای افراد در هر سنی بین 4 تا 7 ساعت است. کمتر از 4 ساعت امکان‌پذیر نیست و بیشتر از 7 ساعت خطرات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: بر اساس آماری که در چند کلینیک در ایران برای انجام یک پژوهش گرفته شد، مشخص شد به طور متوسط، ایرانیان 12 ساعت از روزشان را به نشستن اختصاص می‌دهند و این آمار خوبی نیست.
این استاد دانشگاه افزود: ورزش منظم سبب می‌شود، چهره انسان، 25 سال جوان‌تر از سن شناسنامه به نظر بیاید و این بسیار عالی است. در نتیجه می‌توان گفت که تحرک و انجام منظم فعالیت‌های ورزشی در سلامت جسم، روح و ظاهر انسان تاثیر شگرفی دارد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.