چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

مشاهده امید به زندگی در عکس های نمایشگاه "متولدین لهستان مستقل"

مشاهده امید به زندگی در عکس های نمایشگاه "متولدین لهستان مستقل"
نمایشگاه عکس « متولدین لهستان مستقل» شامل 67 عکس‌دسته‌جمعی و تک پرتره‌های آتلیه‌ای و همچنین تصاویری از جامعه لهستانی‌ها است که در بیرون از استودیو عکاسی شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، بخشی از عکس‏های این نمایشگاه که با حمایت موسسه آدام میشکویچ برگزار می‏شود شامل عکس‏هایی است که تاکنون به نمایش در نیامده است. عکس‌ها بخشی از مجموعه‌ بزرگ نگاتیو‌های کشف شده توسط «پریسا دمندان» در استودیوی عکاسی ابوالقاسم جلا در شهر اصفهان هستند.
موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با همکاری سفارت لهستان به مدت دوماه تا دوم آذرماه میزبان نمایشگاه عکس «متولدین لهستان مستقل» شده، نمایشگاهی که به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد ورود لهستانی‏ها به ایران برگزار شده است.
پریسا دمندان، فردی که توانسته طی ده سال تحقیقات این عکس‏ها را در اصفهان جمع‏آوری و امروز به معرض دید شهروندان در دو کلان شهر بگذارد نیز با تأیید این موضوع می‏گوید: «زمانی که به این عکس‏ها می‏نگرم خاطره های تلخی را می‏بینم که در فرصتی اندک تبدیل  به امید شده‌اند و این را می‌توان در نگاه‏ها و حالت‏های شخصیت‏های حاضر در عکسها دید
زمانی که دمندان می‏خواهد هدفش از جمع آوری این مجموعه را بگوید، لبخندی از رضایت بر چهره اش نقش می‏بندد و از علاقه‏اش به زادگاهش اصفهان و عکاسان قدیمی آن می‏گوید. «متأسفانه عکاسان قدیمی شهر اصفهان ناشناخته هستند ومعمولاً مجموعه‌های آن‏ها فراموش شده است. این حرکت توانست آثاری که در انبارهای مرطوب و خاک گرفته در حال نابودی بودند را نجات دهد. چرا که با آن شرایط بیش از دو سال دیگر عمر نمی‏کردند.
وی از جمله این عکاسان، به میرزا مهدی خان چهره نما و غلامحسین درخشان، دو عکاس ارمنی به نام‏های میناس پات پرهانیان و روحان پات پرهانیان و ابوالقاسم جلاء  اشاره می‏کند و می‏گوید: خوشبختانه زمانی که تصمیم به جمع آوری این عکس‏ها گرفتم، فرزندان استاد جلاء ( رضا و علی  ) زنده بودند و در عکاسخانه پدری خود کار می‏کردند. آن‏ها اجازه دادند که از عکس‏های پدرشان استفاده کنم.
دمندان اگرچه از  نتیجه تحقیقات خود رضایت دارد اما از مسئولین نیز گلایه می‏کند و عنوان می کند: «در این راه هیچ ارگانی از من حمایت نکرد. اگر در این راه پشتوانه ای داشتم قطعات تلاش‏هایم به مدت 10 سال به طول نمی‏انجامید زودتر از این به نتیجه می‏رسید.»

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.