چهارشنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیدهجای خالی سلوچ در رُمان محبوب من
 

برگزاری جشنواره غیررقابتی "شهر یادت نره" در اصفهان
 

شناسایی یکصدهزار شهروند اصفهانی مبتلا به فشارخون بالا
 دعوت متن به همپوشانی ذهن در موزه هنرهای معاصر اصفهان
 

الگوپذیری از نمایش "اسب ها" برای بیان ناگفته های واقعه عاشورا

الگوپذیری از نمایش "اسب ها" برای بیان  ناگفته های واقعه عاشورا
نویسندگانی که قصد نمایشنامه نویسی دارند، می‌توانند از جسارت نویسنده نمایش اسب‌ها برای نگارش و ارائه تصویر از بخش‌های ناگفته واقعه عاشورا در این تئاتر الگو بگیرند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، «اسب‌ها» نمایشی با موضوعاتی پیرامون واقعه عاشورا به نویسندگی محمد رحمانیان و طراحی و کارگردانی محسن عرب‌زاده است که از ۱۲مهرماه به مدت یک ماه توسط سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان درسالن اصلی تالار هنر اصفهان در حال اجراست.
داستان نمایش اسب‌ها برگرفته از وقایع و اتفاقات مرتبط به واقعه عاشوراست محمد رحمانیان نویسنده این نمایشنامه البته با شکل و شمایلی متفاوت و نوآورانه از زبان اسب‌ها این واقعه را روایت کرده است.
شخصیت اصلی نمایش یک تربیت کننده اسب از اهالی کوفه است که در اسطبل خود جایی بیرون از شهر کوفه با واقعه عاشورا و وقایع مرتبط با آن درگیر می‌شود زیرا زبان اسب‌ها را می‌فهمد و از طریق اسب‌ها از اتفاقات در حال وقوع مطلع می‌شود.
نمایش بلند اسب‌ها که زمانی نزدیک به 90 دقیقه را برای اجرا به خود اختصاص داده، در یک پرده به نمایش در می‌آید، با توجه به اینکه چندین اپیزود از داستان‌های مرتبط با اسب‌های واقعه عاشورا روایت می‌کند. نمایش به صورت خطی و پشت سرهم به اجرا در می‌آید و اپیزود و پرده‌ای در زمان طولانی اجرا برای جدا کردن داستان‌ها از یکدیگر وجود ندارد.
محمدرضا رهبری، مدیر تالار هنر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان اعتقاد دارد، این تئاتر به شیوه خاصی نگارش شده است به شکلی که در نمایش اسب‌ها وقایع کربلا از زبان اسب‌ها بازگو می‌شود.
وی می‌افزاید: گویا این نمایش به نوعی روایت و تحلیل رفتار انسان هایی است که به ظاهر از واقعه دورند اما باید تکلیفشان را با اصل ماجرا یعنی جدال ابدی حق و باطل مشخص کنند.
رهبری ادامه می‌دهد: این نمایش با توجه به متن زیبا و خاص خود می‌تواند مخاطب جدیدی را به گروه مخاطبان تئاتر دینی اضافه کند. همچنین نویسندگانی که قصد نمایشنامه نویسی دارند، می‌توانند از جسارت نویسنده نمایش اسب‌ها برای نگارش و ارائه تصویر از بخش‌های ناگفته واقعه عاشورا در این تئاتر الگو بگیرند.
در این نمایش که بازیگران شناخته شده تئاتر اصفهان در آن حضور دارند، احمدرضا رافعی بروجنی، مژگان نوایی، حسن محمدی، حسین نصر اصفهانی، بهزاد سیفی، حسن جویره، احسان جانمی و لیلا قربانی در «اسب‌ها» به ایفای نقش پرداخته‌اند. همچنین در کنار شخصیت‌های اصلی نمایش، ۴۰ نفر از بازیگران جوان تئاتر در نقش اسب به ایفای نقش  در این نمایش می‌پردازند.
نمایش عاشورایی «اسب‌ها» به نویسندگی محمد رحمانیان و کارگردانی محسن عرب‌زاده از ۱۲مهر تا ۱۲ آبان‌ به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۹و ۳۰ دقیقه درسالن اصلی تالار هنر اصفهان به روی صحنه می رود.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.