چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

موزه هنرهای معاصر میزبان نمایشگاه "دریا خندید در دوردست"

موزه هنرهای معاصر میزبان نمایشگاه "دریا خندید در دوردست"
نمایشگاه "دریا خندید در دور دست" از آثار رومین محتشم؛ عکاس صاحب سبک و خلاق در موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، این نمایشگاه با عنوان "دریا خندید در دوردست" شامل عکس‌های سیاه‌وسفید مجموعه رومین محتشم در مورد دریاچه ارومیه است که خشکی این دریاچه همزادپنداری بسیار برای مردم اصفهان دارد که هم‌اکنون در غم رودخانه زاینده‌رود به سوگ نشسته‌اند.
رومین محتشم در نشست تخصصی این نمایشگاه دغدغه‌های مشترک را عامل همبستگی دانست و بیان داشت: چیزی که ما را در کنار هم قرارمی‌دهد، همین دغدغه‌های مشترک ماست. از اینکه این مجموعه را قبل از شهر خود و پایتخت در اصفهان به نمایش می‌گذارم خوشحال هستم.
وی از احساس خود نسبت به خشکی دریاچه ارومیه گفت و بیان داشت: حتی اگر یک نفر هم در آثار من دقت کند خوشحال می‌شوم، من در فاصله‌ای کمتر از 3 کیلومتر دریاچه ارومیه به دنیا آمدم و احساس ناگفتنی نسبت به مصیبت واردشده به این دریاچه دارم.
محتشم در مورد انگیزه خود در خلق این مجموعه اظهار داشت: مهم‌ترین عکسی که مرا به‌سوی دریاچه ارومیه راهنمایی کرد آن را در قدیم با دوربین آنالوگ گرفته بودم و این عکس جایزه بین‌المللی به دست آورد. مشکلی که جاده ارومیه و تبریز به وجود آورد، صدمات جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد کرد.
وی امروز را دوران خاکستری دریاچه ارومیه است اظهار داشت: در دوره اول که رنگی است زندگی مدیون دریاچه است، دوران سفید دوران کم‌آبی است و اکنون‌که دریاچه خشک است دوران خاکستری را مشاهده می‌کنیم، هرروز به نمک‌های دریاچه افزوده می‌شود و این خود غم‌بار است.
وی یکی از دلایل سیاه‌وسفید بودن تم مجموعه را اندوه خود دانست و گفت: سیاه‌وسفید بودن کارها حالت انتزاعی بودن به آن می‌دهد، این فضا تم کاری من است و خصوصیات درونی من را نشان می‌دهد، دوست داشتم گسیختگی را به نمایش بگذارم. کسانی که سعی می‌کنند خرابه‌ای را زیبا نشان دهند در حال خیانت به طبیعت هستند.
رومین محتشم در ادامه به بی‌توجهی به موضوع خشک شدن دریاچه اشاره کرد و بیان داشت: سعی کردم عناصر مربوط به دخالت انسان در طبیعت را نمایش دهم، شاید برای شما برخی تصاویر زیبا باشد اما برای من زیبا نیست.
این نمایشگاه با 30 اثر از عکس های رومین محتشم تا تاریخ 7 مهرماه در محل موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به نمایش درخواهد آمد.
گفتنی است؛ رومین محتشم، متولد سال 1340 در ارومیه، فارغ التحصیل عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و عضو انجمن عکاسان ایران و مدرّس عکاسی در دانشگاه است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.