چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

مجموعه کتاب "مشاغل سنتی اصفهان" ویژه کودکان رونمایی می شود

مجموعه کتاب "مشاغل سنتی اصفهان" ویژه کودکان رونمایی می شود
مجموعه کتاب‌های "آشنایی با مشاغل سنتی اصفهان" ویژه کودکان به همت مرکز مطالعات فرهنگ‌عامه و مشاغل سنتی اصفهان آماده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، موزه عصارخانه شاهی به‌عنوان مرکز مطالعات فرهنگ‌عامه و مشاغل سنتی اصفهان تلاش‌های بسیاری در زمینه  شناخت، پژوهش و حفظ و اشاعه مشاغلی که در حال فراموشی هستند برداشته که چاپ کتاب برای سنین مختلف یکی از مهم‌ترین این اقدامات است.
محمد معماریان در این زمینه بیان داشت: موزه عصارخانه شاهی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به ‌عنوان مرکز مطالعات فرهنگ‌عامه و مشاغل سنتی اصفهان، چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده و برای شناخت مشاغل سنتی اصفهان فعالیت‌هایی انجام داده است.
مدیر موزه عصارخانه شاهی بخشی از فعالیت‌های این مرکز را در مورد شناخت و آشنایی اقشار مختلف با مشاغل دانست و بیان داشت: مشاغلی در بازار اصفهان وجود داشته و برخی هم هنوز کم‌وبیش فعال هستند، برخی از مشاغل امروز در معرض خطر قرار گرفته‌اند و امکان دارد که تا چند سال آینده اثری از آن‌ها باقی نمانده و شاید هم به فراموشی سپرده شوند. موزه عصارخانه شاهی با توجه به رسالت خود برای بزرگسالان فیلم‌های مستند با عنوان «مستند بازار» تولید کرد که نام آن «راسته» و موضوع آن مشاغل در حال فراموشی است.
وی در مورد فعالیت انجام شده برای کودکان اظهار داشت: برای کودکان کتاب‌هایی در نظر گرفته شد، سپس برای آن ترانه و داستان سفارش داده شد و بعد از آن تصویرگری آن انجام گرفت.
معماریان افزود: موضوعات عصاری، قالی‌بافی، عطاری، مسگری، کاشی‌کاری و آهن گری از جمله محور مطالب این مجموعه کتاب بوده که حدود یک سال برای تصویرگری و نگارش متن‌ها به‌صورت متن و شعر زمان صرف شد و مجموعه اول 6 کتاب داستان شد.
مدیرموزه عصارخانه شاهی در مورد مشاغل مورد توجه در این مجموعه گفت: "تلخک و شاه با غول چراغ جادو" با موضوع عصاری، "حنا و رنگ‌های قالی" با موضوع قالی‌بافی، "دوستی مار و پونه" با موضوع عطاری، "دیگچه مسی مادربزرگ" با موضوع مسگری، "مینو، دست‌ها و لک‌لک" با موضوع کاشی‌کاری و "آتش خاموش نمی‌شود" با موضوع آهنگری عناوین این مجموعه است.
وی با اشاره به اهمیت انسجام در طراحی این مجموعه بیان داشت: کل مجموعه با حضور دو هنرمند انجام شد، شیرین بدرلو نویسنده و سیمین بدرلو تصویرگر شش کتاب ابن مجموعه بوده‌اند، متن‌ها و نوشته‌ها با بررسی‌ها و کارشناسی‌های انجام شد، تعیین سطح برای مخاطبان انجام شد تا به‌صورت کارشناسی شده متن‌ها و تصویرگری‌ها انجام شود.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.