پنجشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

ماهی نماد حیات و نشان دهنده آخرین ماه نجومی است

ماهی نماد حیات و نشان دهنده آخرین ماه نجومی است
ماهی در سفره هفت سین، نماد حیات و تحرک و نشان دهنده آخرین ماه نجومی یا همان حوت است،

یکصد و هفتاد و هفتمین نشست باشگاه نجوم اصفهان با عنوان "نوروز در آینه نجوم" از سوی مرکز نجوم ادیب با حضور اکبر زمانی محقق نجوم و مدرس دوره‌های اصفهان‌شناسی برگزار شد.
اکبر زمانی، محقق نجوم و مدرس دوره‌های اصفهان‌شناسی با اشاره به کره سماوی و مسیر حرکت ظاهری خورشید بر روی دایره‌البروج، بیان کرد: زمانیکه خورشید به پایین‌ترین نقطه در دایره‌البروج برسد زمان انقلاب زمستانی است که به آن "یلدا" یا زمان زایش خورشید می‌گویند و از آن زمان به بعد آرام آرام ارتفاع خورشید بیشتر می‌شود تا به نقطه اعتدال بهاری برسد.
وی با اشاره به برگزاری جشن مهرگان در 15 مهر، گفت: در قدیم فصل‌ها را به دو دسته 7 ماهه و یک فصل 5 ماهه تقسیم می‌کردند که تابستان از اول بهار تا آخر مهر بود و آبان، آذر، دی، یعنی 90 روز به همراه 10 روز اول بهمن را شمارش کرده و در این روز جشن سده را برگزار می‌کردند.
این محقق در مورد جشن چهارشنبه‌سوری گفت: این جشن در آخرین چهارشنبه سال و برای استقبال از بهار انجام می‌شد، مراسم مختلف و باشکوهی در آن انجام می‌شد که شامل آتش افروزی، تخم‌مرغ شکنی، شال‌اندازی، قاشق‌زنی، بخت‌گشایی، فال‌گیری(فال‌کوزه)، آش چهارشنبه‌سوری، پیش‌آهنگان نوروز و جشن مردگیران است.
وی در مورد چگونگی برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری، بیان کرد: ایرانیان برای ایزد مهر( خورشید) احترام زیادی قائل بودند و خورشید برای آنان نماد عدل، مساوات و برابری است، با ایجاد آتش توسط هوشنگ ایرانیان موفق شدند که نور را در شب نیز به خانه‌های خود بیاورند و برای جلوگیری از خاموش شدن آتش افرادی را به عنوان پرستار آتش در کنار آن مستقر کرد که بعدها این پرستار به پرستنده آتش تغییر کرد در حالیکه اینگونه نبوده است.
وی با بیان اینکه هفت سین سفره نوروز معرف هفت آسمان است که در کتاب "نوید بهار" به آن اشاره شده است، خاطرنشان کرد: ماهی نماد حیات و تحرک و نشان دهنده آخرین ماه نجومی یا همان حوت است، سیب نماد خورشید وعشق، سکه نماد قرص ماه و خورشید، آب نماد فرشته آناهیتا یا همان سیاره زهره، نارنج نماد زمین و تخم‌مرغ نماد زایش و باروری است.
این محقق با اشاره به مراسم ویژه نوروز، بیان کرد: از این مراسم می‌توان به دید و بازدید، اسب‌دوانی و چوگان، کشتی‌گیری، پوشیدن جامه نو، حنابندان، آذین‌بندی محل، عیدی‌دادن و جشن و شادی  نام برد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.