دوشنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

بهبود مهارت‌های ارتباطی در "چتری برای یک حس خوب"
 

آموزش تکنیک‌های "مهندسی خلاقیت" در خانه جوان
 

گفتن از ناگفته‌های عاشورا زیر خیمه نوجوانان
 

عکاسی معماری دمِ‌دستی نیست
 

بررسی "جای خالی گلدان" و "اتاق آبی" در اولین جلسه فیلمنامه خوانی

بررسی "جای خالی گلدان" و "اتاق آبی" در اولین جلسه فیلمنامه خوانی
دفتر تخصصی سینما به منظور بازخوانی فیلم‌نامه‌ها و انتخاب فیلم‌نامه‌های برگزیده جهت تولید از طرف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اقدام به برگزاری دوره‌های فیلم‌نامه خوانی به صورت هفتگی کرده است.

این برنامه هر هفته سه‌شنبه‌ها با حضور سعید محسنی برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در این جلسات فیلم‌نامه‌های خود را خوانده و پس از گفتگو درباره آنان بازنویسی شده و در نهایت فیلم‌نامه‌های برتر به این دفتر جهت حمایت ارسال می‌شود.
سه شنبه 12 دی نخستین جلسه از سومین دوره "فیلم‌نامه‌خوانی" با حضور تعداد زیادی از فیلم‌نامه نویسان در محل دفتر تخصصی سینما  برگزار شد.
در ابتدا فیلم‌نامه یکی از حاضران در برنامه با عنوان " جای خالی گلدان" برای حاضران خوانده شد، این فیلم‌نامه روایت زندگی یک پیرزن و پرستار او(سودابه) و اتفاقاتی که برای این دو می‌افتد را حکایت می‌کند.
پس از خواندن فیلم‌نامه سعید محسنی با این پرسش که چرا این فیلم‌نامه به صورت پرده پرده روایت شده، از حاضران در جلسه درخواست کرد که به نقد این فیلم‌نامه بپردازند.
یکی دیگر از حاضران در برنامه معتقد است که حذف پارت اول فیلم‌نامه که تنها به پیرزن پرداخته شده، هیچ گونه صدمه‌ای به روایت داستان نمی‌زند چرا که مسئله مهمی به مخاطب منتقل نمی‌کند. در پارت دوم نیز قصه سودابه و همسرش "منصور" است که چالشی را برای ببینده یا خواننده با دنبال ندارد که برای به چالش کشیدن موضوع نویسنده باید وارد پارت سوم شود در پارت سوم برای بیان مسئله مهم باید به معرفی منصور پرداخته و به عنوان دانای کل داستان او را به گونه‌ای روایت کرد که رفتار او برای ببننده توجیه پذیر باشد.
محسنی در ادامه با بیان اینکه تعدادی از قصه‌ها در شکل‌گیری هنر و ادبیات پسامدرن نقش دارند، افزود: نمونه این نوع ادبیات را در آثار مولوی می‌توان به وضوح مشاهده کرد که راوی و زاویه دید در این نوع از ادبیات بسیار مهم است.
وی بیان کرد: زمانیکه در حال خواندن یک اثر با مولفه‌های پسامدرن هستید، وقایع زیادی به شما نشان داده می‌شوند که هر کدام از زوایای مختلف می‌تواند دیدگاه متفاوتی را به شما نشان دهد.
فیلم نامه دوم با نام " اتاق آبی" توسط نویسنده روایت شد، داستان در مورد زنی به نام زهرا است که فرزند خود را از دست داده و به طور ناگهانی با پسرهمسایه که 8 سال سن دارد روبرو می‌شود. شاهین(پسرهمسایه) پشت درب خانه مانده است و خود را خیس کرده است زهرا او را به خانه می‌برد و از او می‌خواهد تا به حمام رفته و لباسش را عوض کند در انتهای داستان می خوانیم که زهرا مورد اتهام خانواده شاهین به علت دزدیدن و گروگانگیری کودک قرار گرفته است.
در ابتدا محسنی با تعریف از نگاه نویسنده فیلم‌نامه، گفت: فیلم‌نامه در قیاس با نوشته قبلی کاملا ارتقا یافته، تا جائیکه فیلم‌نامه به سرعت به سمت جلو حرکت می‌کند، اما امیدوارم با رفع برخی مشکلات در اینجا بتوانیم به فیلم‌نامه دقیق‌تری برسیم.
وی ادامه داد: در ابتدای داستان زهرا به ما معرفی می‌شود که پشت پنجره ایستاده است، ناگهان چیزی از پشت پنحره می‌بیند و ظرف سفالی از دستش می‌افتد و اینجا برای خواننده این سوال پیش می‌آید که این شخص کیست؟ در واقع این سوال بسیاری از معادلات فکری بیننده را نسبت به زهرا به هم می‌ریزد.
محسنی با اشاره به اینکه زهرای داستان فرد معتقدی معرفی شده است که نماز می‌خواند و روسری در سر دارد، گفت: با این وجود، برای خواننده این سوال پیش می‌آید که زهرا با چنین شخصیت مثبتی که روایت شده، منتظر چه کسی است که حتی خود را در یک ساعت مشخصی مرتب می‌کند و بعد در را به روی چه کسی باز می‌گذارد.
شرط لازم و اولیه دفتر تخصصی سینما سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برای حمایت از "تولید فیلم"، حضور در جلسات "فیلم نامه خوانی" و به دنبال آن خوانش، بازنویسی و تأیید فیلم نامه می باشد لذا در پایان دوره دوم، هنرجویان و نویسندگان محترم دو دوره، تا پایان بهمن ماه فرصت برای بازنویسی آثار خود خواهند داشت.
این جلسات از سوی دفتر تخصصی سینما از 12 دی ماه سه شنبه های هر هفته در محل دفتر تخصصی سینما واقع در خیابان استانداری، جنب موزه هنرهای معاصر برگزار می شود.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.