شنبه - ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
گسترش فرهنگ ایثار در جامعه با شعار "همدلی برای ایران"
 

نگاهی بر تأثیر رسانه بر ذهن در نمایش "خانه‌ای وجود داشت"
 

برگزاری همایش ادبی "نقش نهان" با محوریت"تصویر در شعر"
 

خانه نوجوان میزبان جشنواره هنرهای تجسمی "فراتر از واژه‌"
 


کُرنشی هنرمندانه به حافظ در موزه هنرهای معاصر اصفهان
 

رقابتی نوستالژیک در مسابقه "از کی بپرسم؟"
 

اجرای دو نمایش "قَجَر الجَدید" و "طلای رشید" در اصفهان
 


با صدای پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌‌تان دابسمش بسازید
 

«فرشتگان گریان»؛ نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی اصفهان

«فرشتگان گریان»؛  نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی اصفهان
نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی اصفهان با عنوان «فرشتگان گریان» به همت مرکز تخصصی بانوان آفتاب وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در گالری شماره یک نگارخانه مرکزی افتتاح شد.

در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، فاطمه زارع، مشاور شهردار اصفهان در امور زنان و خانواده به بازدید از آثار ارائه شده از سوی بانوان پرداخت و درباره جزئیات هر لباس با طراحان حاضر در مراسم گفتگو کرد. زارع در حاشیه این مراسم با بیان اینکه بازتاب مفاهیم و مضامین عاشورایی به زیبایی در این لباس ها نمایان شده است، اظهار کرد: در تاریخ کشور ما چنین اقداماتی سابقه داشته و هنرمندان معتقد به مضامین متعالی مذهبی، احساسات و عواطف خود را در ترکیب با قدرت خلاقیت و نوآوری شان بر روی پارچه، تابلو یا علم اجرا کرده اند.
وی ادامه داد: در این نمایشگاه برای نخستین بار طرح های عاشورایی بر روی لباس اجرا شده و این اقدام قطعا در تعمیق و انتقال باورهای مذهبی به مخاطبان اثر شگفتی خواهد داشت.
زارع در پاسخ به این سوال که برای حمایت از چنین برنامه هایی، چه حمایتی از سوی شهرداری اصفهان صورت می گیرد، گفت: شهردار اصفهان همواره بر انجام اموری که با خلاقیت، نوآوری، کارآفرینی و صنایع دستی مرتبط باشد تاکید داشته و مطمئنا چنانچه این نمایشگاه بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند، از سوی شهرداری نیز مورد حمایت بیشتری قرار می گیرد.
نایب رئیس اتحادیه صنف خیاطان اصفهان نیز از دیگر حاضران در آیین افتتاح نمایشگاه «فرشتگان گریان» بود. محمدعلی نوری نیا با تاکید بر اهمیت برپایی چنین نمایشگاه هایی گفت: ما برای مقابله با ورود و اثرگذاری فرهنگ غربی و ارائه و انتقال فرهنگی بومی و اصیل ایرانی و مذهبی خودمان هر روز بیش از قبل نیازمند برپایی چنین برنامه هایی هستیم.
وی ادامه داد: آنچه در این نمایشگاه ارائه شده حاصل تلاش بانوان هنرمندی است که باورهای مذهبی خود نسبت به واقعه عاشورا را بر روی لباس نشان داده اند.
وی خاطرنشان کرد: هرچند بهتر بود این نمایشگاه حدود سه ماه قبل و در آستانه فرارسیدن ماه محرم برگزار می شد، اما برای انجام چنین کارهایی هیچوقت دیر نیست و امیدواریم در سال های آینده این نمایشگاه در موعد بهتری برگزار شود.
لیلا لندی، مدیر مرکز تخصصی بانوان آفتاب نیز درباره روند برگزاری نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی اصفهان گفت: در شهریورماه سال جاری نخستین نمایشگاه پوشش ایرانی اسلامی برگزار و منشور این نمایشگاه رونمایی شد.
وی ادامه داد: پس از آن قرار بر این شد که در هر فصل یک نمایشگاه لباس برگزار کنیم و اینک متناسب با ایام سوگواری حضرت اباعبداله، نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی در این مکان برپا شده است.
لندی تاکید کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه صرفا تاکید بر پوشش ایرانی اسلامی نیست، بلکه در نظر داریم با ارائه مفهوم و مضامین عاشورایی از طریق طراحی و دوخت لباس به خلق یک رخداد بپردازیم.
مدیر مرکز تخصصی بانوان آفتاب از برگزاری نمایشگاه لباس با محوریت دیگر موضوعات اجتماعی و فرهنگی از سوی این مرکز خبر داد و اظهار کرد: در نظر داریم تا چنین نمایشگاهی را با محوریت لباس جشن تولد، جشن تکلیف، لباس های اداری، صنایع خلاق اصفهان برگزار کنیم و بر این اساس از تمامی طراحان لباس می خواهیم تا جهت همکاری در برگزاری این طرح بزرگ با دبیرخانه جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی مرتبط شده و همکاری نمایند.
دبیر جشنواره لباس های عاشورایی نیز از ارائه 27 اثر طراحی لباس در این نمایشگاه خبر داد و گفت: فراخوان این جشنواره حدود دو ماه قبل منتشر شد و به دنبال آن 60 طراح برای شرکت در این نمایشگاه اعلام تمایل کردند. در نهایت نیز 20 طراح برای شرکت در نمایشگاه «فرشتگان گریان» انتخاب شدند.
رضا میرمحمدصادقی افزود: اتفاقات خوب دیگری نیز در عرصه برگزاری نمایشگاه لباس در راه است و قرار است به زودی نمایشگاهی از لباس های طراحی شده با مضامین مذهبی و تاریخی در اصفهان برگزار شود.
گفتنی است؛ نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی اصفهان با مشارکت نمایشگاه هنر صنعت مد و لباس، موسسه هنری مد و لباس هنروران دانش آرا، دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز آموزش جامعه اسلامی کارگران اصفهان، اتحادیه صنف خیاطان شهرستان اصفهان، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی برگزار شده و تا 15 آبان ماه همه روزه از ساعت 9 تا 17 در گالری شماره یک نگارخانه مرکزی پذیرای علاقمندان است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.