چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

آثار عکاس اصفهانی بعد از 75 سال به نمایش درآمد

آثار عکاس اصفهانی بعد از 75 سال به نمایش درآمد
آثار عکاسی هنرمند اصفهانی که 75 سال پیش از مهاجران لهستانی در اصفهان گرفته شده است، در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان میزبان برگزاری نمایشگاه عکس با عنوان «متولدین لهستان مستقل، لهستانی‌ها» است.
این نمایشگاه شامل مجموعه عکس‌های ابوالقاسم جلا، عکاس اصفهانی که در حدود 75 سال پیش از لهستانی‌هایی که به اصفهان مهاجرت اجباری داشتند، است.
پاتریکجا اُزجان کارولوسکا کاردار سفارت لهستان در ایران اولین سخنران این برنامه بود، او  به مهاجرت اجباری لهستانی‌ها در بهار 1942 اشاره کرد و بیان داشت: این نمایشگاه به مناسب ورود 120 هزار لهستانی به ایران برگزار شده است و مایع افتخار ماست که در اصفهان شاهد برگزاری این نمایشگاه هستیم، هنگامی‌که لهستانی‌ها به اصفهان آمدند، ابوالقاسم جلا عکاس اصفهانی این عکس‌ها را از کودکان و زنان و نظامیان و غیرنظامیان لهستانی گرفت.
وی در ادامه به دشواری‌های جنگ جهانی دوم و ناملایمات نسبت به مردم لهستان اشاره کرد و بیان داشت: هنگامی‌که مردمی که سیبری آمده بودند وارد ایران شدند از بیماری‌های مختلف رنج می‌بردند، این امر سبب شد تا عده زیادی از آن‌ها جان خود را از دست بدهند، آن‌هایی که جان خود را از دست دادند در شهرهایی مانند انزلی، تهران، قزوین، اصفهان و اهواز به خاک سپرده شدند.
کاردار سفارت لهستان اصفهان را میزبانی خوب برای لهستانی‌ها معرفی کرد و بیان داشت: بسیاری از یتیمانی که به اصفهان آمدند از فرصت تجربه زندگی و لذت کودکی برخوردار شدند، این سابقه گذشته بین مردم ایران و لهستان سبب می‌شود تا همکاری در بخش‌های مخالف فراهم آید.
آنا دودا نماینده بنیاد آدام اسکوویچ که تلاش زیادی در برگزاری این نمایشگاه کرده است، حضور در اصفهان را افتخاری دانست و بیان داشت: بنیاد آدام اسکوویچ قصد دارد تا به‌واسطه این نمایشگاه از مردم اصفهان برای محبت در قبال مردم لهستان تشکر کند.
علی‌اکبر بقایی مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان جنس نمایشگاه «متولدین لهستان مستقل، لهستانی‌ها» با شعار کودکان اصفهان بعد از 75 سال به ایران باز می‌گردند را از جنس خاطره معرفی کرد و بیان داشت: مدیران فرهنگی اگر بخواهند موفق باشند باید در انتظار فرصت‌ها باشند.
وی با اشاره به اهمیت این نمایشگاه و ضرورت برگزاری آن ادامه داد: این نمایشگاه از جنس خاطره‌هایی است که در برهه‌ای از زمان رقم خورده که ما آن را غنیمت دانستیم زیرا تعاملات اجتماعی در بستر اشتراکات اندیشه‌های فرهنگی رقم می‌خورد.
مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در ادامه به تاریخ 75 ساله تصاویر به نمایش درآمده اشاره کرد و اظهار داشت: شاید ما از لحاظ جغرافیایی با لهستان مرز مشترکی نداشته باشیم اما از نظر احساس و اندیشه مشترک هستیم و مانند این است که با لهستان در یک مرز مشترک زندگی می‌کنیم.
وی در پایان تأکید کرد: این اتفاق باید در اصفهان و سایر شهرهای خواهرخوانده نیز رقم بخورد و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان این اقدامات را حمایت می‌کند.
محمدعلی صرامی، رئیس موزه هنرهای معاصر نیز از اختتامیه ‌این نمایشگاه در ابتدای آذرماه خبر داد و گفت: اختتامیه‌ای در ابتدای ماه آذرماه که ماه اصفهان است در این زمینه برگزار خواهد شد که شامل برنامه‌های مختلفی از جمله برنامه‌های تئاتر و موسیقی است.
وی در ادامه این نمایشگاه را سبب ایجاد پیوندهای فرهنگی دانست و بیان داشت: این عکاس‌ها توسط ابوالقاسم جلا یکی از عکاسان اصفهانی گرفته شده است و به‌عنوان گنجینه هنری شهر به‌حساب می‌آید و نمایش آن فرصتی نیاز داشت که به این بهانه فراهم آمد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.