دوشنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

بهبود مهارت‌های ارتباطی در "چتری برای یک حس خوب"
 

آموزش تکنیک‌های "مهندسی خلاقیت" در خانه جوان
 

گفتن از ناگفته‌های عاشورا زیر خیمه نوجوانان
 

عکاسی معماری دمِ‌دستی نیست
 

عصارخانه شاهی اصفهان دومین موزه ایران در شاخص آموزش

عصارخانه شاهی اصفهان دومین موزه ایران در شاخص آموزش
موزه عصارخانه شاهی وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان موفق به کسب رتبه دوم کشور در شاخص آموزش در سال 97 شد.

مدیر موزه عصارخانه شاهی اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) که زیرمجموعه ایکوم بین‌المللی به شمار می‌رود، هر سال بر اساس 13 شاخص و در 3 بخش موزه‌های خصوصی کوچک، موزه‌های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ و موزه‌های خصوصی، اقدام به معرفی موزه‌های برگزیده کشور می‌کند.
مریم قانونی با اشاره به رشد 85 درصدی تعداد موزه‌های شرکت‌کننده در ارزیابی سال 97 در بخش‌های مختلف افزود: با این وجود موزه عصارخانه شاهی وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان توانست در این ارزیابی رتبه دوم موزه‌های کوچک دولتی کشور در بخش آموزش را به دست آورد.
وی درباره شاخص‌های این ارزیابی ادامه داد: موزه‌ها به عنوان کانون‌های پژوهشی و آموزشی معرفی می‌شوند و بر اساس نگاهی که در سال‌های اخیر به موزه و موزه‌داری می‌شود، موزه‌ها دیگر فضاهایی که صرفاً مردم از آنها بازدید می‌کنند نیستند.
وی اضافه کرد: بر اساس این نگاه، موزه‌ها مراکزی فعال، زنده و پویا هستند که اگرچه بافت و ساختار آنها قدیمی و مربوط به گذشته است اما جریانی نو و به‌روز در آنها جاری شده است. همچنین در سال‌های اخیر به پژوهش و آموزش در موزه‌ها توجه ویژه‌ای شده است و بسیاری از موزه‌های مطرح و شاخص دنیا به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.
قانونی بیان داشت: موزه‌ عصارخانه شاهی نیز در سال 97، هفت نشست تخصصی با موضوع فرهنگ عامه (مسأله فولکلور)، دو کارگاه در زمینه تاریخ شفاهی برای نوجوانان و مستندنگاران تصویری و چندین جلسه و نشست تخصصی با موضوعاتی چون انقلاب اسلامی، فعالیت‌های زنان در تاریخ گذشته و غیره برگزار کرد و به دلیل برگزاری این برنامه‌ها موفق به کسب رتبه دوم کشور در شاخص آموزش شد.
وی درباره عناوین کسب شده توسط موزه عصارخانه شاهی اصفهان در سال‌های گذشته تصریح کرد: این موزه در سال 95 و در شاخص پژوهش رتبه نخست کشور را به دست آورد و در سال 96 نیز در شاخص معرفی به عنوان موزه برتر کشور انتخاب شده است.
گفتنی است، عصارخانه شاهی یک عصارخانه تاریخی در شهر اصفهان است که در سال ۱۰۲۱ هجری قمری هم‌زمان با احداث بازار بزرگ قیصریه و مدرسه ملا عبداله به دستور شاه عباس اول ساخته شده ‌است. عصارخانه شاهی از سال 1392 به عنوان اولین و تنها پایگاه تخصصی مطالعات فرهنگ عامه در کشور به فعالیت می‌پردازد. این موزه که عنوان کوچک‌ترین موزه کشور را نیز یدک می‌کشد در میدان نقش‌جهان، بازار عطارها، ورودی سرای مخلص قرار دارد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.