چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

شاعران آیینی یکی از بزرگ‌ترین پرچمداران ولایت هستند

شاعران آیینی یکی از بزرگ‌ترین پرچمداران ولایت هستند
شاعران آیینی و مداحان اهل بیت (علیهم‌السلام) یکی از بزرگ‌ترین پرچمداران ولایت هستند.

قدسی در مراسم بزرگداشت زنده‌یاد حاج اصغر سعیدمنش از مداحان به‌نام اصفهانی که به مناسبت روز نکوداشت اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: رابطه بین شاعران و مداحان از دیرباز مستحکم بوده است و در کنار هر شاعری، مداحان و خوانندگانی حضور داشته‌اند و در هر محفل مداحی شاعرانی شرکت داشتند.
وی افزود: به مداحان توصیه می‌کنم که با یک شاعر ارتباط داشته باشند و اشعاری که می‌خوانند را با او بررسی کنند.
این شاعر آیینی ادامه داد: بیشتر مداحان امروزی یک شعر را بدون غلط نمی‌خوانند، در حالی که در گذشته به این شکل نبود. هم شاعر نیاز دارد که شخصی شعر او را خوب بخواند و هم مداح به شعر خوب برای ارائه نیاز دارد.
قدسی با بیان اینکه شاعران و مداحان تا وقتی که راه خلوص را در پیش گیرند و به کار خود عشق بورزند، مورد عنایت حضرت حق قرار می‌گیرند، گفت: شعر آ‌ن‌قدر مهم است که پیامبر اسلام (ص) پس از واقعه غدیرخم از حَسان شاعر عرب خواست این واقعه را به صورت شعر درآورد و شعر او در تاریخ ماند.
وی تصریح کرد: شاعران آیینی و مداحان اهل بیت (علیهم‌السلام) یکی از بزرگ‌ترین پرچمداران ولایت هستند و اگر شعر شاعر آیینی و خوانش زیبای مداح نباشد، مخاطبی در مجالس وجود ندارد و مداحان و شاعران باید قدر این موضوع را بدانند.
قدسی تصریح کرد: درست است که در مداحی باید مخاطب‌محوری را در نظر بگیریم، اما نباید در این راه خلوص را کنار بگذاریم و دچار حواشی شویم. همچنین انتخاب شعر و مناسب‌خوانی یک اصل بسیار مهم در مداحی است.
این شاعر آیینی تأکید کرد: از دیرباز هنرمندان و مداحان اصفهانی، هنر و مداحی خود را به عنوان شغل و راه کسب درآمد برای خود قرار نمی‌دادند و از راه شغل دیگری درآمد داشتند. ذوق، عشق و علاقه باطنی این افراد باعث رو آوردن به مداحی می‌شد و نه کسب درآمد و متأسفانه امروزه در حال فاصله گرفتن از این امر هستیم.
گفتنی است، مراسم پاسداشت مرحوم حاج اصغر سعیدمنش در قالب دومین نشست از سلسله برنامه‌های آیینه‌داران از سوی مرکز هنرهای آیینی سنتی اصفهان وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.