چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

سینمای ایران در تمام دنیا شناخته شده است

سینمای ایران در تمام دنیا شناخته شده است
سام کلانتری که در برنامه‌های مختلف سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان شرکت می‌کند، همواره دیدگاه‌های جالبی درباره فیلم مستند دارد که به بهانه برگزاری پاتوق فیلم مستند که با هدف اکران و نقد آثار برگزیده هشتمین جشن سینمای مستند ایران با نمایش دو فیلم مستند «مانکن‌های قلعه حسن خان» و «از خانه شماره37» توسط دفتر تخصصی سینما سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در کتابخانه مرکزی برگزار شد، با وی به گفتگو نشستیم.

سام کلانتری متولد سال1355با تحصیلات کارشناسی عمران سازه در تهران است، پس از کارشناسی برای ادامه تحصیل به ایرلند رفت، کشوری که خودش اعتقاد دارد چون انگلیسی زبان است و کشور گرانی نیست جای خوبی برای زندگی در اروپاست.
از جمله آثار او ساخت مستندهای "تمنای مجهول"، "این زن حرف می‌زند"، "از خانه شماره 37"، "قلب من پرواز عروسک است"، "مانکن‌های قلعه حسن خان"، "به بهار"و مجموعه "گاراژ 888" است، پژوهش فیلم‌های مستندی چون "خاطراتی برای تمام فصول" را در دست داشته و مسئولیت‌هایی چون عضو هیئت مدیره انجمن تهیه‌کنندگان خانه سینمای ایران و بازرس انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران را به‌عهده دارد.
 
وی که در برنامه‌های مختلف سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان شرکت می‌کند، همواره دیدگاه‌های جالبی درباره فیلم مستند دارد. به بهانه برگزاری پاتوق فیلم مستند که با هدف اکران و نقد آثار برگزیده هشتمین جشن سینمای مستند ایران با نمایش دو فیلم مستند «مانکن‌های قلعه حسن خان» و «از خانه شماره37» توسط دفتر تخصصی سینما سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در کتابخانه مرکزی برگزار شد، با وی به گفت وگو نشستیم.
 
ساخت فیلم مستند را از کجا آغاز کردید و چرا وارد سینمای مستند شدید؟
قبل از ورود به سینمای مستند چندین همکاری در سینما و ساخت فیلم داشتم و وارد فضای سینما شده بودم، سینما را دوست داشته و دارم اما پس از مدتی می‌بینید که چه چیزی به ذاٸقه شما نزدیک‌تر است، سبک و سیاق سینمای مستند به خلق و خوی من نزدیک‌تر است به همین دلیل دلیل جذب سینمای مستند شدم.
در این فضای کاری توانستید رسالت هنری خود را انجام دهید؟
من معنی این فضا را متوجه نمی‌شوم، ایران هم مانند همه جای دنیا سختی‌ها و مشکلات کاری خود را دارد، تا به حال هر کاری که خواستم انجام داده‌ام، اگر سواد کاری داشته باشید می‌توانید به رسالت خود هم برسید، این درست نیست که می‌گویند فضای کاری مشکل است.
موضوع فیلم مستند از کجا می‌آید و چگونه آماده کار می‌شود؟
جریان‌ها برای من ریشه‌ای و کلی نیست که یک موضوع از آسمان به زمین آمده باشد و حتما باید کار کنم، چند موضوع کلی را در دست می‌گیرم و هرکدام موقعیت مناسب و بودجه لازم را داشت همان موضوع را آغاز می‌کنم، اگر یک موضوع مدتی در ذهن شما بماند و از سر شما بیرون نرود یعنی موضوع مناسبی برای کار است، با یک متخصص گفت‌وگو می‌کنم و پژوهش را یا خودم انجام می‌دهم یا به همان متخصص می‌سپارم.
یعنی شما اعتقاد ندارید یک موضوع باید ملکه ذهن شود و به کارگردان الهام شود؟
به هیچ وجه چنین اعتقادی ندارم، این حرف منطقی نیست، کارگردان باید با شرایط و وضعیت موجود کاری خود فیلم بسازد، تا فیلمی خوب و به درد بخور از آب در بیاید.
آیا با ساخت مستندهای بلند و سریالی که تخیل هم وارد آن می‌شود و از فضای مستند کمی دور می‌شود موافق هستید و خودتان انجام داده‌اید؟
باید ببینیم در مورد چه مستندی صحبت می‌شود، بعضی از موضوعات هم گنجایش و هم ارزش سریالی شدن دارد و کار خوبی هم از آب در می‌آید، مانند سینمای روایی یا سینمای تاریخی می‌توانند ظرفیت سریالی شدن را داشته باشند. در دهه اخیر مسیر مستند سازی تفکیک بین روایت داستانی بود برای همین است که در جشنواره‌های بزرگ فیلم جهان یک فیلم مستند جایزه فیلم داستانی را می‌گیرد، در مستند سازی سنتی اعتقاد بر این است که نباید در فیلم دخل و تصرف کرد اما من به طور کلی به این موضوع به نوعی دیگر نگاه می‌کنم.
نظر شما در مورد سینمای مستند ایران چیست؟
سینمای مستند هم در تمام دنیا شناخته شده و مقابل چشم است و باید بیش از این هم به آن پرداخته شود، درست نیست که بگوییم ما جایگاه خوبی در سینمای جهان نداریم بلکه این جایگاه جهانی سینمای ایران که با حضور هنرمندان خاص و متشخص شکل گرفته به خوبی شناخته شده است.
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.