چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

«روز خون» نمایشی با محور ترویج فرهنگ ایثار در جامعه

«روز خون» نمایشی با محور ترویج فرهنگ ایثار در جامعه
تئاتر خیابانی «روز خون» اواسط بهمن ماه توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در سطح شهر اصفهان اجرا شد.

اجرای نمایش «روز خون» یکی از برنامه‌های متعددی بود که با نام «برای ایران» در ایام دهه فجر به نمایش عموم در آمد و این طرح از طرف سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان طراحی و حمایت شد.
در تئاتر خیابانی «روز خون» همه چیز از یک روز آغاز می‌شود و آن هم روز 12 بهمن در سال 1357 است. روز خون داستان سربازی است که در شلوغی‌های بهمن 57 از طرف فرمانده خود دستور گرفته به طرف مردم تیراندازی کند. در ادامه؛ این سرباز به دلایلی به ازدواج با دختری ترغیب شده است و در روزهای اوج انقلاب و زمانی که همه مردم دغدغه تغییر حکومت و براندازی رژیم را داشتند، این پسر جوان در پی برگزاری مراسم عروسی خود با آن دختر است. دختر جوان به بهانه‌هایی رو می‌آورد و از گفتن جواب آری سرباز می‌زند و پسر نیز به کمک مردم در خیابان‌ها می‌رود.
کارگردان نمایش «روز خون» در زمینه چگونگی حضور این نمایش خیابانی در بین اجراهای نمایش‌های دهه فجر گفت: این نمایش پس از طرح پیشنهادی مختص به دهه فجر که تالار هنر به کارگردانان نمایش‌های خیابانی ارائه داده بود؛ به این مجموعه معرفی شد. نمایش «روز خون» که مرتبط با ایام دهه فجر و حوادث سال 57 است پس از تایید از طرف تالار هنر و بازبینی‌های لازم آماده اجرا در سطح شهر شد.
مجتبی خلیلی در ادامه موضوع این تئاتر خیابانی را مرتبط با ایثار مردم در سال 57 دانست و افزود: موضوع نمایش روز خون شهادت و شهادت‌طلبی و هدف آن ترویج فرهنگ ایثار در جامعه است. این نمایش یادآور جوانانی است که در دوران انقلاب برای کشور و انقلاب خود زحمات زیادی کشیدند و از جان خود مایه گذاشتند.
وی ادامه داد: هدف ما زنده کردن یاد آن افرادی است که در سال 57 به شهادت رسیدند و خون خود را به مردم و مملکت هدیه کردند. ما داستان نمایش را با رویکرد اجرای خیابانی تغییراتی داده و آن را برای اجرای تئاتر خیابانی آماده کردیم.
در نمایش خیابانی «روز خون» به نویسندگی مسعود براهینی و کارگردانی مجتبی خلیلی، دلارام ترکی و پویا امامی 2 بازیگری هستند که به ایفای نقش می‌پردازند. دلارام ترکی با بازی موثر خود در نقش‌های این نمایش، پیش از این جوایزی هم را کسب کرده و در اجرای سطح شهر اصفهان نیز به خوبی توانست توجه تماشاگران را به خود جلب کند.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.