سه شنبه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
یاددهی و یادگیری نجوم به روایت ابوریحان بیرونی
 

پسوریازیس بیماری نیست، با هم مهربان باشیم
 

"میرزا جواد"؛ اولین شهید عکاس در جریان مشروطه
 

اکران و تحلیل فیلم "آباجان" در زاویه دید
 

برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

جشنواره "شهر من" فرصتی برای انتقال موثر مفاهیم فرهنگ شهروندی

جشنواره "شهر من" فرصتی برای انتقال موثر مفاهیم فرهنگ شهروندی
در جشنواره "شهرمن" خلاقیت نویسندگان و شاعران فعال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان به کار گرفته می شود.

سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با به کارگیری خلاقیت نویسندگان و شاعران فعال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان در جشنواره ای با عنوان "شهرمن" علاوه بر انتقال پیام های آموزشی درعرصه های عمومی درصدد برآمده تا با مشارکت مدنی شهروندان به طور موثر و مانا مفاهیم فرهنگ شهروندی را به جامعه منتقل کند.
روز دوشنبه 17 تیرماه از پوستر نخستین دوره جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان «شهرمن» رونمایی شد. نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان اصفهان "شهر من" با هدف غنی سازی و افزایش سطح کیفی متون ادبی فرهنگ شهروندی، متناسب با نیازهای زندگی شهروندان از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می شود.
نویسندگان و شاعران فعال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان در بخش های داستان خردسال، 7تا9 سال، 10 تا 12 سال، نوجوان و بخش شعر خردسال، کودک و نوجوان می توانند آثار خود را تا 30 مهرماه سال جاری را به جشنواره ارسال کنند.
معاون فرهنگی، اجتماعی شهردار اصفهان با بیان اینکه دنیای کودکی دنیای تخیل و زبان کودکی مملو از احساس و لطافت است گفت: قدما بر این باور بودند که اساس تفکر، تعقل و تخیل است، اگر از آدمی تعقل و تخیل گرفته شود دنیایش عبوس خواهد شد.
محمد عیدی با اشاره به اینکه تخیل برخلاف توهم، آدمی را به واقعیت نزدیک می کند ادامه داد: هرچه در زیستگاه انسانی شهروندان متوهم شوند از واقعیت دور خواهند شد و هرچه متخیل شوند به واقعیت نزدیک می شوند.
وی افزود: زبان شعر و داستان غنی است، در نسل های گذشته میراث شفاهی از طریق زبان لطیف شعر و داستان به فرزندان منتقل می شد؛ اما امروزه متاسفانه ما با کمبود پدران و مادران قصه گو مواجه هستیم.
رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه امروزه اساس آموزش با مفهوم و رهیافت "لذت بخشی" عجین شده است اظهار کرد: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان باید آموزش هایی را برای شهروندان در نظر بگیرد تا اساس "لذت بخشی" در آن رعایت شود تا سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری بتواند به اهداف خود در سطح جامعه نایل شود.
وی افزود: فرزندان ما امروز در معرض انواع آموزش های متکثرگرایانه هستند و متولیان توسعه فرهنگ شهروندی باید با رعایت مضامین متنوع و لذت بخش مسیر آموزش را پیش ببرند.
عیدی با تاکید بر اینکه اداره توسعه فرهنگ شهروندی متناسب با ضرورت های روز جامعه و در قالب های متنوع ادبی و هنری در راستای آموزش موثر شهروندان استوار است تصریح کرد: در دنیای امروز شهروندان در معرض انواع رسانه ها هستند و هنر ما این است که با تمام پارازیت های موجود، بهترین، زیباترین، لذت بخش ترین و متناسب ترین پیام را به مخاطب منتقل کنیم تا شهروندان پیام ما را گزینش کنند
وی افزود: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با به کارگیری خلاقیت نویسندگان و شاعران فعال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان با عنوان "شهرمن" علاوه بر انتقال پیام های آموزشی درعرصه های عمومی درصدد برآمده تا با مشارکت مدنی شهروندان به طور موثر و مانا مفاهیم فرهنگ شهروندی را به جامعه منتقل کند.
وی با اشاره به اینکه نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان شهروندی اتفاق میمون و مبارکی است تصریح کرد: امیدوارم این جشنواره سرآغاز حرکتی باشد که هنر را برای هنر به خدمت نگیرد بلکه بر کارکردهای هنر استوار باشد.
وی افزود: چنانچه موضوعات شهری از طریق هنر کارکردی در سطح جامعه تسری یابد می توان به نتایج مطلوب تری دست یافت.
عیدی با ابراز امیدواری از اینکه جشنواره «شهرمن» به سمت جشنواره ای فرایندمحور گام بردارد تصریح کرد: در تلاش هستیم تا با رویکرد «فرایند محور» در روز اختتامیه جشنواره در هفته اصفهان از پوستر جشنواره بعدی رونمایی کنیم.
وی افزود: امیدواریم دوستان اهل قلم در عرصه ادبیات کودک و نوجوان با به کارگیری خلاقیت و متناسب با موضوع ها، هنر را در چرخه ای به کار گیرند که با بالابردن سطح کیفی محتویات به نیازهای زندگی امروز جامعه پاسخ دهند.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم حکم سعید معتمدی، به عنوان دبیر نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان شهروندی توسط دکتر محمد عیدی، معاون فرهنگی، اجتماعی شهردار اصفهان اعطا شد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.