یکشنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
استقبال بیش از 50 هزار نفر از جشن "خبر بزرگ"
 

سینما باید در سبد فرهنگی کودکان قرار گیرد
 

خلاقیت در شهر جریان می‌یابد
 

سینما جامعه به نقد قصرشیرین می‌پردازد
 

ارائه بیش از 400 بازی ویژه عید غدیر در میدان نقش جهان
 

درک نیازهای دخترانه در "چتری برای یک حس خوب"
 

مهار زمان در تیک تاک زندگی
 

"سالمرگی"روایتی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی یک خانواده
 

مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد در برپایی جشن های عید غدیر
 

باغ فدک اصفهان در انتظار "خبربزرگ"
 

جشنواره جایزه جمالزاده اقدامی در حوزه رونق بخشیدن به گردشگری ادبی

جشنواره جایزه جمالزاده اقدامی در حوزه رونق بخشیدن به گردشگری ادبی
دبیر اجرایی جایزه جمالزاده، این جشنواره را اقدامی در حوزه رونق بخشیدن به گردشگری ادبی دانست.

نشست خبری نخستین جایزه جمالزاده برگزار و جزئیات برگزاری این جایزه ادبی تشریح شد.
در این نشست که صبح روز چهارشنبه، 14 آذرماه برگزار شد، دبیر اجرایی جایزه جمالزاده سخنانی را پیرامون اهمیت رویدادمحوری در برنامه‌های سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری بیان کرد و گفت: تلاش ما بر این است که از طریق رویدادمحوری به انسجام فعالیت‌های حوزه‌های مختلف هنری و همدلی و همزبانی کنش‌گران و فعالان آن حوزه کمک کنیم.
رضا روحانی افزود: این موضوع در عرصه فعالیت‌های ادبی در قالب جایزه ادبی جمالزاده انجام می‌شود که با توجه به توقف برگزاری جایزه ادبی اصفهان، نسبت به برگزاری این جایزه مصمم هستیم.
او پرهیز از تصدی‌گری را از جمله سیاست‌های مدیریت شهری در عرصه‌های مختلف دانست و گفت: تلاش ما بر این است که عمده کار برگزاری چنین برنامه‌هایی را به عهده بخش خصوصی قرار داده و تنها تسهیل‌گر باشیم. چنانچه جایزه جمالزاده نیز شورای سیاست‌گذاری 9 نفره‌ای دارد که 4 نفر از آنها از میان مدیران شهری و 5 نفر دیگر از بین نویسندگان برجسته کشور انتخاب شده‌اند.
او تصریح کرد: اعضای شورای سیاست‌گذاری این جایزه شامل محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، رضا روحانی، معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، محمدعلی صرامی، رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان از بدنه مدیریت شهری است و اکبر اخلاقی، هرندی زاده، زهتاب، بهزاد دانشگر و علی خدایی نویسنده شناخته شده اصفهان از نویسندگان حاضر در این شورا هستند.
دبیر اجرایی جایزه جمالزاده، این جشنواره را اقدامی در حوزه رونق بخشیدن به گردشگری ادبی دانست و گفت: در آن بخش از این جایزه که داستان‌ها پیرامون اصفهان و موضوعات مرتبط با آن نوشته می‌شوند، اصفهان به عنوان جهان‌شهر به دنیا معرفی شده و می‌تواند به رونق گردشگری ادبی و جلب توجه غیرایرانیان برای بازدید از اصفهان منجر شود.
قائم مقام دبیر اجرایی جایزه جمالزاده دیگر سخنران این نشست بود. الهه رضایی گفت: جایزه ادبی جمالزاده تنها نام محمدعلی جمالزاده، نویسنده شهیر اصفهانی را به عنوان یکی از سه پایه‌گذار داستان کوتاه در ایران به یدک می‌کشد و به هیچ وجه حول محور شخصیت او نیست.
او ادامه داد: نخستین داستان کوتاه ایرانی در سال 1300 توسط جمالزاده نوشته شد و اینک که حدود 100 سال از این اتفاق می‌گذارد، شایسته است که جایزه ادبی اصفهان به نام این چهره برجسته نامگذاری شود.
مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان جایزه جمالزاده را شامل بخش های داستان کوتاه آزاد،‌ داستان کوتاه اصفهان و زندگی‌نگاره های اصفهان دانست و گفت: در بخش زندگی‌نگاره‌ها، شرکت کنندگان روایت های واقعی خود را از تجربه زندگی در اصفهان و یا سفر به این شهر در قالب ناداستان نوشته و برای دبیرخانه ارسال می‌کنند.
او افزود: نگارش ناداستان تجربه‌ای است که در جایزه ادبی تهران به خوبی نمایان شد و متاسفانه هنوز در اصفهان به اجرا درنیامده است که اینک در جایزه جمالزاده به آن پرداخته‌ایم.
او پوشش مناسب زندگی‌نگاره‌ها را راهی برای جهانی شدن اصفهان دانست و گفت: از این طریق می‌توان اصفهان را به دنیا معرفی کرد.
رضایی مشارکت مراکز فعال در حوزه ادبیات را از جمله ویژگی‌های جایزه ادبی جمالزاده دانست و گفت: برای پرهیز از اعمال سلایق شخصی در داوری آثار و حرکت در مسیر تسهیل‌گری برای فعالیت بخش خصوصی، تلاش کردیم تا گستره نظارت  و داوری بر آثار را گسترش داده و به همین دلیل از مراکز فعال و شناخته شده در حوزه ادبیات اصفهان شامل رویش، رهاوی، روایت خانه، بهانه روایت و خانه خورشید درخواست کردیم تا نماینده خود را به ما معرفی کرده و ضمن تحویل آثار، نسبت به داوری و نظارت بر آنها اقدام کنند.
رضایی با اعلام اینکه تاکنون 437 اثر به دبیرخانه جایزه جمالزاده ارسال شده است، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار تا 20 آذرماه اعلام شده و مراسم اختتامیه نیز سوم و چهارم بهمن ماه برگزار خواهد شد.
او تاکید کرد: داوری اولیه آثار هشتم دی ماه و داوری نهایی از 8 تا 22 دی ماه با حضور داورانی از اصفهان و داورانی در سطح کشوری انجام خواهد شد.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی داستان
در ادامه این نشست محمد معماریان، قائم مقام دبیر اجرایی جایزه جمالزاده از برگزاری کارگاههای آموزشی داستان نویسی در حاشیه برگزاری جایزه جمالزاده خبر داد و گفت: این کارگاه‌ها در روزهای پایانی جشنواره به مدت یک هفته با حضور نویسندگان برجسته کشور و مشارکت مجموعه‌های مختلف ویژه عموم علاقمندان برگزار می‌شود.
او ادامه داد: همچنین آیین بزرگداشت سه داستان‌نویس بزرگ اصفهان در این ایام برگزار خواهد شد.
او با بیان اینکه تبلیغات جایزه جمالزاده در سطح بین المللی نیز انجام شده است، گفت: اصفهانی‌های ساکن کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس، ترکیه، کانادا و همچنین افرادی از اقلیت‌های دینی و قومیت‌های مختلف کشور آثاری را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند.
معماریان خاطرنشان کرد: سایتی که برای ثبت‌نام در جایزه جمالزاده طراحی شده با تلفن همراه و تبلت نیز قابلیت دسترسی آسان دارد و در آن برای مهاجرینی که ساکن اصفهان هستند و کد ملی ندارند نیز بخش کد گذرنامه دیده شده تا آن‌ها نیز بتوانند تجربه زیست خود را در اصفهان برای ما ارسال کنند.
 
 
 
 
 
  

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.