سه شنبه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
یاددهی و یادگیری نجوم به روایت ابوریحان بیرونی
 

پسوریازیس بیماری نیست، با هم مهربان باشیم
 

"میرزا جواد"؛ اولین شهید عکاس در جریان مشروطه
 

اکران و تحلیل فیلم "آباجان" در زاویه دید
 

برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

جام باشگاه‌های کتابخوانی سوت پایان ندارد

جام باشگاه‌های کتابخوانی سوت پایان ندارد
از برگزیدگان سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در اصفهان تجلیل شد.

جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان؛ این عنوان طرحی است که در جهت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در گروه سنی کودک و نوجوان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور برگزار می‌شود و سومین دوره آن نیز با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مدیریت امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.
در این طرح ابتدا مربیان، معلمان و مروجان کتابخوانی با حضور در کارگاه‌هایی آموزش می‌بینند و سپس در شهر یا روستای خود اقدام به تشکیل باشگاه کتابخوانی با حضور حداقل 12 کودک و نوجوان می‌کنند.
کتابخانه‌ها، مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدارس، مساجد، مراکز بهزیستی، مجتمع‌های مسکونی، کانون‌های فرهنگی و هنری، سراهای محله، فرهنگسراها و دیگر مراکز تجمع کودکان و نوجوانان در شهرها و روستاها از جمله مراکزی بود که باشگاه‌های کتابخوانی در آنها تشکیل شد و کودکان و نوجوانان ضمن بهره‌مندی از تخفیف برای خرید کتاب، به خواندن و تبادل کتاب و نقد آنها می‌پرداختند و در پایان کتاب برتر را انتخاب و در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نوشتند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌ بودند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کردند.
سپس کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آنها داوری شده و کتاب یا کتاب‌های برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان انتخاب شد.
در نهایت نیز فیلم‌ها و نامه‌های کودکان و نوجوانان از سوی داوران ارزیابی شده و بهترین فیلم‌ها و نامه‌ها معرفی شدند.
به گفته متولیان برگزاری این طرح، استان اصفهان امسال با تشکیل 2250 باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان مقام نخست کشور را به دست آورده و رتبه نخست خرید کتاب را به خود اختصاص داده است.
مراسم تقدیر از مربیان و اعضای باشگاه‌های کتابخوانی استان اصفهان در حالی شامگاه یکشنبه در سالن اجتماعات مجموعه سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد که مهمانانی ویژه داشت؛ بهرام شاه‌محمدلو یا همان "آقای حکایتی" که صدای دلنشین او خاطرات مجموعه تلویزیونی زیر گنبد کبود را برای حاضران تداعی کرد.
ساعت کتاب را در کشور جا بیندازیم
شاه‌محمدلو در این مراسم یک پیشنهاد هم برای مسئولان و متولیان فرهنگی کشور داشت. او گفت: ساعت کتاب و ساعت قصه باید در کشور ما جا بیفتد.
بازیگر کاراکتر دوست‌داشتنی آقای حکایتی افزود: در هر خانه، اداره، پادگان، کارخانه، مدرسه، دانشگاه و غیره باید ساعت کتاب داشته باشیم و همه برای 10 دقیقه کتاب خواندن آماده شوند. اگر این طرح در مدارس ما جا بیفتد دیگر لازم نیست اینقدر به مردم اصرار کنیم که کتاب بخوانند.
او اضافه کرد: امیدوارم والدین و مسئولان کشور این پیشنهاد را جدی بگیرند و با کمک یکدیگر ساعت کتاب و ساعت قصه را در کشور جا بیندازیم.
احمد اکبرپور نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان نیز دیگر مهمان ویژه این مراسم بود که از تجربه نویسندگی خود گفت: "از ابتدای ورود به دانشگاه کار نویسندگی را آغاز کردم و پس از دانشگاه فعالیت خود در این زمینه را ادامه و گسترش دادم. واژه‌های نفهم، کشک‌های خفن و من نوکر بابا نیستم عنوان‌ برخی کتاب‌های طنز من در حوزه کودک و نوجوان است. البته انتخاب این نام‌ها عوارضی هم برایم داشته و هر وقت از دخترم می‌خواستم کاری برای من انجام دهد می‌گفت من نوکر بابا نیستم."
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز با اشاره به تجربه خود از کتابخوانی در کودکی اظهار داشت: نخستین گام برای ترویج کتابخوانی این است که ابتدا پدر و مادرها باید کتاب بخوانند و جامعه‌ای که مردم آن کتابخوان باشند، جامعه‌ای رو به پیشرفت است.
آموزش تفکر خلاق و تفکر انتقادی در جام باشگاه‌های کتابخوانی
ابراهیم حیدری دبیر ستاد جام باشگاه‌های کتابخوانی کشور نیز درگیر کردن خود بچه‌ها به عنوان مجری و نقاد را از اهداف اجرای این طرح در کشور دانست و گفت: در اجرای طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، آموزش مهارت‌هایی مانند تفکر خلاق، تفکر انتقادی و تفکر گروهی به بچه‌ها را در دستور کار داشتیم.
او ادامه داد: کودکان و نوجوانان باید یاد بگیرند که نقد کردن، انسان را بزرگ می‌کند و باید به بچه‌ها فرصت سخن گفتن و نقد کردن را بدهیم.
در ادامه این مراسم، فرحناز علیزاده مدیر موسسه فرهنگی هنری سرزمین قصه‌های کهن با اشاره به شعار "با کتاب، جهانی آرام‌تر" شعار امسال روز جهانی کتاب گفت: در عصر شتاب و فوران اطلاعات همین که کتابی در دست می‌گیریم، احساس تغییر می‌کنیم.
او با بیان اینکه جهان یک کتاب کاملاً باز است، افزود: کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند درنگ کنیم و ناچارمان می‌کنند اندکی بنشینیم.
علیزاده با بیان اینکه تازه در ابتدای راه هستیم و باید کتابخوانی را ادامه دهیم، ادامه داد: در کنار افزایش آمار کتابخوانی باید کیفیت کتاب‌‌ها را نیز ارتقا دهیم.
مدیر موسسه فرهنگی هنری سرزمین قصه‌های کهن با اشاره به وجود 41 مدرسه بدون کتابخانه در اصفهان، گفت: دانش‌آموزانی هستند که هیچ گونه دسترسی به کتاب ندارند و باید در جهت رفع این مشکلات تلاش کنیم.
سومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در حالی به کار خود پایان داد که حاضران بر ای نکته تأکید کردند که جام باشگاه‌های کتابخوانی سوت پایانی ندارد و برای کتاب خواندن هیچ خط پایانی نیست.
 
 
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.