پنجشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

تجسم باغ بهشت در نمادشناسی عرفانی گل‌ها و پرندگان

تجسم باغ بهشت در نمادشناسی عرفانی گل‌ها و پرندگان
همایش نمادشناسی عرفانی گل‌ها و پرندگان، 31 تیرماه ساعت 18:30 در کتابخانه مرکزی برگزار می شود.

این همایش با تاکید بر معناشناسی هنر گل و مرغ در اصفهان عصر صفوی از منظر عزالدین مقدسی عارف قرن 7 از سوی مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برنامه ریزی شده است.
در اواخر دوره صفوی و در ادامه هنر نگارگری ایرانی شیوه‌ای از نمایش گل‌ها و گیاهان به همراه پرندگان، معروف به نقاشی گل و مرغ (گل و بلبل) پدید آمد. این شیوه به لحاظ مفهومی و زیبایی‌های بصری در دوره قاجار به اوج می‌رسد.
گل و گیاهان قبل و بعد از اسلام نمادی برای آب، پاکی‌ها و خوبی‌ها، کمال، رشد و تعالی، ایزدان، جاودانگی، ذات یگانه پروردگار و خلاصه باغ بهشت و پرنده (مرغ) مهمترین نماد برای نمایش روح انسان بوده است.
تجسم تصویری این موضوع در دوره صفوی و قاجار و دوره‌های میانی افشار و زند در نقاشی گل و مرغ قابل مشاهده است. درباره تأثیر عرفان اسلامی بر این آثار باید گفت که دوره صفوی اوج دوره عرفان اسلامی و نقاشی گل و مرغ از منظر عرفانی، نمایشی از رسیدن انسان به مقام توحید پروردگار است.
همایش "نمادشناسی عرفانی گل‌ها و پرندگان" در همین راستا روز دوشنبه 31 تیرماه از ساعت 18:30 با حضور دکتر جلیل جوکار عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی واقع در خیابان باغ گلدسته به صورت رایگان ویژه عموم برگزار می‌شود.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.