یکشنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
استقبال بیش از 50 هزار نفر از جشن "خبر بزرگ"
 

سینما باید در سبد فرهنگی کودکان قرار گیرد
 

خلاقیت در شهر جریان می‌یابد
 

سینما جامعه به نقد قصرشیرین می‌پردازد
 

ارائه بیش از 400 بازی ویژه عید غدیر در میدان نقش جهان
 

درک نیازهای دخترانه در "چتری برای یک حس خوب"
 

مهار زمان در تیک تاک زندگی
 

"سالمرگی"روایتی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی یک خانواده
 

مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد در برپایی جشن های عید غدیر
 

باغ فدک اصفهان در انتظار "خبربزرگ"
 

موزه حمام رهنان میزبان مسافران نوروزی

موزه حمام رهنان میزبان مسافران نوروزی
نوروز 1397 بهانه‌ای شده تا گردشگران نوروزی، به آثار تاریخی شهر اصفهان سر بزنند و با تاریخ، فرهنگ و هنر نصف‌جهان آشنا شوند.

حمام بزرگ رهنان گرمابه دو قلو با مساحتی بالغ بر یک هزار و 400 متر مربع مشتمل بر حمام بزرگ و حمام کوچک است. به این صورت آقایان و بانوان می‌توانستند در تمام اوقات روز از حمام استفاده کنند، حمام بزرگ از غروب تا طلوع روز بعد در اختیار آقایان و در طول روز در اختیار بانوان و حمام کوچک برعکس بود.
درهای ورودی هم کاملا از یکدیگر مجزا هستند و در دو معبر متفاوت بنا شده‌اند تا رفت و آمد زنان و مردان جدا باشد. زمین گرمابه، زمینی وسیع و خوش قواره و بدون هیچ قناسی است و ورودی آن یک هشتی زیبا که با راهروی طویل پر پیچ و خمی که شاخصه‌ ی گرمابه‌های سنتی است و برای تنظیم دمای هوای بیرون و درون گرمابه طرح ریزی شده است و به سر بینه‌ای بی همتا می‌رسد.
وارد موزه حمام بزرگ رهنان شدم، مجسمه‌های انسان نما توجه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند. مجسمه‌هایی که هر کدام یادآور آداب و رسومی است که در حمام‌ها انجام می‌شد و اکنون هیچ خبری از آنها نیست. به دیوارهای حمام هم تابلوهایی نصب کرده اند که آداب آن زمان را در قالب تصویر نشان می‌داد. تابلوهایی که به نسل جدید می‌گفت: در گذشته حمام حنابندان داماد؛ حنابندان عروس، حمام زایمان، حمام چله بران و ... وجود داشته و هر کدام با آیین خاصی برگزار می‌شده است.
 بازدیدکنندگان موزه حمام را مسافران و اصفهانی‌هایی تشکیل می‌دهند که تاکنون نام حمام رهنان را نشنیده اند. برخورد بازدیدکنندگان جالب بود، بعضی‌ها از همان بدو ورود با مجسمه‌ها عکس می‌انداختند و توجهی به قدمت و باطن حمام نداشتند. البته افرادی هم بودند با دقت به مجسمه‌ها و تابلوهای دیوارکوب نگاه می‌کردند و با هم صحبت می‌کردند.
صرامی، مدیر موزه حمام بزرگ رهنان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان درباره فعالیت‌های این موزه‌حمام تاریخی گفت: بازارچه مشاغل سنتی با عنوان "گذر هنر" از بیست و پنجم اسفند 96 تا 12 فروردین سال جاری توسط منطقه 11 شهرداری کنار حمام برپا است تا جدای از بحث فروش برای فروشندگان، موزه حمام را معرفی کندکه خوشبختانه تا حد زیادی موفق بوده است.
صرامی با بیان اینکه برای معرفی حمام رهنان از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده اند، اظهار داشت: عکس‌های حمام را در کانال‌ها گذاشتیم و در تعاملی که با مسئولان حمام‌های شیراز و اراک به وجود آمد، عکس‌های هر سه حمام در کانال‌های یکدیگر گذاشته شد تا مردم متوجه شوند که در این شهرها چنین حمام‌هایی با قدمت زیاد وجود دارند که می‌تواند مورد بازدید گردشگران واقع شود. این تبلیغات باعث افزایش 70 درصدی بازدیدکنندگان از موزه حمام رهنان شد.
 

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.