چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

آشنایی با باغ های ایرانی در نمایش مستند "پردیس‌های خیال"

آشنایی با باغ های ایرانی در نمایش مستند "پردیس‌های خیال"
هفتمین نشست باغ ایرانی این بار به شکل متفاوتی و با نمایش مستند "پردیس‌های خیال" ساخته هادی آفریده با همراهی موزه حمام علیقلی آقا و دفتر تخصصی سینما در کتابخانه مرکزی میزبان علاقه‌مندان به این مباحث بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، در ابتدای برنامه، کشانی مدیر کتابخانه دیجیتال کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با گرامیداشت هفته کتابخوانی و توجه به کتاب، گفت: هدف اصلی کتابخانه مرکزی نیز برنامه‌ریزی و سیاستگذاری ویژه برای فرهنگ‌سازی کتابخوانی در شهر اصفهان است.
وی به سایت کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان به آدرس WWW.DLIM.IR اشاره کرد و افزود: این بخش به همت دوستان در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با هدف دسترسی پژوهشگران و محققان در حوزه‌های مختلف علوم راه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی متشکل از پوستر، کتاب، مقاله و ... بوده، تصریح کرد: این پایگاه به منظور دسترسی بیشتر و بهتر پژوهشگران و دانشجویانی فعال در حوزه باغ ایرانی ایجاد شده است. ضمن اینکه مقرر شد تا بخش اطلاع‌رسانی سمینارها و فایل صوتی در بخش تاریخ شفاهی نیز به آن اضافه شود.
در ادامه هادی آفریده تهیه کننده و کارگردان مستند "پردیس‌های خیال" با اشاره به فعالیت خودش در بخش مستندهای شهری، گفت: نخستین مستند من در این زمینه "چنارستان" نام دارد که بیانگر تاریخ 100 ساله خیابان ولیعصر تهران بوده و به بررسی تاریخ این منطقه می‌پردازد.
وی با اشاره به مستند "باغ‌های گمشده"، بیان کرد: این مستند نیز بیانگر داستان تخریب 200 سال باغ‌های ایران ایرانی از زمان قاجار تا به امروز است.
آفریده در مورد چگونگی ساخت مستند" پردیس‌های خیال"، گفت: در سفرهای مختلفی که به نقاط مختلف کشور داشتم تصمیم گرفتم با ساخت مستندی از تمام باغ‌های ایرانی که در شهرهای مختلف ایران قرار دارند به منظور آشنایی بیشتر مردم با این باغ‌ها وارد عمل شوم.
وی با اشاره به مستند "پردیس‌های خیال" آن را مستندی پژوهش محور عنوان کرد و ادامه داد:  این مستند را خودم به خودم سفارش دادم ضمن اینکه تلاش شد علاوه بر رعایت اصول فیلم مستند با نشان دادن باغ‌های مختلف با مخاطب عام ارتباط برقرار کنم.
آفریده با اشاره به همکاری او با تلویزیون برای بیشتر دیده شدن این مستند، گفت: این فیلم در زمان خوبی از شبکه مستند پخش شد و توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.
وی احیای باغ ایرانی را همردیف با احیای آب دانست و خاطرنشان کرد: برخی معتقدند با شرایط اقلیمی که امروزه ایران با آن درگیر است قادر به احیای باغ ایرانی نیست، در حالیکه اگر به گذشته نیز نگاه کنیم می‌بینیم بسیاری از این باغ‌ها نیز در گذشته در مناطق خشک ایجاد شده‌اند که عامل مهمی در آبادانی آن شهرها محسوب می‌شوند.
آفریده ادامه داد: باغ‌ها عامل مهمی در جلوگیری از فرسایش خاک و نگهداری از سفره‌های آب زیرزمینی به وسیله ریشه‌ها هستند، بنابراین بهترین راهکار برای تعدیل هوا و نگهداری از خاک ترویج و گسترش باغ ایرانی است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.