چهارشنبه - ۳۰ آبان ۱۳۹۷
  اخبار برگزیده
«زندگی کاغذی»؛ نمایش معضل عدم استقبال شهروندان از مطالعه
 


کتابخانه مرکزی میزبان همایش "وقتی کتاب درمانگر تو باشد"
 

جایزه‌ای به افتخار پدر داستان کوتاه ایران
 

"مُرشد عباس" درامی اجتماعی با تکیه بر مفاهیم دینی و مذهبی
 


آشنایی با اصول عصب شناختی در همایش "کتاب، عصب و روان"
 

دین از منظر شهید بهشتی
 

بازنمایش "افرا" در سالن اصلی تالار هنر اصفهان
 

بازخوانی اندیشه های تربیتی شهید بهشتی در کتابخانه مرکزی
 

بازدید از نمایشگاه آثار "خیالی نگاری در عرصه پارچه های قلمکار"

بازدید از نمایشگاه آثار "خیالی نگاری در عرصه پارچه های قلمکار"
آثار مرحوم استاد عباس گیاهی در قالب نمایشگاهی با عنوان "خیالی نگاری در عرصه پارچه های قلمکار" مورد بازدید شهروندان قرار می گیرد.

این نمایشگاه عصر روز چهارم آبان ماه از سوی حمام موزه علیقلی آقا وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با سخنرانی زینب حکمت، پژوهشگر و محقق در عرصه نقاشی های خیالی نگاری در زیر سقف بازارچه علیقلی آقا افتتاح شد.
نقاشی خیالی نگاری و قهوه خانه ای دو سبک نقاشی در فرهنگ کهن ایران است که در اماکن عمومی مانند حمام، قهوه خانه، بازار و ... که محل رفت و آمد عامه مردم بوده بر روی دیوارها، پرده ها و پارچه ها نقاشی شده و در معرض تماشای مردم قرار می گرفته است.
نقاشی خیالی نگاری نوعی از نقاشی است که از ذهن و خیال هنرمند سرچشمه می گیرد و به وسیله قلم مویی که از دم الاغ و یا یال اسب تهیه شده بر روی بوم یا پارچه اجرا می شود. آغاز این هنر را از دوره آل بویه دانسته اند و در دوران صفویه و قاجار رونق زیادی در میان مردم داشته است.
خیالی نگاری در عصر صفویه و البته دوره قاجار و دوران مشروطه رونق فراوانی پیدا کرد تا به انتقال حس مبارزه طلبی و مقاومت در مردم بپردازد. تا قبل از دوره صفویه این هنر با رنگ های گیاهی و معدنی انجام می شد ولی با ورود رنگ و روغن، این نوع رنگ مورد استفاده هنرمندان قرار می گرفت.
پارچه های قلمکار که از دوره غزنویان و ایلخانان شکل گرفته از مضامین داستان های کهن، مذهب، حماسه، رزم، بزمی و عامیانه، تک چهره، بناهای باستانی و نقوش گیاهی برخوردار بوده است.
استاد عباس گیاهی به عنوان آخرین هنرمند بازمانده از نسل خیالی نگاران اصفهان بود که از روحیه ای بسیار ساده، شاعرانه با احساساتی لطیف برخوردار و عشق و ارادت بسیاری به محضر حضرت اباعبداله(ع) داشت.
بازدید از نمایشگاه آثار استاد عباس گیاهی در فضای دلنشین حمام موزه علیقلی آقا و به نمایش در آمدن سه مستند «پرده» ساخته مصطفی حیدری، «فرهنگ ما» ساخته غلامرضا مهیمن و «صورت خوانی» ساخته هادی آفریده از جمله بخش های افتتاحیه این نمایشگاه بود.
گفتنی است؛ نمایشگاه آثار خیالی نگاری در عرصه پارچه های قلمکار تا 15 آبان ماه همه روزه از ساعت 9 الی 19 برای بازدید عموم علاقمندان در محل حمام موزه علیقلی آقا دایر است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.