شنبه - ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
گسترش فرهنگ ایثار در جامعه با شعار "همدلی برای ایران"
 

نگاهی بر تأثیر رسانه بر ذهن در نمایش "خانه‌ای وجود داشت"
 

برگزاری همایش ادبی "نقش نهان" با محوریت"تصویر در شعر"
 

خانه نوجوان میزبان جشنواره هنرهای تجسمی "فراتر از واژه‌"
 


کُرنشی هنرمندانه به حافظ در موزه هنرهای معاصر اصفهان
 

رقابتی نوستالژیک در مسابقه "از کی بپرسم؟"
 

اجرای دو نمایش "قَجَر الجَدید" و "طلای رشید" در اصفهان
 


با صدای پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌‌تان دابسمش بسازید
 

در نخستین نشست گفت‌وگوی بین‌نسلی مطرح شد؛

اعتقاد و باور داشتن مرحله نخست گفت‌وگو

اعتقاد و باور داشتن مرحله نخست گفت‌وگو
نوجوانان اصفهانی در نخستین نشست گفت‌وگوی بین‌نسلی با حضور یکی از چهره‌های سیاسی استان سوالات صریحی از او پرسیدند.

در عصر یک روز پاییزی نزدیک به 50 نوجوان دختر و پسر دور تا دور سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان نشسته‌اند و منتظر حیدر قاسمی مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری اصفهان هستند.
بهانه این گردهمایی، نخستین نشست گفت‌وگوی بین‌نسلی است که به همت خانه نوجوان و کمیته فرهنگ رسانه وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برپا شده و قرار است در نشست‌هایی ادامه‌دار میزبان گفت‌وگوی بدون واسطه مدیران و نوجوانان اصفهانی باشد.
تمام دست‌اندرکاران برگزاری این نشست و مجریان آن خود نوجوانان بودند و این موضوع نوید برگزاری یک نشست متفاوت را می‌داد.
حیدر قاسمی متولد 1343 و دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی از دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی از دانشگاه آزاد، کارشناس دفتر سیاسی استانداری در اواخر دهه 60، معاون سابق فرماندار اصفهان، فرماندار سابق شهرستان تیران و کرون، شهردار سابق خوراسگان، مدیرکل اداری مالی استانداری اصفهان از سال 92 تا 96 و معاون سابق خدمات شهری شهرداری اصفهان، صحبت‌های خود را با سخنانی درباره ضرورت گفت‌وگوی بین نسلی و آداب آن آغاز کرد.
مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری اصفهان اظهار داشت: شرایط زمانه و سرعت پیشرفت تکنولوژی، ارتباطات و اطلاع‌رسانی ضرروت گفت‌وگو از جمله گفت‌وگوی بین‌نسلی را افزایش داده است.
وی با بیان اینکه نسل جدید بیشتر از نسل قبلی آمادگی این گفت‌وگو را دارد، افزود: مرحله نخست گفت‌وگو این است که به آن اعتقاد و باور داشته باشیم. گاهی تنها شعار گفت‌وگو سر می‌دهیم و در عمل، این گفت‌وگو به درستی شکل نمی‌گیرد. همچنین باید آداب گفت‌وگو را رعایت کنیم و منطق بهتر را در گفت‌وگو بپذیریم و آن را عملیاتی کنیم.
قاسمی در پاسخ به اینکه آیا تا به حال بین دوراهی خواست مردم و خواست مقام مافوق خود قرار گرفته است، گفت: یکی از آسیب‌های مدیریتی این است که پیش از فکر کردن عمل می‌کنیم و پس از اقدام، فکر می‌کنیم که البته بخشی از آن طبیعی است. البته من در عرصه مدیریت پله به پله بالا رفتم و اگر هر کس در جایگاه خود قرار گیرد و شایسته‌سالاری برقرار شود، مشکلات کمتر می‌شود.
مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری اصفهان ادامه داد: خوشبختانه کمتر با مدیرانی مواجه شدم که سلیقه شخصی را بر منافع مردم ترجیح می‌دادند. البته این تشخیص مصلحت نیز نسبی است و تلاش کردم اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتم، به سراغ گفت‌وگو بروم. طبق قانون، اگر مافوق دستور خلافی داد باید در ذیل آن استناد قانونی را مطرح کنی و اگر مقام مافوق اصرار بر انجام این دستور خلاف قانون داد، باید دستور را انجام دهی و مسئولیت از دوش تو برداشته می‌شود. در این موارد به سراغ گفت‌وگو رفته‌ام و تلاش کردم به درک مشترک و اقدام توافقی برسم و ممکن است در برخی مواقع نیز دستور مافوق را اجرا کرده باشم.
وی درباره بحران آب و خشکسالی در استان تصریح کرد: فلات مرکزی ایران در وضعیت خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته و شرایط گذشته به هیچ وجه دیگر تکرار نمی‌شود و اقلیم تغییر کرده است. متأسفانه در کشاورزی، آبیاری هنوز با روش‌های قدیمی انجام می‌شود و بارگذاری‌های جدید و تأخیر در افتتاح طرح‌ها نیز مزید بر علت شده است.
وی در پاسخ به اینکه چرا پس از مدت کوتاهی از مسئولیت قبلی خود، آن را رها کرد و به استانداری بازگشت و تکلیف قول‌هایی که به مردم داده بود چه می‌شود، افزود: در نیمه دوم سال 96 از استانداری به شهرداری اصفهان مأمور شدم. کارمند رسمی دولت تابع چارچوب خاصی است و مردادماه امسال این سیستم به مأموریت من در شهرداری اصفهان پایان داد و من نیز باید از قانون تبعیت می‌کردم و به استانداری بازگشتم. اگر از این دستور استنکاف می‌کردم، از قانون سرپیچی کرده بودم.
چگونگی ورود نوجوانان به عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، ناامیدی نوجوانان و جوانان از آینده و بالا رفتن آمار مهاجرت از کشور، چرایی جابه‌جایی مکرر مدیران در دستگاه‌های مختلف، موانع رسیدن به موفقیت و اینکه اگر به دوران نوجوانی برگردد چه کارهایی را انجام می‌دهد و یا انجام نمی‌دهد از دیگر پرسش‌هایی بود که از حیدر قاسمی پرسیده شد.
تذکرهای مجری نوجوان برنامه برای مدیریت زمان در پاسخگویی و پرهیز از کلی‌گویی، درخواست شرکت‌کنندگان از مهمان برنامه برای پاسخگویی با صراحت بیشتر و اینکه از برخی پاسخ‌های او قانع نشده‌اند و شکل گرفتن مباحثه‌های دونفره بین نوجوانان و مهمان نشست، از نکات جالب این نشست بود و حیدر قاسمی نیز تلاش می‌کرد این نکات را در پاسخگویی رعایت کند.
مدیر خانه نوجوان شهرداری اصفهان در مورد اهداف برگزاری سلسله نشست‌های گفت‌وگوی بین‌نسلی اظهار داشت: امروزه نیاز واقعی برای بقا و توسعه انسانی و روابط این است که بدانیم تفکر یک نسل نسبت به نسل قبل از خود در چه رتبه‌ای قرار دارد. نسل جدید چرا باید از تفکرات نسل خود تبعیت کند، آیا باید این کار را انجام دهد یا دست به تغییر بزند؟
نیره وکیلی‌زاده افزود: در این بین، گفت‌وگو می‌تواند نقش سازنده‌ای داشته باشد تا همه چیز از زبان افراد موفق نسل‌های قبل به نسل‌های بعدی انتقال داده شود و نوجوانان که نسلی آینده‌ساز هستند، خودشان تصمیم بگیرند که کدام راه خوب بوده و آن را ادامه دهند و یا کدام راه باید دستخوش تغییر و تحول و یا اصلاح قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: گفت‌وگوی بین‌نسلی در اصل زمینه‌ای برای انتقال تجربیات شیرین و تجربیات تلخ است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.