چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

اصفهان همیشه در تاریخ مأمن ادیان بوده است

اصفهان همیشه در تاریخ مأمن ادیان بوده است
شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان همیشه در تاریخ مأمن ادیان بوده گفت: این شهر پایگاه امن و محلی برای زندگی مسالمت‌آمیز همه ادیان در کنار مسلمانان بوده است.

همایش "سیمای جوان در ادیان توحیدی" با حضور شهردار، استاندار، نمایندگان ادیان مختلف و جوانان از سوی دفتر تخصصی جوان سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در تالار هنر برگزار شد.
در همایش سیمای جوان در ادیان توحیدی، شخصیت‌های فرهنگی ادیان الهی با هدف هم‌اندیشی ادیان توحیدی، همدلی و هم‌زبانی در نفی خشونت و افراطی‌گرایی حضور داشتند.
نمایندگان ادیان مختلف بر اشتراک ادیان توحیدی در دوری از خشونت و افراطی‌گری و هم‌گرایی ادیان توحیدی برای نیل به ارزش‌های انسانی و الهی تأکید کردند.
همچنین نمایندگان مسلمانان از اینکه در برخی کشورهای همجوار به بهانه برتری‌های دینی و مذهبی آتش تروریسم، افراطی‌گری و اختلافات فرقه‌ای را هر روز شعله ورتر می‌کنند ابراز تاسف کردند.
شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان همیشه در تاریخ مأمن ادیان بوده است، اظهار داشت: این شهر پایگاه امن و محلی برای زندگی مسالمت‌آمیز همه ادیان در کنار مسلمانان بوده است. در واقع در اسلام ملاک سنجش افراد تقوای آن‌ها است. اگر معیار سنجش رعایت حقوق بشر، ظلم ستیزی، احترام متقابل، مدارا و دینداری باشد آن‌گاه هرکسی با هر دینی در همه سرزمین‌ها زندگی مسالمت آمیزی دارد.
قدرت‌اله نوروزی گفت: باید برای گفت‌وگو بین ادیان تلاش و نقاط مشترک همه ادیان را تقویت کرد؛ اگر چنین نگاهی باشد صلح و امنیت در جهان برقرار می‌شود. در واقع اصفهان یک شهر طلایی است که می‌تواند در روابط خواهرخوانده‌ها، مذاهب و ادیان توسعه ایجاد کند.
استاندار اصفهان با بیان اینکه این همایش به همه ادیان توجه داشته است، گفت: دنیای امروز بیشتر از هر زمان دیگری به معنویت نیاز دارد چون مراحل مختلف مدرنیسم را پشت سرگذاشته و در پست مدرنیسم به سر می‌برد. انسان به دلیل ابعاد معنوی و مادی وجود خود وقتی در یک زمان طولانی و چند قرن به ورطه رشد مادی می‌افتد و از بخش معنویات روحی و جسمی خالی می‌شود، باید به ابعاد روحی خود بپردازد.
محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه همه ادیان معتقد به دمیده شدن روح الهی در انسان هستند، اظهار داشت: روح معنویت انسان نیازمند رشد و بالندگی است؛ در واقع ادیان الهی به نوعی همگی این بالندگی را در خود دارند و جوانان چون آینده‌ساز هستند باید گرایشات دینی داشته باشند.
نماینده کلیسای آشوری شرق کشور در همایش سیمای جوان در ادیان توحیدی هویت هر فرد را در خانواده متفاوت دانست و گفت: هویت در جوانان اهمیت بسیار دارد، جامعه‌شناسان سیاسی و روان‌شناسان اجتماعی باید در این حوزه پژوهش داشته باشند تا بتوانند در یک انسجام اجتماعی بهتر به سوی توسعه کشور پیش بروند.
کشیش طبرس با بیان اینکه هرجا به جوانان اعتماد داشتیم نتایج مطلوبی کسب کردیم، افزود: جنگ تحمیلی مصداق همین موضوع است، در آن دوران جوانان اقلیت‌های قومی و دینی با حضور در جبهه‌های جنگ تحولی شگرف در موضوع انسجام اجتماعی شکل‌ دادند و در کشور هیچ تفاوتی بین قومیت‎‌ها وجود نداشت.
نماینده زرتشتیان اصفهان در این همایش گفت: جوانان باید قدر این انقلاب که با زحمت فراوان به دست آمده را بدانند، آینده برای این سرزمین اهورایی است و هویت ایرانی و اسلامی را جوانان ایرانی باید حفظ کنند.
موبد نیک‌دین با اشاره به اینکه برتری در زرتشتی، یهودی، مسیحی و یا مسلمان بودن نیست، بیان کرد: برتری در تقوا پیشه کردن و داشتن گفتار، کردار و اندیشه نیک است؛ چرا که ادیان الهی همگی یک هدف دارند و آن هم خداشناسی است.
نماینده کلیمیان نیز در این همایش با اشاره به اینکه جوانی نشانه ضعف، بی‌تدبیری یا بی‌تجربگی نیست، گفت: در طول تاریخ پیامبران جوان تاثیرات زیادی در تبلیغ دین ایجاد کرده‌اند؛ در تمدن مصر یوسف پیامبر جوانی است که به اسیری برده شد و از سیاه‌چال و حقارت به بالاترین مقام رسید و به تنهایی یک قوم را از قحطی نجات داد.
بیژن خاکشور ادامه داد: این پیامبر جوان نفس خود را زیر پا گذاشت و با طبع بالای خود عظمت یک انسان را نشان داد. در واقع وقتی ادیان الهی بر واژه "برنایی" تاکید دارند منظورشان اقتدار جوانی است.
نماینده ارامنه اصفهان گفت: کسانی که می‌گویند ادیان متفاوت از بزرگترین مسائل بحث‌آور و اختلاف‌آفرین جهان هستند و نمی‌توان آن‌ها را گرد هم جمع کرد کاملأ در اشتباه هستند. باید این افراد چشمان خود را به سوی ایران متمرکز کنند و کشوری را ببینند که برای همه جهان اعتماد، امنیت و صلح دارد.
اسقف سیبان کاشجیان نقش نسل جوان را بنیادی و منحصر به فرد دانست و افزود: جوانان نه تنها به مراقبت و توجه نیاز دارند بلکه باید به طور مستمر و همیشگی از دغدغه‌های مهم جامعه باشند. اما برخی جوانان از دین و مذهب بی‌اطلاعند و باید دلیل آن بررسی شود که آیا به خاطر رفتار والدین، روحانیون، مسئولان یا بی تفاوتی شخصی خودشان است.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.