دوشنبه - ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

بهبود مهارت‌های ارتباطی در "چتری برای یک حس خوب"
 

آموزش تکنیک‌های "مهندسی خلاقیت" در خانه جوان
 

گفتن از ناگفته‌های عاشورا زیر خیمه نوجوانان
 

عکاسی معماری دمِ‌دستی نیست
 

اجرای نمایش "بازی در بازی" با محوریت فرهنگ سازی کتابخوانی

اجرای نمایش "بازی در بازی" با محوریت فرهنگ سازی کتابخوانی
فقر مطالعه و نبود زمان مشخص برای خواندن کتاب در بسیاری از خانواده‌های ایرانی موجب دوری کودکان از کتاب و گرایش آنان به بازی‌های رایانه‌ای می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، نمایش "بازی در بازی" محصول فعالیت مشترک عاطفه نقوی و جمال نوروز باقری، از سوی خانه کودک سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در حال اجرا است.
این نمایش با بازیگری عارفه عاقبت بخیر در نقش عاطفه، فاطمه حیدری در نقش کتاب، شیدا ارجمند در نقش تبلت و حیوانات جنگل، حمیرا ماهر در نقش مادربزرگ و کدو قل قل زن، روزهای زوج در خانه کودک سازمان فرهنگی اجتماعی، ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود.
جمال نوروز باقری، نویسنده و دستیار کارگردان نمایش"بازی در بازی" علت اصلی نگارش این نمایشنامه را فرهنگ سازی کتابخوانی و گسترش آن در گروه کودک و نوجوان دانست و اظهار داشت: متأسفانه در جامعه این فرهنگ سازی تنها در حد شعار باقی ‌مانده و در عمل فعالیتی برای آن انجام نشده است.
وی با اشاره به ورود گوشی‌های هوشمند و بازی‌های رایانه‌ای به زندگی مردم بدون ایجاد زمینه‌های لازم، تصریح کرد: این در حالی است که ورود هر نوع فناوری در زندگی بشر نیازمند ایجاد زمینه و فرهنگ‌سازی است، در حالیکه فراگیر شدن این مسئله در تمام طبقات اجتماعی بدون فرهنگ سازی تبعات اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت.
نوروزباقری با اظهار تاسف از نبود فرهنگ مطالعه در خانواده‌های ایرانی، تصریح کرد: با ورود اینترنت و فضای مجازی در زندگی مردم بسیاری از خانواده‌ها از فضای کتاب و کتابخوانی فاصله گرفته‌اند که این مسئله در کودکان دهه80 و 90 موجب دوری کامل آنان از کتاب شده، به گونه‌ای که غیر از کتاب درسی به کتاب دیگر علاقه ندارند.
وی با اشاره به نبود فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه علت اصلی ساخت این نمایش را عدم توجه بیشتر خانواده‌ها به کتاب دانست و بیان کرد: باید بدانیم که شخصیت کودک در خانواده شکل می‌گیرد، فقر مطالعه و نبود زمان مشخص برای خواندن کتاب در بسیاری از خانواده‌های ایرانی موجب دوری کودکان از کتاب و گرایش آنان به بازی‌های رایانه‌ای می‌شود.
عاطفه نقوی، کارگردان نمایش بازی در بازی نیز در مورد چگونگی نام‌گذاری این نمایش، گفت: در این نمایش نقش‌های بازیگران با توجه به خط داستانی آن تغییر می‌کند، علاوه بر اینکه این اسم یادآور بازی‌های کودکانه است و عامل مهمی در نزدیک شدن کودکان به داستان نمایش خواهد شد.
وی با بیان اینکه حدود یک ماه نگارش داستان این نمایش به طول انجامید، اظهار داشت: از زمان تبدیل داستان به نمایشنامه سعی بر این بود که داستان از یک انسجام کلی برخوردار باشد. با ورود به مرحله تمرین که از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شد تا اوایل شهریورماه تقریبا گروه برای اجرای نمایش آماده بود.
نقوی با اشاره به اهداف پیش‌بینی شده برای این نمایش، بیان کرد: این نمایش قصد ندارد که صرفا یک پیام آموزشی به مخاطبین خود بدهد بلکه قصد دارد تا در این پیام آموزشی یک شیوه تربیتی نیز به مخاطبین اصلی خود که همان کودکان هستند ارائه دهد.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.