چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
آشنایی با معـــماری قاجار در موزه گرمابه علیقلی آقا
 

برگزاری دومین همایش "طراحـــی دارو" در خانه جوان
 


طوفان فکری در مادران با کارگاه "خلاقیت و ایده پردازی"
 

آموزش اقتصاد رسانه به روزنامه نگاران
 


مهمترین حق کودک برقراری رابطه با والدین است
 اُنس گرفتن نوجوانان با شعر و ادب در مدرسه ادبیات
 

تماشای آثار استاد بزرگ مجسمه‌سازی در موزه هنرهای معاصر

تماشای آثار استاد بزرگ مجسمه‌سازی در موزه هنرهای معاصر
آیین گشایش نمایشگاه استاد هنر مجسمه‌سازی ایران‌زمین "مرتضی نعمت اللهی" عصر روز جمعه با حضور اهالی هنر در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

در این افتتاح که با عنوان "پیشاورد هنرهای معاصر اصفهان" در ادامه سلسله برنامه‌های رود زنده هنر برگزار شد، حمید شانس، مجسمه‌ساز پیشکسوت به ایراد سخن پرداخت.
وی حضور در این برنامه را فرصتی برای ادای دین به استاد نعمت اللهی دانست و اظهار داشت: این استاد فرهیخته با توجه به خصوصیتی که از او می‌شناسیم، با فاصله‌ای که از جاه‌طلبی هستند نیازمند تجلیل نیست، او نیازی به تجلیل ندارد، برای او مفاهیم اهمیت دارد، باید اندیشید که این بزرگداشت چرا برای او برگزار شده است، این بزرگداشت نه برای تحسین و تجلیل و قدردانی از اوست بلکه زمینه‌ای ایجاد می‌کند برای شناخت قابلیت‌های او و زمینه‌ای ایجاد می‌کند برای تحقق اهدافی که به آن‌ها نرسیده است.
شانس به جایگاه هنر در اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از شاهکارهای معماری و هنر اصفهان ماندگار شد، در سالیان بعد هم از روزگار ما انتظار خواهند داشت، وظیفه ما تنها حفظ فرهنگ گذشته نیست، باید در اشاعه آن نیز بکوشیم.
وی به تولد استاد نعمت اللهی در سال 1324 توجه کرد و دهه 40 را دوران شکل‌گیری شخصیت هنری او دانست و گفت: در این دهه آرای نو ترقی‌خواه گسترش پیدا کرد و این دوران را می‌شود دوران تثبیت تحولات شتابان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دانست. قشربندی به نفع شهرنشینی تصویب شده و تحولات ناشی از اصلاحات ارضی و رشد جمعیت و جنبش‌های دانشجویی اثرگذار می‌شود. این استاد مجسمه‌سازی از آشنایی خود با نعمت اللهی یاد کرد و اظهار داشت: او به‌عنوان یک فعال محیط اجتماعی مجسمه‌سازی به فعالیت خود ادامه داده است، بعد از یک دهه ممنوعیت مجسمه‌سازی او به این نتیجه رسید که فعالیت‌های اجتماعی راهگشا خواهد بود. او در کنار مدیرانی که قصد داشتند تا هنر را به شهر بیاورند تلاش کرد و سعی نمود تا انواع مجسمه و از افراد مختلف در شهر نصب شود.
مهدی مقدری سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان استاد نعمت اللهی را چهره‌ای ملی خواند و اظهار داشت: افتخار داشتم در کنار او یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای شهر را برنامه ریزی کنیم، شورای شهر این دوره با تجدید حیات فرهنگی شهر اصفهان کار خود را دنبال می‌کند. وی به بررسی 10 طرح بزرگ برای اصفهان در مرکز پژوهش شورای شهر اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین رویداد با حضور 40 هنرمند بارز در هنرهای معاصر بود که طرح توسعه صنایع خلاق شهر خلاق پیگیری شد، استاد نعمت اللهی در صدر این اساتید قرار داشت و تلاش‌ها درنهایت منجر به تنظیم سند این رویداد شد و در هفته آینده در شورای اسلامی شهر به تصویب گذاشته می‌شود. این نمایشگاه تا 6 بهمن‌ماه ادامه دارد و علاقه‌مندان برای تماشای آثار این هنرمند می‌توانند به موزه هنرهای معاصر اصفهان واقع در خیابان استانداری مراجعه کنند.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.