سه شنبه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
یاددهی و یادگیری نجوم به روایت ابوریحان بیرونی
 

پسوریازیس بیماری نیست، با هم مهربان باشیم
 

"میرزا جواد"؛ اولین شهید عکاس در جریان مشروطه
 

اکران و تحلیل فیلم "آباجان" در زاویه دید
 

برپایی نمایشگاه "ماه مهر" ویژه بازگشایی مدارس
 

آموزش صد هزار شهروند اصفهانی در "توانِ هفت"
 

بازنویسی مدام نمایشنامه از شگردهای نوشته خوب است
 

نمایش و تحلیل روانشناختی "اولین انسان" در سینما گپ
 


اکران انیمیشن بچه رییس در بچه ها سینما
 

همراه با مرکز نجوم ادیب در ویژه برنامه های زیر آسمان اصفهان

همراه با مرکز نجوم ادیب در ویژه برنامه های زیر آسمان اصفهان
رصد ماه و سیارات زیر آسمان اصفهان، ویژه‌برنامه‌ای بود که در هفته اول بهمن ماه با استقبال قابل توجه علاقمندان برگزار شد.

در بخش نمایشگاه بیشتر از هر بخش دیگری غرفه فیزیک مملو از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند است، بخش وزن‌کشی سیارات یکی از جالب‌ترین بخش‌های نمایشگاه است.  بر روی دیوار ویژگی‌های سیارات مختلف مانند ماه، زحل و ... قرار دارد و در هر بخش مقایسه‌ای بین وزن سیارات و زمین انجام گرفته، سپس توضیح داده شده که هر فردی می‌تواند با قرارگرفتن بر روی ترازویی که مقابل هر سیاره است وزن تقریبی خود را بر روی سیاره مورد نظر اندازه‌گیری کند. ابتکار جالبی است به ویژه برای افرادی که وزن زیادی دارند، همه در تلاش هستند تا با وزن‌کشی خود در سیارات مختلف سیاره ایده‌آل خود برای سفر را انتخاب کنند، یکی ماه و یکی مشتری و دیگری زحل را برای سفر انتخاب می‌کند.
بخش غذاخوردن فضانوردان نیز خیلی جالب است که بسیاری از بچه‌ها را سر شوق آورده است، فیلم یکی از فضانوردان را در حال ساندویچ درست کردن نشان می‌دهد که به خاطر شرایط بی‌وزنی  وبرای خودداری از معلق شدن غذاها آنان را روی دیوار بچسباند.
بیات مسئول غرفه هوا فضا توضیح می‌دهد که این سفر به منظور تعمیر تلسکوپ هابل انجام شده و فضانوردان ناگزیر به انجام پیاده‌روی فضایی به وسیله ابزارهای خاص هستند که این کار تنها با تمرین بسیار امکان‌پذیر است.
از بخش‌های دیگر این برنامه، رصد آسمان شب است برای دیدن این بخش هیجان‌انگیز باید به بخش محوطه شهر علم بروم،  تاریکی زیبایی در بخش رصدی حکم‌فرماست بنابراین برای رسیدن به تلسکوپ‌ها باید به آرامی قدم برداری، در اینجا دو تلسکوپ قرار گرفته است که یکی به سمت سحابی جبار و دیگری به سمت ماه نشانه رفته است؛ رصدخانه مرکز نجوم ادیب سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز با یک نمایشگر بزرگ در حال نمایش ماه تنها قمر زمین است.
نزدیکتر می‌روم حامد لاله‌زار مسئول رصدخانه مرکز نجوم ادیب به حفرات موجود در این سیاره اشاره می‌کند و از مردم می‌خواهد که به نقاط تیره و روشنی که بر روی ماه قرار دارد نگاه کنند و با این سوال که دلیل ایجاد این نقاط چیست از مردم می‌خواهد تا در پرسش و پاسخ شرکت کنند.
لاله‌زار علت اصلی ایجاد این نقاط که به دریاواره معروف هستند را برخورد شهاب‌سنگ‌ها و دیگر اجرام آسمانی بر روی سطح ماه در زمان تشکیل منظومه شمسی عنوان می‌کند که موجب ایجاد گودال‌ها و کوه‌های مختلف شده است.
وی در پاسخ به سوال یکی از شرکت‌کنندگان در مورد تیره بودن این حفره‌ها، گفت: در زمان برخورد به علت مذاب بودن ماه لایه‌های آتشفشانی بر روی سطح سیاره باقی مانده و پس از سرد شدن آنان بخش‌های تیره رنگ روی ماه قابل مشاهده هستند.

0 دیدگاه:

captcha
انصراف از پاسخ دادن
عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.