پنجشنبه - ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
  اخبار برگزیده
افزایش خلاقیت فرهنگی از اهداف طرح "اصفهان 2020" است
 

برگزاری ورکشاپ بازیگری با حضور "بهرام بهرامیان"
 

یادگیری با طعم لذت در ویژه برنامه "نوجواني نوجويي"
 

سفر کردن رویای من است
 

چگونه در شهر خودمان سفر کنیم؟
 

حضور توانخواهان در جشنواره بین المللی فیلم های کودکان
 

سهم صنایع دستی در اقتصاد استان اصفهان کم نیست
 

گل کاغذی مغربی پیام آور صرفه جویی در آب
 

استقبال از طرح "ماد" برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی
 

برگزاری چهارمین جشنواره ورزشی "زاینده رود "در اصفهان
 
  موزه حمام علیقلی آقا

حمام عليقلي آقا به همراه مجموعه بناهاي عمومي ديگر شامل مسجد، بازارچه، چهارسو و سرا از دوره صفوي به يادگار باقي مانده است. باني اين بناها عليقلي آقا از خواجگان حرم شاه سليمان و شاه سلطان حسين صفوي بوده است. دو كتيبه مورخ 1122 ق در مسجد عليقلي آقا و نقل مؤلف تاريخ اصفهان از ساخت حمام در سال 1112 و بالاخره تاريخ 1125 در انتهاي  وقفنامه حمام نشان مي‌دهد كه اين بنا از آثار نيمه اول قرن دوازدهم هجري قمري است.  

در سال 1379 به همت شهرداري منطقه یک حمام عليقلي آقا خريداري و از سال 1381 تا 1383 توسط سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري اصفهان مرمت شده و اكنون به عنوان موزه در حال فعاليت است.

موزه حمام علي قلي آقا مجموعه اي است تاريخي- وابسته به سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان- که از منظر مردم شناختي مي کوشد با حفظ، معرفي و اشاعه دستاوردهاي عناصر انساني در زيست بوم فرهنگي ايران، به بازخواني بن مايه هاي هويت ديني - ملي فرزندان اين گستره، در زمينه معماري و هنرهاي هم بسته اهتمام نموده و کنش متعامل فضاي کالبدي و شبکه ارتباطي[اجتماعي] را در سطح بين المللي، ملي، شهري و محله اي؛ با توسعه فعاليت هاي بين بخشي و بهره مندي حداکثري از ظرفيت هاي کارشناسي و اجرايي حوزه هاي ذي صلاح بررسي نمايد و از رهگذر مطالعات بنيادي و به تبع، تدوين و مستند سازي تاملات نظري،  به راه کارهاي عملي و مدل هاي کاربردي جهت بازتعريف فضاهاي جديد و باز توليد گفتمان سنتي بپردازد. اين ماموريت با شعار شهر زيست پذير و خلاق و دوستدار ميراث  دنبال مي شود.

اين بنا به شماره 226 در تاريخ 22/9/1314 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

آدرس: خیابان طيب، خیابان آيت ا... بيدآبادي، بازارچه عليقلي آقا

شماره تماس: 3375777

عضویت در خبرنامه 
 

عضویت در خبرنامه 
 © کلیه حقوق اين پورتال به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تعلق دارد هر گونه کپی برداری بدون مجوز منع قانونی دارد.