• ساعت : ۸:۱۸:۳۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ 
  • کد خبر : ۸۷۲
با تغییر نگاهمان به زندگی، می توانیم حال خوب را تجربه کنیم
نشستی دیگر از مجموعه نشست های جوانی، فصل رویش به همت فرهنگسرای پرسش سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.
در این نشست «علیرضا نبی»، دکترای اقتصاد بین الملل، کارآفرین نمونه و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و مطالعات کاربردی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در مقابل خیل جمعیت مشتاقی که سرتاسر سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان را پُر کرده بودند، ایستاد و درباره تصورات نادرست ذهنی انسان در زمینه توانمندی هایش سخن گفت.
او در ابتدا به روایت قصه زندگی چند نفر از افرادی پرداخت که بعد از پشت سر گذاشتن دورانی پرمشقت و سخت در زندگی، دست به جرم و جنایت های مختلف زده و در نهایت توانسته اند خود را از منجلابی که در آن به سر می برده اند بیرون بکشند. از «مسعود» گفت که از اعتیاد شدید به انواع مواد مخدر و سالها کارتن خوابی و گورخوابی، اینک سالهاست که اعتیادش را ترک کرده و برای معتادان کارگاه های متعدد ترک اعتیاد برگزار می کند و شبکه های رسانه های خارجی در صف مصاحبه با او ایستاده اند. همچنین از «نیره» گفت که وقتی می فهمد همسرش یک میلیارد تومان پول حرام را وارد زندگی او و فرزندانش کرده، تمامی سرمایه همسرش را به دادگاه نشان می دهد تا دادگاه بتواند اموال او را به شرکتی که از آن دزدی کرده بود، برگرداند. او همچنین از دختر جوانی گفت که همراه با خانواده اش از شدت فقر دست به خودکشی جمعی زده اند و در پایان از آن جمع 4 نفره، دو نفر مرده و دو نفر به کما رفته اند.
مسئول کمیته آموزش انجمن جرم شناسی شرق کشور ضمن روایت قصه زندگی این افراد به نکاتی درباره اهمیت ذهنیت و نگرش انسان به محیط پیرامونش اشاره کرد و گفت: تا کی قرار است من و شما به جای آنکه روحمان را در آغوش گرفته و به رشد و ارتقایش اهمیت بدهیم، به جسممان بپردازیم و با پوشاندن لباسهای شیک و گران قیمت و غرق شدن در تجملات به دیگران فخر بفروشیم.
او افزود: چرا کشور ما باید رکورد واردات لوازم آرایش را بشکند و کشور لبنان رتبه نخست را در مصرف کاغذ برای چاپ و انتشار کتاب در خاورمیانه بدست آورد؟ تا کی باید تمام وقت ارزشمندمان را در فضای مجازی به هدر داده و برای لحظه ای خندیدن، قومیت های دیگر و هموطنانمان را دست بیندازیم؟!
نبی تاکید کرد: انسان راهی به جز تجربه مستقیم زندگی و پرداخت هزینه آن و یا عبرت آموزی از زندگی دیگران ندارد. مسلما ما وقت و هزینه ای برای تجربه مستقیم زندگی نداریم و باید به سرنوشت دیگران و مسیری که از آن رفته اند با دقت توجه کنیم.
او ادامه داد: ما راهی به جز «فهمیدن» نداریم و باید در برابر هرچیزی که قصد دارد فهم ما را دچار مشکل دارد بایستیم. پیامبران هم برای این آمدند تا انسان بتواند حقایق را بفهمد و زندگی اش را بر اساس آنها شکل دهد.
او با بیان اینکه اکثر مردم در بروز ناهنجاری های اجتماعی نقش دارند، گفت: ما باید بفهمیم که اگر در یخچال خانه مان بیش از اندازه نیاز مواد خوراکی وجود دارد، در ازدیاد دزدان شهر، شریکیم. باید بفهمیم که اگر با لباس مارک و یا تجملات خانه مان دل کسی را شکستیم، در بروز ناهنجاری های اجتماعی شریکیم.
او ادامه داد: بیایید یک بار از خودمان بپرسیم آیا واقعا پوشیدن لباس برند و زندگی کردن در تجملات، حال ما را خوب می کند؟ بیایید بپرسیم آیا اگر روزی این امکانات را نداشته باشیم، یعنی حال بدی در انتظارمان است؟
او تاکید کرد: مشکل ما در نوع نگاهمان به زندگی و محیط پیرامون است. باید نگاهمان را به زندگی تغییر دهیم تا بتوانیم حال خوب را تجربه کنیم. باید واژه های نمی دانم، نمی توانم و نمی شود را از دایره لغات ذهنمان خارج کنیم و بدانیم که خداوند موجودی را خلق کرده که قادر به انجام هر کاری هست و ناتوانی در او راهی ندارد.
او از نقش مهم «همنشین» در زندگی انسان سخن گفت و تاکید کرد: یک همنشین می تواند شما را به عرش رسانده و یا به خاک بنشاند. پیامبر(ص) می فرمایند: انسان به کیش دوستان خود می رود. بنابراین اگر با کسی همنشینی کنید که دنیا و ظواهرش برای او ارزش محسوب می شود، رفته رفته بو و ذائقه او را به خود می گیرید و در عرض مدتی کوتاهی شبیه او خواهید شد.
او اضافه کرد: اما وقتی به یک موسسه خیریه می روید و به کسانی که به دلایل مختلف از نعمت یک زندگی معمولی محروم اند، کمک می کنید، آنوقت حال خوب را تجربه می کنید. در اینصورت مهم نیست لباسی که بر تن دارید برند است یا یک لباس معمولی.
در پایان نشست، حاضران سوالات خود را به صورت مکتوب به علیرضا نبی، کارخانه دار و کارآفرین نمونه ارائه کردند که اصلی ترین آنها درباره زندگی شخصی و گذشته این فعال اجتماعی بود. او مختصری از خاطرات دوران کودکی اش را شرح داد.
 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0