• ساعت : ۱۳:۳۶:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۰۲ 
  • کد خبر : ۶۹۵۴
تفسیر مثنوی معنوی مولانا در "عزم تماشا"
سلسله جلسات مجازی تفسیر مثنوی معنوی با عنوان "عزم تماشا" به همت شهرداری منطقه 6 برگزار شد.


عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در این نشست گفت: از گذشته ها تاکنون داستان و قصه بهترین شیوه برای آموزش بوده و امروزه علاوه بر داستان، تصویر و فیلم نیز به کمک آموزش آمده و از این روست که سینما و تلویزیون بیشترین مخاطب و کشش را دارند.
دکتر غلامحسین شریفی ولدانی با بیان اینکه بشر مایل است از راه غیر مستقیم آموزش ببیند و آموزش بدهد، اظهار کرد: همه بزرگان عالم از جمله بزرگان فرهنگ همچون مولانا از این موضوع مستثنی نبوده و برای تفهیم مخاطب از زبان قصه و داستان بهره می بردند و این شیوه در منابر و مدارس علمی نیز رواج داشته و علمای دین نیز از آن استفاده می کردند.
وی با اشاره به شیوه مولانا برای داستان گویی تصریح کرد: این شاعر بزرگ در کودکی کتاب کلیله و دمنه را به درس خوانده  بود و شیوه داستان گویی این کتاب در ذهن ناخودآگاه او تاثیرگذاشته و همان شیوه را در پیش گرفت.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان، شیوه کتاب کلیله و دمنه، داستان در داستان است، یعنی یک داستان آغاز شده و در دل آن داستان دیگری شروع می شود و گاه چندین داستان در دل یک داستان اصلی نقل شده اند که این شیوه در کتاب هزار و یک شب نیز مشاهده می شود.
شریفی با بیان اینکه قصد مولانا داستان نبوده، بلکه قصد او داستان گویی برای جلب مخاطب است، یادآور شد: در روزگاران گذشته، به دلیل اینکه کتاب کمتر در دسترس بوده، شاگردان مولانا از او درخواست می کردند همه مطالب لازم را در یک کتاب بیان کند.
وی در ادامه به خوانش ابیات آغازین مثنوی معنوی پرداخت و گفت: با فهمیدن معنای این ابیات می توان به مفهوم کامل مثنوی معنوی پی برد.
وی با بیان اینکه مولانا در ابتدای کار خود را نفی می کند، یعنی من نیستم، بیان داشت: کل موضوع عرفان این است که به نقطه ای برسیم که بدانیم منی در کار نیست و آنچه هست، اوست و رسیدن به این مرحله جز با طی طریق امکان پذیر نیست.
شریفی افزود: مولانا خود را به نی تشبیه کرده که از خود چیزی ندارد و برای اینکه صدایش بلند شود، باید در آن دمید و مولانا نیز آنچه را خداوند به او یاد داده، بازگو می کند.
وی ادامه داد: هستی ما عاریه ای است، چند سالی هست و بعد نیست، یعنی هر لحظه خداوند اراده کند، این هستی از ما گرفته می شود، در همین هستی نیز بسیاری از کارها را نمی توانیم انجام بدهیم زیرا در عین قدرت هم ناتوان هستیم.
این استاد ادبیات با شرح مفهوم نی از نیستان جدا افتاده است، ادامه داد: نیستان یعنی عالم فعل و ملکوت و به اعتقاد فلاسفه قدیم، روح انسانها قبل از اینکه به کالبد دنیایی برود، در جایی در عالم ذرات بوده و آنجا مستقیما با حضرت معشوق گفت وگو می کرده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0