يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۸:۶:۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ 
  • کد خبر : ۶۹۴۳
كار كودك بازی كردن است
دفتر تخصصی سینما و خانه کودک از مراکز وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با همکاری موسسه ماه مدیا، چهل و دومین برنامه از سلسله نشست های سینما گپ را به فیلم "آنچه میسی می دانست" اختصاص دادند.

یک روانشناس کودک در این وبینار، با اشاره به شخصیت اصلی فیلم گفت: کودکانی که والدین خود را از دست داده یا طلاق گرفته اند، دچار بحران می شوند، در این شرایط والدین از قواعد رشدی کوتاه می آیند و او را به سمت قبل از رشد برمی گردانند.
رایحه صنعتگر افزود: این کار بسیار اشتباه است و حتی در بالاترین حد بحران نیز نباید بچه ها را به مراحل قبلی رشد که چالش آنرا پشت سر گذاشته اند، برگرداند.
به گفته وی، اگر قرار است با کودک در شرایط بحرانی همدلی شود، باید این همدلی در سایر امور با خلاقیت باشد و اگر والدین درست با کودکان همراهی کنند، در کوتاه ترین زمان ممکن بحران را پشت سر می گذرانند.
این روانشناس کودک با اشاره به صحنه ای از فیلم که پدر و مادر میسی در حال دعوا هستند و میسی هزینه پیتزا را حساب می کند، تاکید کرد: بچه هایی که در شرایط نامطلوب رشد می کنند، یاد می گیرند توانمند باشند و مورد تشویق دیگران نیز قرار می گیرند اما در واقع نباید برای این توانمندی آن ها را تشویق کرد زیرا از کودک نباید چنین توقعی داشته باشیم.
وی ادامه داد: باید نگران میسی داستان باشیم زیرا در طول فیلم و در موقعیت های مختلف گریه نمی کند اما در بخش آخر فیلم صحنه ای از گریه کردن او به نمایش در می آید که نشان می دهد چیزی در او بیدار شده است.
به گفته صنعتگر میسی در هر شرایطی بازی می کند زیرا بازی در غریزه بچه هاست و در واقع کار کودک بازی کردن است و اگر والد مهارت بازی داشته باشد، می تواند فرزندپروری موفقی را تجربه کند.
این روانشناس کودک به تاثیرات رفتار والدین بر کودکان اشاره کرد و گفت: برخی بازه های زمانی مهم است، یعنی اگر والدین تا پیش از 6 سالگی کودک آگاه شوند، می توانند کودک موفقی را پرورش بدهند، آگاه شدن والدین در سن زیر 12 سالگی نیز به نسبت خوب است، هر چند که سال های طلایی را از دست داده اند.
صنعتگر با اشاره به جدایی پدر و مادر میسی در فیلم بیان کرد: اگر والدین از هم جدا شده و طلاق می گیرند، نباید یکی از دیگری نزد کودک بدگویی کند زیرا همین که بچه یکی از والدین را از دست داده، کافی است و باید همین احساس دلتنگی باشد و تنفر به آن اضافه نشود.
به گفته وی، نباید جلوی کودکان از معلمان آن ها بدگویی کرد زیرا اعتماد کودکان نسبت به معلم سلب می شود که این موضوع در بحث آموزش آن ها خلل وارد می کند.
این روانشناس کودک تصریح کرد: با مشاهده این فیلم، این سوال مطرح می شود که آیا نهاد خانواده تقدس دارد یا کسانی که خانواده را آفریده اند؟ و در پایان فیلم به این نتیجه می رسیم که گزینه دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است.
دانشجوی دکتری مشاوره طرحواره درمانگر نیز در این وبینار این فیلم را دارای اهمیت و بحث برانگیز دانست که مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و از روی یکی از رمان های برتر قرن ساخته شده است.
حمیدرضا محمودی نژاد درباره شخصیت اصلی این فیلم گفت: میسی بچه سازگاری است که خودش را با هر شرایطی که پیش بیاید، وفق می دهد و رفتارهایی که از میسی می بینیم، نشان دهنده بعد شخصیتی اوست.
وی با بیان اینکه در فیلم " آنچه میسی می دانست" نمادهای بسیاری به کار رفته است، یادآور شد: تاب خالی که در بخشی از فیلم دیده می شود، نماد احساسات میسی است و انگار او وجود ندارد، همچنین لاک پشت تنها در آب نیز نماد این است که چه بر سر این کودک بی گناه می آید یا در صحنه ای از فیلم که در مدرسه برای کاشتن نهال گفته می شود خاک نباید خیس باشد، بلکه باید مرطوب باشد، یعنی اینکه والدین باید حد وسط را مراعات کنند.
محمودی نژاد ادامه داد: در بخش دیگری از فیلم، مادر میسی لباس پلنگی پوشیده که نشان از روحیه پرخاشگر اوست اما در موقعیتی که میسی را نوازش می کند، لباس گل گلی به تن دارد.
محمودی نژاد با اشاره به رابطه بد والدین میسی و جدایی آن ها اظهار کرد: پدر و مادر جلوی بچه دعوا کرده و از فحش های رکیک استفاده می کنند که این موضوع باعث می شود حرمت والدین حفظ نشود.
وی با اشاره به خصوصیات پدر میسی گفت: پدر خودشیفتگی  زیادی دارد و از ناایمنی رنج می برد، بیشتر در فکر مال اندوزی است و میسی به اندازه ابزارهای نقاشی برای او که شغلش نقاشی است، اهمیت دارد.
وی ادامه داد: در بحث فرزندپروری در طلاق و در سبک فرزندپروری مستقل، پدر و مادر هر کدام جدا زندگی می کنند و عقاید و دیدگاه های متضادی دارند و هر کدام از کودک می خواهند که به سلیقه آن ها و متفاوت با سلیقه والد دیگر زندگی کند اما در سبک فرزند پروری موازی، با اینکه پدر و مادر از هم جدا هستند اما عقاید و دیدگاه های مشترکی داشته و هم راستا هستندکه این فضای یکدست باعث پرورش کودک سالم می شود.
به گفته محمودی نژاد در بحث فرزندپروری، مداومت اهمیت زیادی دارد، یعنی بهتر است هر روز 15 دقیقه وقت بگذارند تا اینکه بخواهند در پایان هفته یک روز با فرزند باشند و برای او همه کاری کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0