يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۰:۴۸:۳۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۰/۱۴ 
  • کد خبر : ۶۹۱۰
"مری پاپینز" یك شخصیت موفق در روانشناسی كودك
زمستان امسال فصل هفتم سلسله نشست‌های سینماگپ به تحلیل روانشناسی فیلم‌های موفق جهان در حوزه کودک، اختصاص یافته است.

دفتر تخصصی سینما و خانه کودک از مراکز وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با همکاری موسسه ماه مدیا، چهل و یکمین برنامه از سلسله نشست های سینما گپ را به فیلم "مری پاپینز باز می گردد" اختصاص دادند.

دانشجوی دکتری مشاوره طرحواره درمانگر در این وبینار آموزشی با ارائه توضیحاتی در خصوص این فیلم گفت:  فیلم "مری پاپینز باز می گردد" در چهار رشته نامزد جایزه اسکار شده است، البته نسخه قدیمی فیلم، عظیم تر است و جز ده فیلم برتر دنیا معرفی می شود.

حمیدرضا محمودی نژاد، با اشاره به اهمیت فیلم و نقدهای صورت گرفته درباره آن، به خلاصه فیلم اشاره کرد و گفت: یک پرستار بچه به نام مری پاپینز، به زندگی یک خانواده وارد می شود و از مهارت خود برای اینکه بچه های این خانواده انرژی از دست رفته خود را بازیابند و با سوگ مادر کنار بیایند، استفاده می کند.

وی با بیان اینکه شخصیت مری پاپینز در فرهنگ ما همانند شخصیت هایی مانند آن شرلی و جودی ابوت، رخنه نکرده است، اظهار داشت: مری پاپینز در آمریکا شخصیت معروفی است که در مهدکودک ها برای تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس کاربرد زیادی دارد و فیلم های زیادی درباره این شخصیت ساخته شده  و به واقع یکی از شخصیت هایی است که به روانشناسی خدمت کرده است.

وی با اشاره به نظریه شادکامی پایدار، عوامل وضعی و ارثی، خصوصیات منشی و فعالیت های داوطلبانه را فاکتورهایی دانست که هر کدام به نسبتی در شاد بودن افراد دخیل هستند که بخشی از آن در اختیار خود افراد و نگرش آن ها نسبت به زندگی است.

این مشاور با اشاره به استفاده از کلمه لطفا توسط کودکان در این فیلم افزود: در کشور انگلیس لطفا جز اولین کلماتی است که به کودکان آموزش می دهند و بارها در جملات خود از این کلمه استفاده می کنند.

محمودی نژاد با بیان اینکه مری پاپینز همانند یک تسهیلگر به این خانواده وارد شده تا سوگ را از بین ببرد، ادامه داد: مری پاپینز اجازه می دهد بچه ها سوال بپرسند تا هویت خودشان را به دست بیاورند، ورود وی به خانواده با اینکه در ابتدا با مخالفت فرزندان است اما در ادامه همراهی آن ها را به دست می آورد.

وی با اشاره به معانی نهفته در فیلم گفت: نباید پیام ها به صورت مستقیم بیان شود که تاثیر معکوسی خواهد داشت، بلکه باید با ظرافت و به طور عمقی مفاهیم را در آثار هنری انتقال داد.

یک روانشناس کودک نیز در این وبینار، "مری پاپینز باز می گردد" را فیلمی معرفی کرد که ظاهرا موزیکال و کودکانه است اما عمق بسیاری داشته و معانی مختلفی در آن نهفته است.

رایحه صنعتگر با اشاره به مباحث فرزندپروری و حقوق کودک، تاکید کرد: کودکان نباید در نقش والد حمایتگر باشند و نباید با آن ها دردودل کرد و مشکلات را با آن ها در میان گذاشت.

وی ادامه داد: معمولا کودکانی که والد حمایت گر می شوند، از جامعه جواب مثبت می گیرند اما باید این سوال را مطرح کنیم که یک کودک چه قدر فرصت برای کودکی دارد و وقتی بزرگ می شود، خوشحال است که در کودکی همراه بوده یا معترض شرایط شده و می گوید بچگی نکردم.

صنعتگر با اشاره به موضوع فوت مادر خانواده در این فیلم تصریح کرد: معمولا در ذهن ما سوگ به از دست رفتن فردی اطلاق می شود اما اگر چیزی را از دست دادیم یا رابطه ای قطع شد نیز جز مفهوم سوگ محسوب می شود.

وی شوک، انکار، چانه زنی بر سر آن اتفاق، افسردگی و پذیرش را  5 مرحله برای پذیرش سوگ دانست و عنوان کرد: بچه ها این مراحل را زودتر پشت سر می گذرانند اما بزرگسالان معمولا در زمان دیرتری از مراحل سوگ عبور می کنند و گاهی 30، 40 سال در مرحله سوم و چهارم هستند.

این روانشناس با بیان اینکه در این فیلم، پدر خانواده در سوگ مانده است، تصریح کرد: بزرگسالان معمولا در سوگ، علائم و نشانه ها را حذف می کنند اما بچه ها می خواهند با آن نشانه ها باشند.

صنعتگر، مری پاپینز را نماد والد با کیفیت دانست و تاکید کرد: این شخصیت شیوه قاطعانه و مهربانی را با هم دارد، در واقع از هوشمندی اوست که می داند در چه موقعیتی قاطعیت و در چه موقعیتی مهربانی را بالا ببرد و تصویر او در فیلم بر خلاف شخصیتی است که از خاله های مهربان سراغ داریم.

وی افزود: مری پاپینز از لحاظ کلامی قربان صدقه بچه ها نمی رود اما کوچکترین رفتار بچه ها از چشم او پنهان نمی ماند و نسبت به تمام رفتارهای آن ها بازخورد می دهد.

این روانشناس کودک، فرزندآوری را یک کار سهل و ممتنع دانست و گفت: والدین به جای کودکان، تمرکزشان را بر روی خودشان بگذارند و مهارت هایشان را بالا ببرند.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم کودکان تغییر کنند، باید از خودمان شروع کنیم اما متاسفانه برخی افراد در بحث تربیت فرزند، به قوانین گذشته چسبیده اند و اصرار به اجرای آن دارند اما در صحنه ای از فیلم مشاهده می کنیم که والد به این نتیجه می رسد که باید با شرایط جدید وفق پیدا کند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0