پنج‌شنبه, 9 بهمن 1399
  • ساعت : ۱۳:۳۵:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ 
  • کد خبر : ۵۸۱۵
تاج فخر موسیقی ایران زمین
معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: تاج اخلاقی را در هنرمندان پایه گذاری کرد که این خصوصیات همچنان زبان زد است که این شیوه اخلاقی برای انتقال آموزه های هنری به بهترین شکل به کار می‌رود.

محمد عیدی در آیین بزرگداشت استاد جلال تاج اصفهانی که در تخت فولاد اظهار داشت: تاج فخر موسیقی ایران زمین و گنجی برای موسیقی ایران است که توانست فرآورده موسیقی را به فرآیند هنری تبدیل کند.

وی ادامه داد: سال های گذشته این برنامه با حضور مردم هنر دوست برگزار می‌شد اما امسال با توجه به شیوع این ویروس بد چهره نتوانستیم این بزرگداشت را با حضور شهروندان برگزار کنیم، امیدوار هستم تا سال آینده شاهد ریشه کن شدن این ویروس باشیم تا بتوانیم شاهد حضور دوباره مردم در این جمع هنری باشیم.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان افزود: استاد تاج از  منظر روش و منش برای ما یک سرمایه نمادین است، روش این بزرگوار جنبه هنری دارد که به اعتقادم در زمینه موسیقی حکیم بود و توانست کالای هنری خود را با احترام به مخاطب به فرآیند تبدیل کند. تاج اخلاقی را در هنرمندان پایه گذاری کرد که این خصوصیات همچنان زبان زد است که این شیوه اخلاقی برای انتقال آموزه های هنری به بهترین شکل به کار می‌رود.

وی ادامه داد: مردم شهر خاطرات خوش و خرمی از روش هنری و منش اخلاقی استاد تاج اصفهانی دارند، این فرد در زمان خود توانست مکتب آوازی اصفهان را در جغرافیای فرهنگی ایران گسترده کند و خود مایه گفتگوهای هنری بین هنرمندان شد که این اتفاق موجب خلاقیت فرهنگی در کشور شد.

فریده روشن در این مراسم گفت: استاد تاج در آوازخوانی یک هنرمند دانا بود و بسیاری از اساتیدی که امروز در این آیین حاضر هستند از شاگردان این استاد بزرگ بوده اند که وجودشان در شهر افتخاری برای اصفهانی ها است.

رییس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: وظیفه ما در شورای شهر این است که قدردان این اشخاص بزرگ باشیم اما ویروس کرونا دستمان را کوتاه کرده است و نمی‌توانیم با شایستگی کامل مراسم ها را برگزار کنیم. برنامه ها از طریق فضای مجازی در دسترس مردم قرار می‌گیرد که این اتفاق باعث می‌شود که تمام مردم شهر و کشور بتوانند از این رویداد ها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در شورای نامگذاری بنا بر این شد تا برای گرامیداشت استاد تاج، مکانی را به نام ایشان اختصاص دهیم که قرار شد هنرسرای خورشید به نام این استاد مزین گردد و این رویداد با حضور معاون فرهنگی شهردار انجام خواهد گرفت.

در پایان سید رضا طباطبایی یکی از شاگردان استاد تاج گفت: از سال های 40 تا 49 شاگرد استاد تاج بودم و با توجه به استخدامم در آموزش و پرورش حدود سه سال از استاد دور بودم اما پس از آن دوباره به کلاس های ایشان در بیشه حبیب بازگشتم.

وی ادامه داد: پس از آن در آزمون دانشگاه فارابی قبول شدم و برای گرفتن لیسانس موسیقی آماده شدم، سالیان زیادی نزد استاد، شاگردی کردم و از تجربیات ایشان در زمینه موسیقی و اخلاقی استفاده کردم.

این استاد آواز اضافه کرد: آنچه از استاد تاج گفته شده است تنها خاطراتی است که ما برخی از آن ها را زنده نگه داشته ایم و برخی دیگر به فراموشی سپرده شده است. استاد تاج از نظر انسانیت یک فرد کامل، لایق و شایسته بود که در زمان گذشته و حال همیشه این خصوصیت او زبان زد است.

طباطبایی افزود: هرگاه نام این شخص بر زبانم می‌آید  بزرگی، منش و انسانیت استاد را به یاد می‌آورم، امیدوارم همیشه نام و یاد چنین شخصیت هایی در میان مردم باشد تا از سبک و شیوه زندگی آن ها درس بگیرند و با توشه ای وسیع به زندگی ادامه دهند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0