• ساعت : ۱۴:۷:۲۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ 
  • کد خبر : ۵۷۷۴
چراغ نیم‌بند فرهنگ و هنر نباید خاموش شود
معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: شهرداری تنها نهادی است که برخی به برنامه‌های تولیدی آن امید بسته‌اند تا چراغ فرهنگ و هنر این شهر خاموش نشود.

محمد عیدی در نشست خبری تشریح برنامه‌های روز نکوداشت اصفهان و تشریح ویژه برنامه‌های روز حماسه و ایثار مردم اصفهان با اشاره به برگزاری 99 عنوان برنامه مجازی و حقیقی از 25 آبان تا اول آذرماه، درباره استفاده از ظرفیت خواهرخوانده‌ها و تبادل فرهنگی با این شهرها اظهار داشت: قرار بوده شهرداری‌های خواهرخوانده‌ها تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برسانند و فضای مدنی شهرها با هم ارتباط پیدا کنند که این امر همچنان در حد روابط دیپلماتیک در عرصه فرهنگ میان این شهرها باقی مانده است.
وی افزود: اصفهان در کمیسیون فرهنگی اجتماعی کلانشهرهای کشور پیشنهاد داد مسیرهایی تعریف شود تا بسترهای مدنی به استناد تفاهم‌نامه شهرداری‌ها با همتایان خود در شهرهای خواهرخوانده ارتباط داشته باشند. پس از شیوع کرونا از طریق اداره‌ ارتباطات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان بیشترین فضای ارتباطی را با خواهرخوانده‌ها برقرار کردیم که برگزاری وبیناری میان اصفهان و سن پترزبورگ و ارسال بسته‌هایی با موضوع کرونا برای شهرداران خواهرخوانده‌ها در هفته نکوداشت اصفهان از جمله این فعالیت‌ها است، اما با وجود وضعیت فعلی امیدواریم در دوران پساکرونا با اندوخته بیشتری وارد فضای ارتباطات خواهرخواندگی شویم. همچنین برای نخستین بار تصمیم گرفتیم در نمایشگاه مدیریت جامع شهری با رویکرد سرمایه‌گذاری شرکت کنیم و اعتقاد داریم اصفهان ظرفیت‌های فرهنگی خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد.
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ادامه داد: از طرف دیگر به دنبال استفاده از ظرفیت خواهرخواندگی با سایر کلانشهرهای کشور هستیم و اگر بتوانیم از ظرفیت خواهرخواندگی با شهرهایی مانند تهران، تبریز و مشهد استفاده کنیم به بازاری بسیار قدرتمند دست پیدا می‌کنیم چون هیچ سیاستی نمی‌تواند آن را به تحریم بکشد.
عیدی درباره خلاقیت در برنامه‌های روز نکوداشت اصفهان برای شناساندن میراث پنهان اصفهان گفت: اصفهان به جز میراث تاریخی میراث گران‌بهایی به نام میراث ناملموس دارد و در برنامه‌های روز نکوداشت اصفهان نیز بر تاریخ شفاهی اصفهان و فرهنگ عامه محلات تمرکز کردیم که تبدیل آواهای کار به موسیقی قابل اجرا برای نخستین بار صورت گرفته است. همچنین برای نخستین بار نقشه بازار اصفهان تدوین شد و تاریخ شفاهی بازار و هیئات مذهبی جمع‌آوری شده و هفت محور گردشگری در شهر تعریف شده است که به ظرفیت محور گردشگری اصفهان اضافه می‌‌شود.

تقویت گردشگری با نگاهی به مرزهای فرهنگی
وی بیان کرد: اصفهان به تنهایی نمی‌تواند در چارچوب مرزهای حقوقی خود بماند و گردشگری را تقویت کند بلکه باید برای توسعه گردشگری به مرزهای فرهنگی خود نگاه کند. هرچه بتوانیم ظرفیت‌های شهرهای پیرامون خود مانند ورزنه، سمیرم، خور و بیابانک و غیره را معرفی کنیم هم به آنها کمک می‌شود و هم بازار گردشگری اصفهان تقویت خواهد شد.
معاون فرهنگی شهردار اصفهان در پاسخ به اینکه این معاونت چه برنامه‌ای برای حمایت از هنرمندان دارد که برخی از آنها به کشورهایی مانند ترکیه مهاجرت کرده‌اند، تصریح کرد: برای اینکه حال اقتصاد فرهنگ و صنایع خلاق اصفهان خوب شود نهادهای متولی باید نقش تسهیل‌گری خود را تقویت کنند و به‌جای تولی‌گری، مولد اثر را در کنش متعامل با مخاطب قرار دهند تا اثر، مولد اثر و مخاطب آن در ارتباطی تنگاتنگ قرار گیرند، پس باید دست بازار اولیه را در دست بازار ثانویه قرار دهیم. 
عیدی با اشاره به صرفه‌جویی در هزینه‌های برگزاری برنامه‌های روز نکوداشت اصفهان، در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود همه یا بخشی از هزینه‌های برگزاری این رویداد به امور خیریه با توجه به تبعات شیوع ویروس کرونا اضافه کرد: شهرداری بخشی از بودجه جشنواره فیلم کودک و تمام بودجه طرح یار مهربان را برای کمک به دانش‌آموزان اختصاص داد. اگر شهرداری اصفهان را در حوزه کرونا با هر کلانشهر دیگری مقایسه کنید می‌بینید که چه اقدامات زیادی انجام داده‌ایم. تا اردیبهشت ماه امسال حدود 700 هزار پوستر، موشن‌گرافی و کلیپ درباره کرونا منتشر کردیم و حتی این امر محدود به شهر اصفهان نبود و شامل شهرهایی مانند خمینی‌شهر و میبد یزد هم شد. اصفهان تنها شهری در کشور بود که در تعطیلات عید نوروز به تدوین جامعه‌شناسی کرونا توسط معاونت فرهنگی پرداخت که توسط وزارت کشور به تمام شهرها ابلاغ شد.
وی با اشاره به توزیع 120 هزار بسته اقلام بهداشتی در محلات اصفهان به‌خصوص مناطق کم‌برخوردار که همچنان نیز ادامه دارد، اظهار داشت: با شیوع کرونا فرهنگسراها، مساجد و سایر مراکز فرهنگی بسته شد و هیچ برنامه فرهنگی وجود نداشت و سطح افسردگی آن‌قدر بالا رفت که مکلف شدیم برای جلوگیری از خارج شدن مردم از منازل برنامه‌سازی کنیم. حدود 9 ماه از شیوع کرونا می‌‌گذرد و هنرمندی که کار او فقط تئاتر یا موسیقی است به مشکل برخورده است. ما به مسئولان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفتیم مجوز اجرای تئاتر ندهید اما در مجوز قید کنید این تئاتر مورد پذیرش است تا پس از دوران کرونا روی صحنه برود تا ما بتوانیم به این بهانه از تعدادی از این هنرمندان حمایت کنیم.
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان افزود: اگر هیچ اقدامی نکنیم دیگر از پس آسیب‌های اجتماعی که هر روز بیشتر می‌شود برنمی‌آییم. بنابراین رویکرد خود را بر این مبنا قرار دادیم که با در نظر گرفتن شرایط کرونایی به برنامه‌سازی برای مردم ادامه دهیم. بنابراین شهرداری تنها نهادی است که برخی به برنامه‌های تولیدی آن امید بسته‌اند تا چراغ فرهنگ و هنر این شهر خاموش نشود. بیشتر برنامه‌های روز نکوداشت اصفهان نیز به صورت مجازی است و معدود برنامه‌های حضوری نیز آیین‌های رونمایی با حضور محدود مسئولان و بدون حضور مردمی است.
عیدی خاطرنشان کرد: اگر به برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی‌‌های خود ادامه ندهیم آسیب‌های اجتماعی هر روز در شهر اصفهان بیشتر می‌شود. در یک پژوهش مسائل و مشکلات تمام مناطق اصفهان را احصا کردیم که مدون و اولویت‌بندی شده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0