يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۲:۲۷:۴۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ 
  • کد خبر : ۵۷۳۹
محمود یاوری: ورزش به قلب زندگی مردم نفوذ دارد
زمانی‌که برای حضور در مراسم بازگشایی 20 ورزشگاه شهرداری اصفهان سر وقت و به قول فرنگی‌ها، آن‌تایم پا به ورزشگاه آبشار گذاشت هنوز همان صلابت و نظم جناب‌سرهنگی را در وجناتش می‌شد دید.

مرد سرد و گرم چشیده فوتبال اصفهان گرچه در دوران بازیگری نامش تنها پشت پیراهن دو تیم شاهین اصفهان و پاس تهران حک شد اما در قامت مربی روی نیمکت تیم‌های زیادی نشست؛ از سپاهان و ذوب‌آهن گرفته تا برق و فجر، ابومسلم و راه‌آهن، شاهین و صبا، استیل‌آذین و مس کرمان و حاصل تجربه 6 ماهه‌اش در تیم ملی ایران 6 پیروزی در 6 دیدار رسمی رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۸۴ بود. به قول خودش خاطره زیاد دارد؛ آن‌قدر که در لابه‌لای این گفت‌وگو حاصل یک عمر تجربه را به مثنوی هفتاد من کاغذ تشبیه می‌کند. کلمات اما ما را محدود می‌‌کنند؛ آن‌قدر که توشه‌مان از این هم‌صحبتی شیرین با محمود یاوری همین چند سطری باشد که در ادامه می‌خوانید.

«شهرداری‌ها و شهربانی‌ها دو وظیفه بسیار مهم دارند که یکی مبارزه با تهاجم فرهنگی است که 70 درصد بر عهده شهربانی و 30 درصد بر عهده شهرداری است و در پر کردن اوقات فراغت هم 70 درصد شهرداری مسئول است و 30 درصد شهربانی؛ پس این دو ارگان باید در این زمینه برنامه‌های بلندمدت داشته باشند»؛ محمود یاوری سخنانش را این‌طور آغاز می‌کند و تأکید دارد زمانی‌که مردم در رفاه و آرامش باشند آمار مفاسد اجتماعی بسیار کمتر می‌شود

مربی کارکشته فوتبال ایران سپس به سراغ خاطراتش می‌رود و می‌گوید: زمانی که سرمربی فجر بودم از رئیس پلیس شیراز پرسیدم حالا که دو باشگاه فجر و برق فعال‌اند و در بین مردم ریشه و نفوذ دارند آمار بزهکاری و جرایم به‌خصوص در بین جوانان تغییری هم کرده و او هم که رفیق من بود می‌گفت وقتی این دو تیم بازی خوبی انجام می‌دهند، فکر و ذکر و نقل مجالس هواداران، جوانان و خانواده‌ها برد فجر یا برق است و زمانی برای فکر کردن به جرم و گشت زدن بیهوده در کوچه و خیابان ندارند و به تور افراد ناباب نمی‌افتند

او معتقد است ورزش در عمق زندگی مردم نفوذ دارد، نوجوانان و جوانان را از جرایم بازمی‌دارد که این همان مبارزه با تهاجم فرهنگی است؛ پس با ورزش اولاً این مفاسد به خانه‌ها نفوذ نمی‌کند و ثانیاً اوقات فراغت مردم پر می‌‌شود تا وقت و عمرشان به بطالت و بی‌خبری نگذرد چون ورزش بهترین تفریح است.

یاوری که تأکید دارد برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت شهروندان وظیفه شهرداری است، باز هم برگی از دفتر خاطراتش را ورق می‌زند و می‌گوید: علیرضا رحیمی 12 سال مدیرکل تربیت‌بدنی اصفهان بود و با تلاش‌هایی که در فدراسیون هندبال، باشگاه‌های سپاهان و پرسپولیس و سایر مسئولیت‌ها انجام داد ورزش کشور به او مدیون است. زمانی که سرمربی سپاهان بودم رحیمی بازیکن من بود و بسیار با یکدیگر صمیمی بودیم. در زمان مدیرکلی رحیمی یک روز کاتالوگی از وسایل ورزشی پارک‌ها که از آلمان آورده بودم را به او نشان دادم و با کمک خودش و مهدی اخوان که مشاور رحیمی بود این تجهیزات را برای اولین بار در پارک آیینه‌خانه نصب کردیم که باعث شد جوانان وقت خود را به‌جای محلات جرم‌خیز در پارک‌ها سپری کنند. این کار در 10 پارک دیگر هم انجام شد و در ادامه مسئولان بلندپایه شهر و استان مانند غلامحسین کرباسچی (استاندار وقت اصفهان) با این اقدام همراهی کردند.

او بازگویی این تجربه را به تجربه دیگری در تهران گره می‌زند و اضافه می‌کند: زمانی که در تیم نفت تهران فعالیت می‌کردم، مدیریت داخلی باشگاه شهید چمران و مشاور ورزشی غلامحسین کرباسچی که شهردار تهران شده بود را هم بر عهده داشتم و همین برنامه را در تهران اجرا کردیم و قول دادم در عرض 3 سال هزار زمین ورزشی با همراهی شهرداران مناطق ایجاد شود که دقیقاً پس از 3 سال هزار و 50 زمین آماده شد. آن‌موقع تهران 20 منطقه داشت و یک پیشکسوت را به‌عنوان مشاور ورزشی شهردار هر منطقه انتخاب کردیم و آقای کرباسچی هم به شهرداران مناطق توصیه کرده بود حتماً با این مشاوران ورزشی همکاری کنند. آنها زمین‌های بایر و بدون‌صاحب را انتخاب می‌کردند و شهرداری در آنها امکانات و زمین‌های مینی‌والیبال و مینی‌بسکتبال ایجاد می‌کرد.

ماجرای مخالفت با تیم‌داری شهرداری تهران

این چهره قدیمی فوتبال ایران از روزی می‌گوید که در جلسه شهرداری تهران با تیم‌داری شهرداری مخالفت کرده است: معتقد بودم شهرداری از مردم عوارض و مالیات می‌گیرد پس شاید عده‌ای با این کار مخالف باشند. اگر این مخالفان جمع شدند و وقتی تیم‌های ورزشی شهرداری مسابقه داشتند به‌‌عنوان هوادار تیم حریف در ورزشگاه مشکل ایجاد کردند شهرداری چه می‌کند؟ پس شهرداری باید به‌جای تیم‌داری به ورزش کمک کند.

یاوری می‌گوید در زمان مشاوری شهردار تهران، شهرداری ورزشگاه سعیدی در منطقه 14 تهران را ساخت و به احداث ورزشگاه حجاب هم کمک کرد. همچنین از باشگاه‌ها حمایت مالی شد، همان‌طور که شهرداری بوشهر اکنون به تیم شاهین شهرداری کمک می‌کند و نتیجه می‌گیرد که اگر نیت خدمت باشد، حمایت و اسپانسری بهتر از تیم‌داری شهرداری است.

او اضافه می‌کند: شهرداری می‌تواند در شهر مسیرهای دوچرخه‌سواری ایجاد کند؛ حتی می‌توان پیست‌هایی خارج از شهر ایجاد و در آن مسابقات سرعت برگزار کرد تا جوانان در آنها انرژی خود را تخلیه و در شهر قوانین را رعایت کنند. زمانی که مشاور مهندس ملک‌مدنی (شهردار وقت اصفهان) بودم شهرداری تیم فوتبال و بسکتبال راه‌اندازی کرد اما در سطح کارکنان، به‌طوری که 70 درصد تیم پرسنل شهرداری و 30 درصد هم از میان شهروندان بودند. بودجه این اقدام نیز در قانون اساسی پیش‌بینی شده است. پس شهرداری نقش حساسی در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی دارد.

از عضویت در پاس تا ورزش با زندانی‌ها

سرمربی سابق سپاهان و ذوب‌آهن به دوران بازی در تیم پاس تهران برمی‌گردد و ادامه می‌دهد: پیش از انقلاب تیمسار صادقی مدیرکل تربیت‌بدنی شهربانی باشگاه پاس را تأسیس کرد و با اینکه مردم در آن زمان زیاد با شهربانی رابطه خوبی نداشتند، پاس کم‌کم تبدیل به تیمی مردمی شد. ما نیز که بازیکن تیم ملی و دانشجوی دانشگاه پلیس بودیم به پاس رفتیم و مردم به شهربانی خوش‌بین شدند و پاس تبدیل به تیمی محبوب و در آن سال‌ها 4 دوره قهرمان استان و 3 سال قهرمان ایران شد. پس شهربانی هم می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ورزش کمک کند.

یاوری خاطره جالبی هم از برگزاری بازی بین ذوب‌آهن و تیم زندانی‌ها دارد. او می‌گوید: درجه سرهنگ‌تمامی داشتم و پس از کناره‌گیری از سرمربی‌گری تیم ملی رئیس زندان دستگرد اصفهان شدم. در زندان می‌دیدم در هواخوری اطفال کسی سراغ زمین مینی‌بسکتبال، مینی‌والیبال و میز تنیس نمی‌رود. وقتی از بچه‌ها پرسیدم چرا بازی نمی‌کنند می‌گفتند امکاناتی که باید بیرون زندان باشد اینجا آورده‌اند و اگر خارج از زندان این امکانات را داشتیم پای ما به زندان باز نمی‌شد.

سرمربی سا‌ل‌های دور تیم ملی ایران در ادامه تعریف می‌کند که در آن سال‌ها باشگاه ورزشی زندان را بازسازی و تجهیز و زمین خاکی پشت زندان را آماده کرده و زندانیان عصرها در آن فوتبال بازی می‌کردند. او ادامه می‌دهد: خودم با لباس سرهنگی به همراه یک راننده که «استوار» بود و بدون هیچ محافظ، اسلحه یا مأموری زندانیان را با مینی‌بوس به سالن ذوب‌آهن می‌بردم. مرحوم حسن رهنما مربی ذوب‌آهن بود و تیم زندانی‌ها با تیم ذوب‌آهن مسابقه‌ می‌داد. وقتی از من می‌پرسیدند چطور این کار را می‌کنی می‌گفتم محبت، احترام و اعتماد دوطرفه است. حتی زندانی‌ها آن‌قدر به این کار علاقه‌مند شده بودند که اجازه نمی‌دادند کسی در زندان خلاف کند. آقای ناصری دادستان وقت اصفهان هم که خیلی به من محبت داشت وقتی مجوز این کار را داد گفت خودت مسئول هر اتفاقی هستی و من هم قبول کردم، در حالی که بین زندانیان افراد با جرایم سنگین و خطرناک هم بود اما در 2 سالی که رئیس زندان دستگرد بودم حتی یک فرار از زندان یا خلاف بزرگ اتفاق نیفتاد، چون برای زندانی‌ها مهم و جالب بود که رئیس زندان فوتبالیست و سرمربی سابق تیم ملی است.

یاوری روزهایی را به یاد می‌آورد که ساعت 5:30 صبح از منزلش در خانه‌اصفهان به زندان می‌رفته و با نوای شیرخدا از رادیو و با همراهی زندانی‌ها ورزش می‌کرده و ورزش کردن برای آنها عادت شده بود: زندانیان آن‌قدر به من علاقه و محبت داشتند که وقتی تقاضای بازنشستگی کردم گمان می‌کردند مرا برکنار کرده‌اند و من هم پشت میکروفون رفتم و به آنها توضیح دادم که خودم درخواست بازنشستگی کرده‌ام. هرکسی این کارها را نمی‌‌کند اما با جرأت خدادادی، اعتقادی که به محبت خدا داشتم و احترام و اعتماد متقابل به زندانیان از آنها قول می‌گرفتم که خطا نکنند و آرامش را در زندان حکم‌فرما کرده بودیم.

او که تأکید دارد شهرداری اصفهان در احداث ورزشگاه و زمین‌های ورزشی در حاشیه زاینده‌رود بسیار خوب عمل کرده و اضافه می‌کند: دکتر نوروزی شهردار فعلی اصفهان دیدگاه خوب و مردمی به ورزش دارد و برای توسعه ورزش به مناطق توصیه اکید کرده است. شاهد هستم که شهرداری اصفهان تعداد زیادی ورزشگاه را بازسازی کرده و هر یکشنبه نیز اماکن جدید ورزشی افتتاح می‌کند. اقدامات شهردار اصفهان بسیار ارزشمند است و من هم خود را وقف نظرات و اقدامات ایشان در ورزش همگانی می‌کنم.

این پیشکسوت ورزش اصفهان در پایان به شهرداری پیشنهاد می‌کند اتاق فکری تشکیل دهد تا از نظرات پیشکسوتان ورزش استفاده کند و بهترین پیشنهادها در شهر پیاده شود.

مریم سجادی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0