يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۱:۱:۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ 
  • کد خبر : ۵۶۶۸
زنگ كلاس شهر دوباره به صدا درآمد
تفاهم‌نامه اجرای طرح "کلاس شهر" در مدارس اصفهان در سال تحصیلی 1400-1399 میان کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان، اداره‌کل آموزش و پرورش و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری امضا شد.

معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از سال 97 و با هدف آموزش مفاهیم شهروندی به دانش‌آموزان طرح کلاس شهر را در مدارس ابتدایی اجرا کرد و در سال 98 نیز ادامه داد.

در این طرح دانش‌آموزان با آموزش‌هایی پیرامون فرهنگ شهروندی در حوزه‌های حمل و نقل و ترافیک، مدیریت پسماند، ایمنی و آتشنشانی و محیط زیست در قالب نمایش، بازی با عروسک و کاردستی آشنا می‌شوند.

در همین راستا، آیین امضای تفاهم‌نامه طرح بزرگ کلاس شهر میان کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان، اداره‌کل آموزش و پرورش استان و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و رونمایی از کتاب کار دانش‌آموز در عمارت باغ زرشک برگزار شد.

معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این مراسم اظهار داشت: طرح کلاس شهر در سال 97 کلید خورد و با همکاری اداره‌کل آموزش و پرورش استان به‌ویژه معاونت آموزش ابتدایی این اداره‌کل در چند مدرسه شهر اصفهان به صورت پایلوت اجرا شد. این طرح در سال 98 گسترش یافت و در حدود یکصد مدرسه ابتدایی به طور خاص و در سه مدرسه به صورت ویژه به طور آزمایشی اجرا شد.

مرتضی رشیدی افزود: طرح کلاس شهر به‌دنبال آموزش آموزه‌های شهری و شهروندی به دانش‌آموزان و رسیدن به زیست‌پذیری شهری در اصفهان است.

وی با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن اجرای طرح کلاس شهر در اصفهان ادامه داد: این طرح در یکی دو کلانشهر دیگر نیز آغاز شده و قرار است به همت رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به‌عنوان رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجمع کلانشهرهای کشور، در این مجمع مطرح و در آینده به عنوان طرحی ملی در بیشتر کلانشهرهای کشور اجرا شود.

به گفته معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، اجرای طرح کلاس شهر در مدارس اصفهان 15 گام گوناگون داشت که با همراهی معاونت آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان برداشته شد.

رشیدی گفت: در این خصوص اقداماتی مانند تشکیل کمیته نظارت و راهبرد و تشکیل کمیته اجرایی و تأمین محتوای کلاس شهر، انتخاب بیش از 40 کلاس اول ابتدایی برای اجرای آزمایشی آموزش‌های شهروندی با حدود 1500 دانش‌آموز، برگزاری جلسات آموزش معلمان، برگزاری جلسات آموزش ویژه اولیا، تدوین کتاب کار معلم و توزیع میان معلمان مشارکت‌کننده در طرح، تدوین کتاب ویژه اولیا و دانش‌آموزان، برگزاری 378 کارگاه‌ آموزشی تکمیلی برای دانش‌آموزان، برگزاری برنامه‌های مناسبتی در راستای سرفصل کتاب‌های کلاس شهر، برگزاری 525 فعالیت‌ کلاس شهر ویژه دانش‌آموزان، اجرای تئاتر با موضوعات شهروندی، تهیه مولتی‌مدیا، توزیع کتاب و اقلام فرهنگی و تألیف کتاب سبک زندگی و آداب شهروندی ویژه دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی انجام گرفت.

وی درباره چشم‌اندازهای اجرای طرح کلاس شهر در سال تحصیلی 1400-1399 بیان کرد: اجرای طرح کلاس شهر برای تمام دانش‌آموزان پایه اول و ششم ابتدایی، اجرای دوره‌های آموزشی و مسابقات مجازی ویژه دانش‌آموزان، معلمان و اولیا، تهیه نرم‌افزار تعاملی کلاس شهر قابل استفاده بر روی شبکه شاد و سایر برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تألیف کتاب کار سبک زندگی و آداب شهروندی ویژه معلمان پایه ششم چشم‌اندازهای این طرح در سال تحصیلی جاری است.

رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم تأکید کرد، سه وظیفه از پنج وظیفه‌ای که در راستای تحقق شهر دوستدار کودک به اصفهان سپرده شده است مربوط به حوزه فرهنگی و اجتماعی است و هرجا قرار باشد شهر شایسته، شهروند شایسته، پویا و مسئولیت‌پذیر داشته باشیم باید به مهارت‌آموزی بپردازیم.

کوروش محمدی با بیان اینکه متأسفانه سال‌ها است مهارت‌آموزی در کشور ما به امری نمادین، غیرواقعی و شعاری تبدیل شده است، اضافه کرد: امیدوارم طرح کلاس شهر بتواند نقیصه آموزش‌های نمادین، شعاری و مقطعی را برطرف و جبران کرده و این طرح وابسته به اشخاص و مقطع خاصی نباشد و این حرکت ارزشمند تداوم پیدا کند.

*آموزش پایه، محور توسعه در هر کشور

در ادامه معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان، آموزش در مقطع پایه را محور توسعه پایدار در هر کشوری دانست.

شهین جوانی با بیان اینکه سهم زندگی اجتماعی در زیست انسان در دوران کنونی بسیار بیشتر شده است، اظهار داشت: این امر می‌طلبد که با همکاری نهادهایی خارج از نهاد آموزش و پرورش فرصت‌های متنوع یادگیری را برای دانش‌آموزان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه اهداف آموزشی دوره ابتدایی منطبق بر ساحت‌های تعلیم و تربیت است، افزود: هدف اجرای طرح کلاس شهر این است که دانش‌آموزان با ایفای نقش در آن و رفتارهای همدلانه و مشارکت‌جویانه، احساس تعلق خود را نسبت به گروه، اجتماع و شهر افزایش دهند و مدارس مکانی برای تمرین این مفاهیم باشد.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: به دلیل موفقیت طرح کلاس شهر در دوره اول ابتدایی، کتاب سبک زندگی و آداب شهروندی برای پایه ششم ابتدایی تدوین شده است.

جوانی ادامه داد: هدف از ارائه آموزش‌های شهروندی در کلاس ششم ابتدایی این است که دانش‌آموزان یاد بگیرند چگونه زندگی کنند و به صورت آزادانه و سازنده به قوانین احترام بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اجرای طرح کلاس شهر نتایج خوبی حاصل شد و امیدوارم با ادامه این طرح، دانش‌آموزان به شهروندانی تبدیل شوند که نفع خود و دیگران را محترم می‌شمارند.

گفتنی است؛ در این مراسم از کتاب کار "سبک زندگی و آداب شهروندی" ویژه دانش‌آموزان پایه اول و ششم ابتدایی رونمایی شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0