يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۵:۱۳:۲۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ 
  • کد خبر : ۵۶۴۱
وصف وقایع خرمشهر از آغاز جنگ تا آزادسازی در"منظومه خاك و خون"
نسخه صوتی کتاب "منظومه خاک و خون" با صدای پیمان کلانتر معتمدی، شاعر آن در مراسمی مجازی رونمایی شد.

وقتی در آخرین روز تابستان آخرین سال دهه 50 شمسی سایه غول بی‌شاخ و دم جنگ با پرواز هواپیماهای دشمن بعثی بر سر ایران افتاد و صدای گوش‌خراش آن آسایش هشت ساله را از ایرانیان دریغ کرد، مردانی هم بودند که عزیزترین گوهر عمر را که همان جانشان بود در کف دست گرفتند تا ارتش صدام و ایادی‌اش را به عقب برانند.
این حماسه بزرگ قابل وصف نیست مگر به دست توانای نویسندگان و شاعرانی که قلم در دست گیرند و بنویسند از آنچه در جبهه‌ها و میان صدای توپ و تانک بر فرزندان این سرزمین گذشت؛ شرحی بر دلاوری‌ها و ایثارگری‌ها، پیروزی‌ها و شکست‌ها و زبونی دشمنی که حتی ذره‌ای از خاک وطن را نیز به چنگ نیاورد.
پیمان کلانتر معتمدی یکی از این شاعران نام‌آشناست که مجموعه شعر او با نام "منظومه خاک و خون" در سال 96 از سوی مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل رونمایی و از سوی انتشارات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان روانه بازار کتاب شد.
این مجموعه شعر در وصف وقایع خرمشهر از آغاز جنگ تا آزادسازی و بررسی نقش اصفهانی‌های فاتح خرمشهر سروده شده است که آن را نخستین مثنوی حماسی با موضوع آزادسازی خرمشهر می‌دانند.
اما هفته دفاع مقدس امسال فرصتی بود تا نسخه صوتی این کتاب در برنامه «در رسای یک حماسه» و به همت مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل و فرهنگسرای پایداری وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان رونمایی شود.
در این مراسم مجازی که به صورت زنده از صفحه اینستاگرام اصفهان فرهنگ (isfahanfarhang) پخش شد، ناخدا یکم تکاور جانباز حسن مسعودی‌راد از نخستین روزهایی گفت که صدای آژیر جنگ بلند شد.
وی اظهار داشت: در چنین روزی بود که برای تیراندازی به میدان تیر بوشهر رفته بودیم و چند هواپیما با رنگ نامأنوس در آسمان ایران مشاهده کردیم. زمانی که دیدیم دو فروند هواپیمای ارتش ایران آنها را تعقیب می‌کنند فهمیدیم که جنگ آغاز شده است و به پادگان بازگشتیم و روز بعد در خرمشهر بودیم تا صدام فکر نکند که این بیشه از شیر خالی است.
مسعودی‌راد ادامه داد: صدام با 12 لشکر، یک گردان تکاور و یک تیپ تفنگ‌دار قصد داشت در عرض 24 ساعت خرمشهر و سپس ماهشهر و آبادان را تصرف کرده و به سمت بوشهر حرکت کند اما به او فهماندیم که «زهی خیال باطل.»
در ادامه این گفت‌و‌گوی زنده اینستاگرامی سردار امیر حسن‌پور، جانباز هشت سال دفاع مقدس و از سرداران سپاه پاسداران گفت: صدام پیش از حمله به ایران تمام توان دفاعی ایران و یگان‌های موشکی و پروازی ما را سنجیده بود.
این راوی دفاع مقدس افزود: روی تابلویی در ورودی خرمشهر جمعیت این شهر را 36 میلیون نفر ذکر کرده بودند که برای بازدیدکنندگان بسیار جالب و سوال‌برانگیز بود. من برای آنها توضیح می‌دهم که در آغاز جنگ جمعیت ایران 36 میلیون نفر بود و حقیقتاً همه آنها در آزادسازی خرمشهر نقش دارند و ارتش، سپاه، یگان‌های هوایی، زمینی و دریایی مانند دانه‌های یک زنجیر موتور دفاع مقدس را به حرکت درآوردند.
سرهنگ خلبان مسعود نیک‌مرد و از جانبازان دفاع مقدس نیز در این مراسم به بیان تجربیات و خاطرات خود از هشت سال دفاع مقدس پرداخت.
وی بیان کرد: روزی در نقطه مرزی از دوربین هلی‌کوپتر خود هواپیمایی با پرچم عراق مشاهده کردم. اولین موشک را به ساختمان پاسگاه مرزی زدیم و پاسگاه آنها را با خاک یکسان کردیم. دشمن در پاسخ شروع به تیراندازی به سمت ما کرد و چون روی رودخانه هورالعظیم پرواز می‌کردیم گلوله‌ها به داخل آب می‌رفت و ما آسیبی ندیدیم.
نیک‌مرد افزود: در 15 دقیقه هرچه مهمات داشتیم بر سر آنها خالی کردیم و به پادگان بازگشتیم. سپس قرارگاه ما تغییر کرد و از دهلاویه به نزدیکی خرمشهر منتقل شدیم.
این خلبان ارتش گفت: بعد از آزادسازی جاده اهواز-خرمشهر با هلی‌کوپتر روی جاده می‌نشستیم تا برای پرواز بعدی آماده شویم و طول هر پرواز ما 6 تا 7 دقیقه بود. در همین حین و بدون اینکه هلی‌کوپتر را خاموش کنیم سوخت‌گیری انجام می‌شد و شاید هر خلبان در روز 7 تا 8 سورت پرواز داشت که بی‌سابقه بود و این کار تا روزی که خرمشهر آزاد شد ادامه داشت.
در پایان این مراسم، نسخه صوتی کتاب "منظومه خاک و خون" با حضور مهدی تمیزی معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، رضوان پورعصار مدیر مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل این سازمان و پیمان کلانتر معتمدی سراینده منظومه خاک و خون رونمایی شد.
پیمان کلانتر معتمدی در این خصوص گفت: کتاب "منظومه خاک و خون" پس از رونمایی در سال 96 با صدای خود من به صورت فایل صوتی درآمد و خلق این منظومه یکی از افتخارات زندگی من است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0