• Time : ۱۰:۵۷:۳۶
  • Date :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ 
  • News Code : ۵۴۶۳
دل ناشران از قیمت تمام‌شده كتاب خون است
مسئول انتشارات حدیث راه عشق گفت: در سال‌های اخیر قیمت تمام‌شده تولید کتاب بسیار افزایش یافته چون نشر کتاب نیاز به کاغذ دارد و تأمین کاغذ هم نیاز به حمایت، اما تقریباً هیچ نهادی از تولید و نشر کتاب حمایت نمی‌کند.

رونمایی از مجموعه داستان کوتاه «از شما چه پنهان» در مرکز تخصصی خانواده وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان فرصتی برای شنیدن دغدغه‌‌های این روزهای نویسنده و ناشر این کتاب برای تولید اثر در حوزه خانواده، آسیب‌های اجتماعی و ازدواج فراهم کرد.
محمدحسن مردانی که می‌گوید کار نگارش و چاپ کتابش حدود یک سال زمان برده در 85 داستان کوتاه در فصل خانواده به چهار دوره زندگی شامل پیش از ازدواج، جوانی و مسائل مرتبط مانند انتخاب همسر، زندگی زوجینی، زندگی با فرزندان و سالمندی و در فصل سبک زندگی به داستان‌هایی با ته‌‌مایه آسیب‌های اجتماعی مانند کودکان کار، اعتیاد و کنترل خشم پرداخته است.
نویسنده کتاب از شما چه پنهان معتقد است جشنواره‌های ادبی موضوعی، علاوه بر اینکه نقش مهمی در بالا رفتن انگیزه نویسندگان ایفا می‌کنند با حضور کارشناسان هر حوزه فرصت نقد آثار را نیز فراهم می‌‌آورند، قصد دارد مجموعه داستان‌های دیگری را نیز در حوزه خانواده به چاپ برساند که در یکی دو سال اخیر رتبه اول کشور در جشنواره سلمان فارسی و جشنواره روایت فتنه، رتبه دوم سوگواره بین‌المللی عبرات، جشنواره داستان کوتاه جهادی و جشنواره تابش را کسب کرده است.
این دانش‌آموخته روانشناسی و مشاوره در مراسم رونمایی از کتاب از شما چه پنهان تأکید کرد که به واسطه حضور در بخش‌های گوناگون سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از سال 87 تا کنون با دغدغه‌های این سازمان در حوزه خانواده آشنا بوده و چون کار انتشارات حدیث راه عشق نیز از جنس خانواده بود، حاصل وفاق این دو مجموعه نگارش و چاپ کتاب از شما چه پنهان شده است.
وی با بیان اینکه ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به مشکلات خانواده برمی‌گردد، دغدغه خود درباره این مسئله را دلیل نگارش این کتاب در حوزه خانواده دانست.
محمدصادق میرصالحیان مسئول انتشارات حدیث راه عشق نیز درباره چاپ و نحوه توزیع کتاب از شما چه پنهان گفت: بیش از 120 نمایندگی فروش در کشور داریم که شامل کتاب‌فروشی‌ها و مراکز فرهنگی گوناگون است. در حال حاضر یک نسخه از کتاب از شما چه پنهان در تمام این مراکز توزیع شده تا در آینده برای توزیع بیشتر آن برنامه‌ریزی شود.
هرچند هنوز خیلی از کتاب‌خوان‌ها حاضر نیستند لذت لمس کتاب و خواندن نسخه فیزیکی آن را با نسخه الکترونیکی عوض کنند، اما «ای‌بوک‌‌ها» هم طرفداران خاص خودشان را دارند.
مسئول انتشارات حدیث راه عشق در پاسخ به سوالی درباره انتشار نسخه الکترونیکی کتاب از شما چه پنهان افزود: معمولاً کتاب‌ها پس از گذشت مدت زمانی از انتشار که عمدتاً از چاپ سوم به بعد است در قالب کتاب الکترونیکی وارد بازار می‌شوند. از طرف دیگر لمس کتاب به عنوان یک محصول فرهنگی امکان بیشتر دیده شدن و خوانده شدن آن را فراهم می‌کند؛ بنابراین فعلاً به ‌دنبال توزیع فیزیکی کتاب از شما چه پنهان در اصفهان و سایر شهرهای کشور هستیم و در آینده آن را به صورت ای‌بوک نیز منتشر خواهیم کرد.
وی در واکنش به طرح یک سوال درباره مشکلات حوزه نشر در کشور بیان کرد: تقریباً به جز شهرداری سایر نهادهای فرهنگی حمایتی از انتشار کتاب انجام نمی‌‌دهند. متأسفانه قیمت تمام‌شده تولید کتاب بسیار افزایش یافته چون نشر کتاب نیاز به کاغذ دارد و تأمین کاغذ هم نیاز به حمایت.

افزایش قیمت چاپ، قدرت ریسک ناشران را کاهش داده است
میرصالحیان با بیان اینکه قیمت کاغذ بسیار افزایش یافته و انتشارات خصوصی مانند حدیث راه عشق که به هیچ بخشی وابسته نیستند باید با استفاده از نقدینگی خود کتاب چاپ کنند، ادامه داد: به همین دلیل قدرت ریسک ناشران بسیار کم شده که این موضوع به شدت بر تیراژ تولید کتاب در کشور تأثیر گذاشته است.
مسئول انتشارات حدیث راه عشق با اشاره به اینکه هم‌اکنون بسیاری از ناشران بزرگ کشور دیگر نسخه چاپی تولید نکرده و صرفاً به تولید کتاب الکترونیکی می‌پردازند، بیان کرد: اما چون می‌دانیم موضوع خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در این حوزه اصلاً نگاه اقتصادی نداریم و صرفاً با دید و دغدغه فرهنگی به تولید کتب فرهنگی می‌پردازیم؛ بنابراین دوست داریم مخاطبان نیز محصول چاپ‌شده را خریداری کنند تا هم به چرخه چاپ کتاب‌های فرهنگی کمک شود و هم انتشارات حدیث راه عشق بتواند به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهد.

Ratings Average :  ۰ |  Ratings Submitted :  ۰

Tags

    5.7.3.0
    V5.7.3.0