سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • Time : ۱۵:۲۶:۴۷
  • Date :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ 
  • News Code : ۵۴۴۸
مراحل گفت‌وگوی موثر چیست؟
یک روانشناس بالینی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات ما به نداشتن مهارت گفت‌وگو برمی‌گردد، راهکارهای یک گفت‌وگوی موثر را تشریح کرد.

اداره فرهنگی اجتماعی ورزشی منطقه 4 شهرداری اصفهان با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری در نشستی با عنوان "چرا نمی‌توانیم با همدیگر گفتگو کنیم؟" به بررسی و شناسایی سم‌های مهلک رابطه عاطفی و آشنایی با گفت‌وگوی موثر پرداخت.

در این نشست سوده امیرخانی روانشناس و مشاور با بیان اینکه بسیاری از مشکلات ما به نداشتن مهارت گفت‌وگو برمی‌گردد، اظهار داشت: خیلی وقت‌ها حرف می‌زنیم اما هر حرف زدنی لزوماً گفت‌وگو نیست.

وی با بیان اینکه در هر سن و نقشی که هستیم باید مهارت گفت‌وگو با دیگران را یاد بگیریم، افزود: بسیاری از گفت‌وگوهایی که منجر به خشونت و حتی شکایت قضایی شده به  راحتی با آموزش ساده مهارت گفت‌وگو قابل پیشگیری بوده است، چون تعداد زیادی از پرونده‌های قضایی به دلیل توهین، افترا و جرایم کلامی شکل گرفته است. این در حالی است که آمار گفت‌وگوهای اشتباه خانوادگی نیز هیچ‌جا ثبت نمی‌شود.

به گفته این متخصص روان‌درمانی، جملاتی مانند «حرف زدن با تو گل لگد کردن است»، «من و تو اصلاً حرف همدیگر را نمی‌فهمیم»، «بحث کردن با تو بی‌فایده است» باعث می‌شود یک گفت‌وگو شکست بخورد.

چهار گام‌ گفت‌وگوی موثر

امیرخانی با اشاره به اینکه هر گفت‌وگویی لزوماً موثر نیست، بیان کرد: در قدم اول گفت‌وگوی موثر یا نتیجه‌بخش باید ابتدا بفهمیم چه اتفاقی افتاده که ناراحت یا عصبانی شده‌ایم و باید در ارتباط با طرف مقابل این اتفاق را توصیف کنیم و با قضاوت حرف نزنیم. زمانی که با قضاوت حرف می‌زنیم به‌ سادگی شعله بحث و دعوا را روشن می‌کنیم، بنابراین در قدم اول به‌ جای حرف زدن همراه با قضاوت، باید مانند یک گزارشگر فوتبال اتفاق رخ‌داده را بدون هیچ کم و زیادی توصیف کنیم.

وی با بیان اینکه جملاتی که با «تو» آغاز شود شکست می‌خورد، گفت: کلماتی مانند هیچ‌وقت و همیشه کلمات سمی هستند و افراد را به واکنش وا می‌دارد و آغاز جنگ و جدل کلامی و حتی فیزیکی است.

این