يکشنبه, 30 شهريور 1399
  • ساعت : ۹:۵۳:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ 
  • کد خبر : ۵۴۳۵
گنج كشف‌نشده در منزل استاد آواز اصفهان
استاد آواز اصفهان که اعتقاد دارد موسیقی، شعر، ساز و آواز خوب، حال مردم را بهتر می‌کند، از گنجینه‌ای از صدای اساتید به‌نام آواز ایران در آرشیو شخصی‌اش‌ می‌گوید.

در روزهایی که شیوع ویروس کرونا شهروندان را تشنه شنیدن از خوبی‌ها کرده است عمارت هنرمند وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با تدارک برنامه ای با عنوان «عصرگاهی با هنرمندان» تلاش دارد روحیه مثبت را به جامعه تزریق کند.

در نخستین برنامه عصرگاهی با هنرمندان که با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، محمد بطلانی، مصطفی قناعت و مسعود گلی هنرمندان موسیقی و آواز اصفهان نواختند و خواندند.

محمد بطلانی استاد آواز اصفهان درباره برگزاری این برنامه می‌گوید: خوشحال می‌شویم در شرایط حساس فعلی که بیشتر مردم نمی‌توانند از خانه خارج شوند کاری انجام دهیم لذا برنامه عصرگاهی با هنرمندان ایده خوبی است.

فرید صلواتی مدیر عمارت هنرمند هدف از برگزاری برنامه عصرگاهی با هنرمندان را آشنایی جوانان با موسیقی خوب می‌داند.

از بطلانی درباره موسیقی خوب پرسیدیم که او ادامه می‌دهد: موسیقی که انسان را به خدا نزدیک کند موسیقی فاخر و اصیل است. موسیقی، شعر، ساز و آواز خوب حال مردم را بهتر می‌کند.

این استاد آواز اصفهان با روحیه طنازی نام برخی موسیقی‌هایی که امروزه از برخی رسانه‌ها می‌شنود را «موسیخی» می‌گذارد چون نه شعر و قافیه دارد و نه بحر و صدا و مو به تن آدم سیخ می‌کند! او می‌گوید این موسیقی نیست اما به هر حال هرشخصی عقیده‌ای دارد.

بطلانی تأکید می‌کند 50 سال در عرصه موسیقی اصیل زحمت کشیده تا نتیجه‌ای بگیرد اما رادیو و تلویزیون فقط به پخش موسیقی پاپ می‌پردازند.

این استاد آواز اصفهان با بیان اینکه عمرم را برای موسیقی صرف کرده و به اذعان همه به موسیقی اصفهان خدمت کرده‌ام، اضافه می‌کند: اوایل انقلاب از استاد محمد موسوی نوازنده نی یک ضبط صوت خریدم و به اصفهان آوردم. هرجا برنامه‌ای بود صدای ساز اساتیدی مانند استاد شهناز، کسایی و تجویدی را ضبط کردم که حالا در آرشیوم موجود است.

بطلانی می‌گوید: یادم می‌آید زمانی استاد ایرج، استاد تجویدی، جهانگیر ملک و استاد شهناز به اصفهان آمده بودند و به همراه استاد کسایی که در اصفهان بودند در محافل به اجرا می‌پرداختند و من هم که خواننده شخصی استاد کسایی بودم در مهمانی‌ها شرکت می‌کردم. در یکی از این مهمانی‌ها، نواری از استاد ایرج ضبط کردیم که در ایران بی‌نظیر بود.

او از روزهایی می‌گوید که استاد جلیل شهناز به اصفهان سفر می‌کرد و از دو هفته حضور در اصفهان حداقل 5، 6 روز به خانه او می‌آمد. بطلانی تعریف می‌کند که استاد شهناز ساز می‌نواخت و از او می‌خواست بخواند و صدا را هم ضبط کند.

این استاد آواز اصفهان می‌گوید: اگر این نوارهای ناب امروز به بازار بیاید مردم واقعاً لذت می‌برند اما متأسفانه جوانان موسیقی دیگری گوش می‌دهند و افراد مسن‌تر نیز به خاطر مشکلات فعلی دل‌مرده شده‌اند.

از بطلانی که دوستی دیرینه با علی‌اصغر شاهزیدی دارد از احوال این استاد مکتب آواز اصفهان می‌پرسیم که عنوان می کند: چند روز پیش با ایشان تماس گرفتم. استاد شاهزیدی هم در خانه است و از من می‌خواست به ایشان سر بزنم که گفتم فعلاً کرونا هست و ایشان هم به شوخی می‌گفت شما که کرونا نداری، بیا. چند سال پیش تلویزیون مستندی به نام «کوچ دل» از زندگی من ساخت که ضبط آن سه روز طول کشید. از من خواسته بودند استاد شاهزیدی را راضی کنم سر ضبط بیاید و من هم گفتم فردا صبح با هم به پارک می‌رویم و می‌توانید یک صحنه هم از ایشان ضبط کنید. بعدازظهر همان روز هم با یکدیگر جایی بودیم و من هم «باغ مست» (تصنیف قدیمی و خاطره‌انگیز آسمان مست اثر استاد شاهزیدی) را خواندم تا آقای شاهزیدی را ترغیب به خواندن کنم. کار زیبایی شد و هرکسی دیده بود می‌گفت جالب بود.

این استاد آواز اصفهان با بیان اینکه در خدمت و در اختیار جامعه هستم و می‌دانم که امروز مردم چقدر گرفتاری دارند، ادامه می‌دهد: پس از 5 ماه، برنامه عمارت هنرمند اولین برنامه ما بود. قبلاً بهترین انجمن‌ها را داشتیم که به خاطر کرونا فعلا تعطیل است. یک هنرمند موسیقی و آواز وقتی بداند چند روز یا چند هفته دیگر برنامه یا کنسرت دارد تمرین می‌کند اما وضعیت امروز باعث شده هنرمندان از ذوق بیفتند و دل‌مرده شوند چون کسی نیست که از هنرمند دفاع و دلجویی کند.

بطلانی بیان می‌کند: مرحوم تاج می‌گفتند در جیب من پولی نیست و هرجا می‌خوانم فقط برای من دست می‌زنند. استاد یاوری هم می‌گفتند "عطای بزرگان ایران زمین، دو تا بارک‌اله است و یک آفرین". ما نمی‌توانیم مانند خوانندگان و نوازندگان جوان کنسرت برگزار کنیم و تعداد افرادی که موسیقی سنتی و اصیل را می‌پسندند هم کمتر است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0