سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • Time : ۹:۵۳:۵۹
  • Date :
     ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ 
  • News Code : ۵۴۳۵
گنج كشف‌نشده در منزل استاد آواز اصفهان
استاد آواز اصفهان که اعتقاد دارد موسیقی، شعر، ساز و آواز خوب، حال مردم را بهتر می‌کند، از گنجینه‌ای از صدای اساتید به‌نام آواز ایران در آرشیو شخصی‌اش‌ می‌گوید.

در روزهایی که شیوع ویروس کرونا شهروندان را تشنه شنیدن از خوبی‌ها کرده است عمارت هنرمند وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با تدارک برنامه ای با عنوان «عصرگاهی با هنرمندان» تلاش دارد روحیه مثبت را به جامعه تزریق کند.

در نخستین برنامه عصرگاهی با هنرمندان که با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، محمد بطلانی، مصطفی قناعت و مسعود گلی هنرمندان موسیقی و آواز اصفهان نواختند و خواندند.

محمد بطلانی استاد آواز اصفهان درباره برگزاری این برنامه می‌گوید: خوشحال می‌شویم در شرایط حساس فعلی که بیشتر مردم نمی‌توانند از خانه خارج شوند کاری انجام دهیم لذا برنامه عصرگاهی با هنرمندان ایده خوبی است.

فرید صلواتی مدیر عمارت هنرمند هدف از برگزاری برنامه عصرگاهی با هنرمندان را آشنایی جوانان با موسیقی خوب می‌داند.

از بطلانی درباره موسیقی خوب پرسیدیم که او ادامه می‌دهد: موسیقی که انسان را به خدا نزدیک کند موسیقی فاخر و اصیل است. موسیقی، شعر، ساز و آواز خوب حال مردم را بهتر می‌کند.

این استاد آواز اصفهان با روحیه طنازی نام برخی موسیقی‌هایی که امروزه از برخی رسانه‌ها می‌شنود را «موسیخی» می‌گذارد چون نه شعر و قافیه دارد و نه بحر و صدا و مو به تن آدم سیخ می‌کند! او می‌گوید این موسیقی نیست اما به هر حال هرشخصی عقیده‌ای دارد.

بطلانی تأکید می‌کند 50 سال در عرصه موسیقی اصیل زحمت کشیده تا نتیجه‌ای بگیرد اما رادیو و تلویزیون فقط به پخش موسیقی پاپ می‌پردازند.

این استاد آواز اصفهان با بیان اینکه عمرم را برای موسیقی صرف کرده و به اذعان همه به موسیقی اصفهان خدمت کرده‌ام، اضافه می‌کند: اوایل انقلاب از استاد محمد موسوی نوازنده نی یک ضبط صوت خریدم و به اصفهان آوردم. هرجا برنامه‌ای بود صدای ساز اساتیدی مانند استاد شهناز، کسایی و تجویدی را ضبط کردم که حالا در آرشیوم موجود است.

بطلانی می‌گوید: یادم می‌آید زمانی استاد ایرج، استاد تجویدی، جهانگیر ملک و استاد شهناز به اصفهان آمده بودند و به همراه استاد کسایی که در اصفهان بودند در محافل به اجرا می‌پرداختند و من هم که خواننده شخصی استاد کسایی