سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • Time : ۱۰:۴۸:۲۷
  • Date :
     ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ 
  • News Code : ۵۴۱۹
عــیــدی: جاده ابــریشــم، بستر گفت‌وگوهای ممتد و فرایندمحور معرفتی است
چهار نماینده از ایران در هشتمین کنفرانس بین‌المللی پاسداری از میراث ناملموس در شانگهای چین، با محوریت جاده ابریشم به ارائه مقاله و ایراد سخنرانی پرداختند.

محمد عیدی نجف‌آبادی، پژوهشگر و کارشناس فرهنگی، در سخنرانی ویدئویی‌اش از مراودات میان کانون‌های میان‌فرهنگی شاهراه ابریشم یاد و بر لزوم شناسایی و به اشتراک‌گذاری تجربه‌های زیسته مهم ملل تأکید کرد. او دو پیشنهاد سال گذشته‌اش را هم بار دیگر مطرح کرد و خواستار ایجاد «مرکز پژوهش‌های مردم‌شناسیِ جاده ابریشم» و «تدوین دانشنامه مردم‌شناسی راه ابریشم» شد. رضا دبیری‌نژاد، رئیس موزه مــلــک و ایــران‌شــنــاس، در ســـخــنرانی مکتوبش از منظر بینافرهنگی به موضوع جاده ابریشم پرداخت. او از موزه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین مراکز حفظ، نگهداری، نمایش و پژوهش درباره آثار تاریخی و فرهنگی و مراکزی که می‌توانند آثار گنجینه‌هایشان را بهانه گفت‌وگوهای مشترک قرار دهند، نوشت و راه ابریشم را یک مرز تماس پیوسته فرهنگی معرفی کرد. حسین بردبار، یکی از دو مؤسس و مدیر بنیاد هنری بردبار، درباره نقش تعاملات جاری در جاده ابریشم در نجات اقتصاد و تجارت از سلطه استعمارگران صحبت کرد.

 او در گفت‌وگویی که به‌صورت ویدئویی پخش شد از نقش اساسی ایران و منابع مهم تاریخی این کشور در حوزه جاده ابریشم هم صحبت کرد. مهدی تمیزی، هنرمند هنرهای تجسمی  و پژوهشگر، هم در این رویداد بین‌المللی به ارائه مقاله پرداخت؛ مقاله‌ای که مفاهیم معتنابه جاده ابریشم را بر محور «ارتباطات» واکاوی می‌کرد، از بده‌بستان‌های تاریخی این مسیر و مفاهیمی مانند «اقناع فرهنگی» و «از آن خودسازی» گفت و قدم در وادی اخلاق گذاشتن را راه‌حل بشر امروز برای غنا و بقای ارتباطات نوین دانست.

هشتمین کنفرانس بین‌المللی پاسداری از میراث ناملموس شانگهای (the 8th International Shanghai Intangible Cultural Heritage Protection Forum) هم‌زمان با روز ملی میراث فرهنگی و طبیعی در چین، افتتاح شد؛ افتتاحیه‌ای که امسال بسیار نسبت به دوره‌های پیشینش متفاوت بود؛