سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • ساعت : ۹:۱۰:۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ 
  • کد خبر : ۴۳۸۴
سیستان با من بخند
لذت نشاندن لبخند بر لب هم‌وطنانی که کیلومترها دورتر از اصفهان زخم بی‌توجهی و محرومیت صورت‌‌شان را با لبخند بیگانه کرده آن‌قدر شیرین است که باید به افتخارش جشن گرفت؛ جشن هم‌پیوندی اصفهان با بِنت.

زمستان سال گذشته بود که سیلی خانمان‌برانداز مهمان ناخوانده چهار استان کشور از جمله اهالی سیستان و بلوچستان شد و رد پایش را با قطع راه ارتباطی بسیاری از روستاهای این استان از جمله بخش بِنت شهرستان نیکشهر، خسارت شدید به زیرساخت‌ها، کشاورزی، واحدهای مسکونی شهری و روستایی و قطع خطوط تلفن، آب و برق برجا گذاشت.
مدتی از این حادثه بنیان‌برافکن نگذشته بود که معاون فرهنگی شهردار اصفهان به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران پیشنهادی به این مجمع ارائه داد تا اثرات سوء تخریب منابع طبیعی و اموال مردم و تأملات روحی ناشی از آن بیش از این به بار محرومیت اضافه نکند و این پیشنهاد، طرح هم‌پیوندی کلانشهرها با شهرهای استان سیستان و بلوچستان بود.
در نهایت اصفهان شهر بنت مرکز بخش بنت از توابع شهرستان نیکشهر را برای هم‌پیوندی انتخاب کرد تا اصفهان در مسیر توسعه پایدار دست بنت را بگیرد و در این مسیر، تسهیل‌گر اقدامات خیریه‌ها و نهادهای مدنی برای توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزای شهر بنت شود.
پس از مجموعه اقدامات شهرداری اصفهان در شهر بنت، جمعی از مسئولان و اهالی دومین استان پهناور کشور در سفری سه روزه مهمان نصف‌جهان و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان شدند که بخشی از این سفر در جشن هم‌پیوندی اصفهان و بنت در موزه هنرهای معاصر گذشت؛ آنجا که محمد عیدی رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از دغدغه شهردار این کلانشهر و همراهی اعضای شورای شهر و کمیسیون اجتماعی آن برای به ثمر رسیدن طرح هم‌پیوندی تا تصویب آن در مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور گفت.
وی ابراز امیدواری کرد جشن هم‌پیوندی دو شهر اصفهان و بنت آغازی باشد برای فرآیندی که مایه و پایه توسعه پایدار یکی از زیباترین مناطق کشور با ظرفیت بالا در حوزه اقتصاد فرهنگ، یعنی سیستان و بلوچستان شود؛ نکته‌ای که شهردار اصفهان نیز در ادامه این مراسم بر آن تأکید کرد.
قدرت‌اله نوروزی ابتدا ابراز امیدواری کرد این سفر پر از خیر و برکت و همراه با تقویت روابط بین دو شهر باشد و اظهار داشت: اعتقاد دارم ما باید در حوادث با اعداد درست بازی کرده و احساس مسئولیت اجتماعی را درست درک کنیم و نمی‌شود سیل بزرگی زندگی انسان‌هایی که از امکانات کمتری برخوردار هستند را تهدید کند و انسان نقش نجی