سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • ساعت : ۸:۴۲:۱۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ 
  • کد خبر : ۴۳۶۲
هدف این بزرگداشت ها آشنایی مردم با هنرمندان است
مراسم بزرگداشت صائب تبریزی در آرامگاه صائب با حضور مردم و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم بزرگداشت محمد عیدی، علیرضا نصر و جمعی از مسئولان حلقه گلی را بر روی سنگ قبر صائب قرار دادند و در ادامه این برنامه دف زنی گروهی و  اجرای نمایش تئاتر که مربوط به دوران صائب تبریزی بود اجراشد.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در مراسم بزرگداشت صائب تبریزی در آرامگاه صائب، اظهار داشت : میرزا محمد علی صائب تبریزی نام آورترین شاعر قرن ۱۱ هجری است و یکی از برجستگان سبک هندی و یا اصفهانی در ادبیات فارسی بوده و همه انگشت تاکید بر این دارند که دیوان صائب به لطیف گویی، نازک خیالی، خوش زبانی و تلمیح مشهور است.

محمد عیدی ادامه داد: به قول سمرقندی های ملیح، حضرت صائب زمانی که در دولت خانه صائب بود این مکان مأمن اندیشمندان علما و هنرمندان بود.

وی با اشاره به اینکه در زمان صفویه نیز اینجا مامن شاعرانی خوب همچون عارف تبریزی بوده است، افزود: پس از مرگ صائب شاعران تحت تاثیر مضامین و اندیشه های این مرد بزرگ که به ادب آفرینی معروف است قرار گرفتند.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اضافه کرد: امیدوارم وجود مبارک صائب چنان گذشته چه در فراسوی مرزها و چه داخل کشور موجب پیوند قوی کانون های میان فرهنگی بشود تا بتوانیم گفتگو ادبی را به راه بیاندازیم.

عیدی تصریح کرد: این برنامه ها معمولا در یک زمینه عامیانه برگزار می‌شود و هدف اصلی این برنامه ها آشنایی ذهنیت مردم با افراد بزرگی همچون صائب است.

باید الگو های بزرگی مثل صائب الگو نوجوانان باشد

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در این مراسم اظهار کرد: یکی از ماموریت هایی که معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری دارد این است که به مناسبت های مختلف برنامه هایی را برگزار کند، یکی از این برنامه ها که امروز برگزار شد بزرگداشت صائب تبریزی بود که بهترین مکان برای اجرای این آیین، مقبره ایشان بود.

علیرضا نصر اصفهانی ادامه داد: امروزه باید الگو هایی را به جوانان و نوجوانان معرفی کنیم و چه