چهارشنبه, 15 مرداد 1399
  • ساعت : ۸:۴۰:۱۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ 
  • کد خبر : ۴۳۶۱
هدف این بزرگداشت ها آشنایی مردم با هنرمندان است
مراسم بزرگداشت صائب تبریزی در آرامگاه صائب با حضور مردم و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم بزرگداشت محمد عیدی، علیرضا نصر و جمعی از مسئولان حلقه گلی را بر روی سنگ قبر صائب قرار دادند و در ادامه این برنامه دف زنی گروهی و  اجرای نمایش تئاتر که مربوط به دوران صائب تبریزی بود اجراشد.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در مراسم بزرگداشت صائب تبریزی در آرامگاه صائب، اظهار داشت : میرزا محمد علی صائب تبریزی نام آورترین شاعر قرن ۱۱ هجری است و یکی از برجستگان سبک هندی و یا اصفهانی در ادبیات فارسی بوده و همه انگشت تاکید بر این دارند که دیوان صائب به لطیف گویی، نازک خیالی، خوش زبانی و تلمیح مشهور است.

محمد عیدی ادامه داد: به قول سمرقندی های ملیح، حضرت صائب زمانی که در دولت خانه صائب بود این مکان مأمن اندیشمندان علما و هنرمندان بود.

وی با اشاره به اینکه در زمان صفویه نیز اینجا مامن شاعرانی خوب همچون عارف تبریزی بوده است، افزود: پس از مرگ صائب شاعران تحت تاثیر مضامین و اندیشه های این مرد بزرگ که به ادب آفرینی معروف است قرار گرفتند.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اضافه کرد: امیدوارم وجود مبارک صائب چنان گذشته چه در فراسوی مرزها و چه داخل کشور موجب پیوند قوی کانون های میان فرهنگی بشود تا بتوانیم گفتگو ادبی را به راه بیاندازیم.

عیدی تصریح کرد: این برنامه ها معمولا در یک زمینه عامیانه برگزار می‌شود و هدف اصلی این برنامه ها آشنایی ذهنیت مردم با افراد بزرگی همچون صائب است.

باید الگو های بزرگی مثل صائب الگو نوجوانان باشد

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در این مراسم اظهار کرد: یکی از ماموریت هایی که معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری دارد این است که به مناسبت های مختلف برنامه هایی را برگزار کند، یکی از این برنامه ها که امروز برگزار شد بزرگداشت صائب تبریزی بود که بهترین مکان برای اجرای این آیین، مقبره ایشان بود.

علیرضا نصر اصفهانی ادامه داد: امروزه باید الگو هایی را به جوانان و نوجوانان معرفی کنیم و چه الگوهایی بهتر از این افراد بزرگی که پس از گذشت ۴۰۰ سال هنوز بلند آوازه هستند.

وی با بیان اینکه این الگوها از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، افزود: مسئولیت ما این است که این الگوها را به نسل های آینده انتقال دهیم. این مراسم که در مقبره صائب برگزار شد خاطره خوبی را در ذهن مردم به وجود آورد و زمینه ای فراهم شد تا آیندگان نیز این بزرگداشت بزرگان را برگزار کنند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: برگزاری یادمان هایی برای کسانی که در بین ما نیستند و مراسماتی برای بزرگانی که جز مفاخر در قید حیات هستند دو ماموریت پیش روی ما است تا مردم با آن ها آشنا شده و بتوانند از این افراد الگو برداری کنند.

نصر اصفهانی ادامه داد: شورای شهر اصفهان در بودجه معاونت این موارد را لحاظ کرده تا تمایل به برگزاری این برنامه ها در شهر ترویج داده شود که البته با شیوع ویروس کرونا برنامه های ما محدود شده و کمتر می‌توانیم این برنامه هارا برگزار کنیم.

وی افزود: افرادی که در قید حیات نیستند می‌توانند برای ما الگو های مناسبی باشند که لازمه این اتفاق شناخت مردم از این افراد است تا متوجه شوند این بزرگان گوهرهای تابناکی بوده اند.

در ادامه معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اظهار داشت: از چندی پیش با توجه به شیوع ویروس کرونا سعی داشتیم بسیاری از فعالیت ها را به سمت مجازی ببریم که با تاسیس فرهنگسرای مجازی اصفهان(vcci) این اقدام صورت گرفت.

علیرضا روحانی افزود: این شرایط جدید باعث شد برنامه ریزی هایی که در بخش فرهنگی و هنری داشتیم دستخوش تغییر شود و لذا توانستیم با استفاده از پروتکل های بهداشتی روز بزرگداشت حضرت صائب را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه این برنامه ترکیبی موسیقی، تئاتر، ادبیات و شعر خوانی بود، ادامه داد: اصفهان شهر مکاتب است در نتیجه باید این موضوع در معرض دید عموم قرار بگیرد. سخن اصفهان سخنی فرا ملی است و باید صدای اصفهان فراتر از مرزها برود.

وی اضافه کرد: باید به وجود ظرفیت هایی مثل حضرت صائب در اصفهان مانند یک سرمایه نگاه کرد که در همین راستا در طول سال برنامه های مشابهی برای مفاخر و بزرگان در نظر گرفته ایم.

روحانی خاطرنشان کرد: وظیفه ما فراهم کردن بسترها است، هر موضوعی که به سمت بهینه شدن پیش رود و مردم و اهالی هنر از آن استقبال کنند باعث می شود تا در بین مردم به عنوان یک الگو دیده شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0