• ساعت : ۱۰:۴۹:۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ 
  • کد خبر : ۴۲۶۱
زندگی متعالی؛ عشق‌ورزی به خود و دیگران
عضو هیئت علمی دانشگاه صفاهان رشد درونی، فهم خود و دیگران، سادگی، شفقت نسبت به خود و دیگران و قدردانی را ویژگی‌های طرح زندگی متعالی دانست و گفت: افراد با طرح زندگی متعالی به جای پیچیدگی، سادگی را انتخاب می‌کنند.

کارشناسان برنامه چهل‌چراغ پس از بررسی ویژگی‌های 12 طرح مختلف زندگی شامل زندگی شاد، راحت، آرام، متعارف، متعامل، متبحرانه، مدبرانه، منطقی، متناسب، متعادل و متعهدانه به طرح زندگی متعالی رسیدند که به گفته راضیه ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه صفاهان، مهم‌ترین دغدغه افرادی که این طرح زندگی را دارند رشد درونی خود بوده و انگار این موضوع رسالت آنها در زندگی است.

وی درباره سایر ویژگی‌های زندگی متعالی اظهار داشت: افراد متعالی زیاد مشغول دیگران نیستند و به اینکه دیگران چه می‌کنند کاری ندارند. آنها مشغول خود هستند اما نه اینکه تنها به فکر آرامش خودشان باشند، بلکه دغدغه این را دارند که چگونه می‌توانند خود را رشد دهند.

به گفته ایزدی، این افراد در هر رویداد و شرایطی به دنبال رشد درونی هستند و دوست دارند امروزشان از دیروز بهتر باشد و در واقع معناداری اصل مهمی در زندگی افراد با طرح زندگی متعالی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صفاهان گفت: چون افراد متعالی بیشتر از رشد بیرونی به دنبال رشد درونی هستند شاید زیاد به چشم نیایند. این افراد در پی مراقبت از خود و دیگران‌اند و رنج انسان‌ها برای آنها مهم است و به دنبال آن هستند که رنج دیگران را التیام دهند و آدم‌ها را یک مرحله بالاتر از درک کردن، می‌فهمند.

به گفته وی، افراد با طرح زندگی متعالی به جای پیچیدگی، سادگی را انتخاب می‌کنند و اصالت برای آنها مهم است پس هر چیزی که آنها را از اصالت و روابط اصیل دور کند کنار می‌زنند. افراد متعالی بسیار قدردان هستند و هر آنچه زندگی به آنها ارائه می‌دهد با آغوش باز می‌پذیرند.

ایزدی درباره واکنش افراد با طرح زندگی متعالی در شرایط مختلف زندگی بیان کرد: این افراد در شرایط عادی عاشق خود و دیگران هستند. افرادی که نسبت به خود و دیگران شفقت دارند به دنبال التیام رنج‌های خود و دیگران‌اند اما کسی که عاشق خود و دیگری است، منتظر نیست رنجی اتفاق بیفتد تا آن را التیام دهد بلکه همواره به دنبال رشد دادن خود و دیگران است.

این روانشناس اضافه کرد: افراد متعالی در شرایط پراسترس به جای واکنش هیجانی و فرار و اجتناب، به‌دنبال حل مسأله هستند که البته رنگ عشق‌ورزی به خود و دیگران دارد و می‌خواهند رنجی را التیام دهند و رشد ایجاد کنند. آنها در بحران پیشتاز هستند و در شرایط اضطرار نیز در خط مقدم حضور دارند و مأمور هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صفاهان گفت: چون این افراد نسبت به رنج‌های دیگران اصلاً بی‌تفاوت نیستند کمی اذیت می‌شوند. همچنین چون دیگران زیاد با آنها درددل می‌کنند رازهای زیادی دارند و هر رازی برای آنها آزاردهنده است. از طرف دیگر رشد درونی آنها می‌تواند رشد بیرونی را تحت‌تأثیر قرار دهد.

* داستان زندگی آدم‌ها برای افراد متعالی بسیار مهم است

«در زندگی متعالی ابعادی وجود دارد که چون زیاد متداول نیستند، توضیح و توصیف آنها ساده نیست»؛ محمدرضا عابدی عضو هیئت‌‌ علمی و رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان سخنان خود در سیزدهمین نشست چهل‌چراغ را با این جمله آغاز کرد.

وی افزود: این افراد شاید لزوماً از درجات بالایی از قدرت، ثروت یا تحصیلات برخوردار نباشند اما رشد درونی دارند. آنها اتفاقاً انسان‌هایی عادی هستند و تعدادشان در جامعه زیاد است اما اهل نمایش نیستند، بنابراین زیاد دیده نمی‌شوند. این افراد ذوق دارند یعنی همه جا زیبایی می‌بینند و حتی اگر کسی از آنها قدردانی نکند باز هم این ویژگی را دارند. این افراد در هر اتفاقی و در هر شرایطی دید وسیعی دارند.

به گفته عابدی، داستان زندگی آدم‌ها برای افراد متعالی بسیار مهم است و انگار در این زمینه رسالت کشف بر گردن دارند، البته به دنبال کنجکاوی در زندگی دیگران نیستند اما اگر ببینند کسی رفتار خشنی دارد برای آنها سوال به وجود می‌آید و با نزدیک شدن به آن فرد به او کمک می‌کنند. این افراد طبیب دوار هستند یعنی لازم نیست کسی به آنها مراجعه کند بلکه رنج دیگران را کشف می‌کنند.

رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان تأکید کرد که رشد درونی افراد متعالی تعارضی با رشد بیرونی آنها ندارد و انسان‌های بسیار بزرگی در تاریخ سراغ داریم که هر دو جنبه را دارند.

عابدی تصریح کرد: طرف مراجعه دیگران بودن، اقتدار معنوی زیاد، رشد درونی، کم بودن میزان خطا، زیاد بودن همراهی و شوق و عشق درونی از جمله مزایای طرح زندگی متعالی است.

کارشناسان برنامه چهل‌چراغ در بخش "فراتر از زندگی" نیز به مفهوم حظ بردن از زندگی پرداختند و در این خصوص گفتند: حظ بردن از زندگی یعنی ارتباط برقرار کردن با هیجانات مثبت و انتقال آن به دیگران که باید به زندگی متعالی اضافه شود تا نمره این زندگی کامل گردد. حظ بردن از زندگی از لذت بردن بالاتر و به معنی کیف کردن است.

گفتنی است؛ سلسله نشست‌های روانشناسی چهل‌چراغ از ابتدای ماه مبارک رمضان به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و با موضوع "طراحی زندگی برای روزهای سخت" از سیمای مرکز استان پخش شد.

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0