• ساعت : ۱۳:۵۰:۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ 
  • کد خبر : ۴۲۴۱
زندگی مدبرانه؛ تصمیم‌گیری یا تصمیم‌سازی؟
رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان با اشاره به ویژگی‌های زندگی مدبرانه گفت: این افراد تصمیم‌گیر نیستند بلکه تصمیم‌ساز هستند، یعنی هم برای خود و هم برای دیگران زمینه تصمیم‌گیری را فراهم می‌کنند.

کارشناسان برنامه چهل‌چراغ که در جلسات پیشین این برنامه بینندگان شبکه استانی اصفهان را با طرح‌های گوناگون زندگی از جمله زندگی شاد، راحت، آرام، متعارف، متعامل و متبحرانه آشنا کردند، در نشست هشتم به سراغ ویژگی‌های افراد با نوع زندگی مدبرانه رفتند.

راضیه ایزدی عضو هیئت ‌علمی دانشگاه صفاهان که آغازگر این مبحث بود درباره ویژگی‌های زندگی مدبرانه اظهار داشت: افراد با طرح زندگی مدبرانه اهل چاره‌اندیشی هستند و در تصمیم‌گیری، حل مسئله و حل تعارضات یک گزینه ندارند و از بین گزینه‌های گوناگون بهترین گزینه را انتخاب می‌کنند.

او تأکید کرد که این افراد گزینه راحت و دم‌دست را انتخاب نمی‌کنند و افزود: افراد با طرح زندگی مدبرانه اهل هم‌اندیشی هستند و اعتقاد دارند یک ذهن و یک نفر نمی‌تواند تصمیم موثر بگیرد و نظرات افراد مختلف حتی نظر کودک نیز برای آنها مهم است. گفت‌وگو ویژگی سوم زندگی این افراد است. البته اهل مشاجره نیستند و همین که صحبت به سمت بحث برود، صحبت را ادامه نمی‌دهند و فضای امنی برای بیان نظرات طرف مقابل فراهم می‌کنند.

عضو هیئت ‌علمی دانشگاه صفاهان با بیان اینکه این افراد عجول نیستند و تحمل پریشانی را دارند، ادامه داد: برخی اوقات که لازم است تصمیمات جدی و مهمی گرفته شود، این افراد اهل مذاکره هستند و قصد دارند به نتیجه‌ای برسند که هم خودشان راضی باشند و هم طرف مقابل آنها.

در ادامه، محمدرضا عابدی عضو هیئت‌ علمی و رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان گفت: در طرح زندگی مدبرانه کمی سکون و تأمل وجود دارد. این افرد طرف مشورت دوستان و آشنایان خود هستند، چون بسیار اهل شنیدن و همچنین بسیار رازدار هستند.

او با بیان اینکه این افراد حاضرجواب نیستند، تصریح کرد: حرف پایانی افراد مدبر بسیار محکم است که می‌توان روی آن حساب کرد چون تمام جوانب را در نظر گرفته‌اند. البته این افراد کند هستند و فوراً پاسخ نمی‌دهند. اهل مطالعه بودن و شنیدن نظرات متخصصان یکی دیگر از ویژگی‌های افراد با طرح زندگی مدبرانه است. البته این ویژگی‌ها به معنای وسواس نیست بلکه نام آن تأمل و تعمق است.

* مدیریت نیاز به سرعت دارد

رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان بیان کرد: در شرایطی این افراد محافظه‌کار نامیده می‌شوند، اما شاید نمی‌خواهند محافظه‌کار باشند بلکه به نظرات صریح و مشخص اعتقاد ندارند و همواره جوانب احتیاط را در نظر می‌گیرند.

به گفته عابدی، این افراد تصمیم‌گیر نیستند بلکه تصمیم‌ساز هستند یعنی هم برای خود و هم برای دیگران زمینه تصمیم‌گیری را فراهم می‌کنند و مانند یک پاسور در بازی والیبال عمل می‌کنند.

راضیه ایزدی نیز درباره واکنش افراد با طرح زندگی مدبرانه در شرایط گوناگون خاطرنشان کرد: این افراد در شرایط عادی اهل درایت و چاره‌اندیشی هستند و جواب سریع نمی‌دهند و گزینه موثر را انتخاب می‌کنند. آنها در شرایط پراسترس از سه شیوه اجتناب، واکنش هیجانی و حل مسئله به سراغ گزینه سوم می‌روند. همچنین در شرایط بحران این افراد پیشتاز هستند و از خود نظر و ایده دارند که به عبور از بحران کمک می‌کند. افراد مدبر رهبران خوبی هستند اما مدیران خوبی نیستند چون می‌خواهند همه جوانب را در نظر بگیرند و سریع تصمیم نمی‌گیرند، در حالی که مدیریت نیاز به سرعت دارد. در نهایت، افراد مدبر در شرایط اضطرار مانند شیوع بیماری کرونا به‌جای بی‌تفاوت، صبور یا شاکی بودن خود را مأمور می‌دانند و به خود و دیگران کمک می‌کنند.

به گفته کارشناسان برنامه چهل‌چراغ قدرت شنیدن سخنان دیگران، تصمیم‌سازی، مرکز ثقل و موثر بودن، کم بودن درصد اشتباهات، رسیدن به اهداف و موفقیت به معنای هدف‌سازی و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آنها از جمله مزایای زندگی مدبرانه است. همچنین طولانی شدن روند تصمیم‌سازی، تحت فشار بودن به دلیل در نظر گرفتن تمام جوانب، کم‌رنگ شدن هیجان در زندگی، اذیت شدن نزدیکان به دلیل مرکز ثقل بودن این فرد و درک نشدن احساسات فرد مدبر معایب طرح زندگی مدبرانه است.

بخش فراتر از زندگی نشست هشتم از سلسله‌ نشست‌های چهل‌چراغ رمضان 99 به موضوع «تمرکز بر عاطفه» اختصاص داشت. راضیه ایزدی در این خصوص گفت: افراد با طرح زندگی مدبرانه چون تمام جوانب را در نظر می‌گیرند احساسات و عواطف در زندگی آنها کمرنگ می‌شود، در حالی که گاهی در زندگی اصلاً به راه‌حلی نیاز نداریم و همین که به عواطف طرف مقابل اهمیت دهیم یک راه‌حل ‌است. تمرکز بر عاطفه یعنی در ارتباط حواسمان به هیجانات خود و طرف مقابل باشد و در لحظه نسبت به هیجانات طرف مقابل حساس باشیم و علت هیجان او را کشف کنیم. همچنین باید بتوانیم گاهی به خودمان و دیگران برای عصبانی، غمگین، ناراحت و یا مضطرب بودن حق بدهیم. علاوه بر اینها باید در زمان‌هایی این احساسات را ابراز کنیم که به مجموعه این راه‌کارها تمرکز بر عاطفه می‌گوییم. تمام طرح‌های زندگی به تمرکز بر عاطفه نیاز دارند اما نیاز زندگی مدبرانه بیشتر است.

گفتنی است؛ سلسله نشست‌های چهل‌چراغ با موضوع «طراحی زندگی برای روزهای سخت» به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از ساعت 14:30 تا 16 روزهای زوج ماه مبارک رمضان به مدت 14 جلسه و تکرار آن در روزهای فرد از سیمای مرکز اصفهان پخش می‌شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0